Клим Поліщук
Клим Лаврентійович Поліщук (25.11.1891 – 3.11.1937) – український письменник.
Біографія його відома дуже мало і наявні дані – суперечливі.
Народився К. П. у бідній селянській родині в селі (нині Бердичівського району Житомирської області). Про його початкову освіту нічого не відомо, мабуть її й зовсім не було. Учив його батько, після смерті якого Клим пішов у наймити. У хлопця рано прокинулась любов до книжок і малювання.
До початку 1-ї світової війни К. П. перебував на рідній Житомирщині (або ширше – у Волинській губернії). Під час війни був покликаний до війська і 1917 році опинився у Прибалтиці, на Північному фронті. В 1917 – 1919 рр. він перебував переважно в Києві, відступив з нього разом з армією Української народної республіки і разом з нею перейшов на територію, яку контролювала Польща. К. П. був інтернований разом із українськими вояками, але невдовзі був звільнений із табору і жив у різних місцевостях Галичини, окупованої Польщею.
В 1921 р. Клим Поліщук одружився із Галиною Мневською (1895 – 1955), яка була родом з Полтавщини і так само опинилась у Галичині. В 1922 році в них народилась дочка Леся (1922 – 1971). Галина була театральною актрисою та письменницею (друкувалась під псевдонімом Галина Орлівна). Наприкінці 1925 р. не без впливу дружини він із родиною переїхав до Радянської України, до Харкова.
Під радянською владою він зумів протриматись цілих чотири роки – тільки наприкінці 1929 року злочинна московська окупаційна влада його заарештувала і засудила на 10 років таборів. В ув’язненні він перебував спочатку десь в Архангельській області, потім – на півночі Казахстану (Караганда), а далі – у Соловецькому таборі. Звідти його разом із тисячею з гаком інших в’язнів вивезли в місцевість Сандармох (на північному березі Онезького озера між Повенцем та Медвежогірськом) і розстріляли 3 листопада 1937 р.
Реабілітували К. Поліщука уже після падіння злочинної московської влади в Україні – 14 квітня 1992 р. рішенням Харківської обласної прокуратури.
Етапи літературної творчості К. П. загалом визначаються віхами його біографії. Перші його твори були написані і дещо навіть надруковано окремими книжками ще до початку 1-ї світової війни. Участь у війні дала йому значний запас нових спостережень над життям, які відбилися у творах, написаних упродовж кількох років після війни.
В 1917 – 1919 роках К. П., перебуваючи в Києві, брав активну участь у літературному житті столиці відродженої України. В цей час виходять нові збірники його поезій і оповідань, які привертають увагу рецензентів (переважно негативну).
Найбільш плідним у житті К. П. був час його перебування в Галичині, де були написані й надруковані окремими виданнями кілька збірок його оповідань та два романи. Два інших його романи, уже анонсовані видавництвом, з невідомих причин не були надруковані.
Спроби продовжити творчу роботу під владою московських більшовиків не були успішними для К. П. Ніяких окремих видань його нових творів не було, так само як і передруків того, що було написано раніше. В цей час К. П. написав і опублікував тільки декілька оповідань у різних журналах (переважно мало відомих; останні публікації датуються 1927 роком).
В жахливих умовах ув’язнення К. П. намагався продовжувати письменницьку роботу. Із творів цього періоду збереглися тільки його спогади про Ганну Барвінок. Решта творів, про які він згадував у листах, не виявлена і мабуть безповоротно загинула.
Репресії, яким було піддано К. Поліщука, викреслили його не тільки з життя, але також і з літератури. Тільки в 1991 р. було перевидано роман «Гуляйпільський «батько», а в 2008 році – том «Вибраних творів». Наше е-перевидання на сьогодні є найповнішим зібранням літературної спадщини Клима Поліщука, втім, далеко не повним.
Єдина відома фотографія К. Поліщука, яку ми наводимо, : «Моїй милій донечці Лесі на «незабудь». Тато Клим. 12 / X 1932, Караганда».
Фото К. Поліщука з родиною узято з . Ми орієнтовно датуємо його 1923 роком з огляду на можливий вік дитини.
Портрет із автографом уміщено на початку книги «Гуляйпільський «батько» (Коломия: 1925 р.)
Виділені кольором тла примітки до деяких творів К. Поліщука підготовано спеціального для нашого е-перевидання.
М. Ж., 17 лютого 2023 р.