Герб і прапор Андрушівки
Андрій Гречило (Львів)
Андрушівка – місто над річкою Гуйвою, районний центр Житомирської області. Перші згадки про поселення під такою назвою датуються ще 1683 р. Від 1848 р. в Андрушівці почав діяти цукровий завод (перший на території сучасної Житомирської області). Завдяки розвитку цієї галузі село 1859 р. віднесли до категорії містечка. Статус міста поселення отримало 1975 р. Оскільки Андрушівка раніше не використовувала власного герба, тому для міста було опрацьовано нові проекти символів (автор – А. Гречило), які сесія міської ради затвердила 2 вересня 2003 р.
Герб Андрушівки: у червоному полі золотий андріївський хрест, вгорі – квітка ромашки зі срібними пелюстками та золотим осердям, обабіч – по срібній пірамідці цукру в золотій обгортці, внизу – срібна чаша, з якої виходить синє полум’я зі золотим обрамуванням.
Прапор Андрушівки: квадратне червоне полотнище, на якому жовтий андріївський хрест (ширина рамена хреста рівна 1/7 ширини прапора), вгорі – квітка ромашки з білими пелюстками та жовтим осердям (квітка вписана в умовне коло діаметром в 1/4 сторони прапора, центр квітки знаходиться посередині на відстані 1/6 сторони прапора від верхнього краю полотнища), обабіч – по білій пірамідці цукру в жовтій обгортці, внизу – біла чаша, з якої виходить синє полум’я з жовтим обрамуванням.
Андріївський хрест є номінальним символом і вказує, що назва міста пов’язана з іменем Андрій чи його похідними. Колористика хреста і поля щита підкреслює знаходження Андрушівки у складі Житомирської області. Квітка ромашки відображає багатство навколишньої природи. Грудки цукру в давніх опакуваннях підкреслюють основну промислову галузь, що сприяла розвитку поселення. Срібна чаша з синьо-золотим полум’ям ("вогняна вода") означає ще одну важливу галузь – виробництво спирту. Варто зазначити, що у первісному варіанті герба пропонувалося 3 пірамідки цукру, а символ чаші з полум’ям виник при розробці кінцевого проекту, з урахуванням побажань міської ради ширше представити специфіку місцевої промисловості.
Опубліковано : Знак, 2004 р., ч. 32, с. 7.