Про призову стелу Срібної відзнаки якості, затвердженої Генеральною Дирекцією Рейтингу "Золота Фортуна"
Луїс Матяш (Київ)
Безцеремонність деяких колишніх радянських художників, які, створюючи знак якості Радянського Союзу вирішили просто вставити у всесвітньо відомий знак автомобільного концерну "Крайслер" (1923 р.; мал. 1) слово "СССР" (1967 р.; мал. 2), перегукується сьогодні з нинішніми авторами призової стели Срібної відзнаки якості "3олотої Фортуни" (2002 р.; мал. 3). Щоправда, вони на своєму аматорському рівні пішли ще далі – викинули слово "СССР" і замість нього вставили зображення земної кулі (?!), навіть не підозрюючи про те, що нав’язують усьому світові знак з давно підмоченою репутацією – при цьому розписуючись у власному непрофесіоналізмі. І взагалі, сьогодні займатися реанімацією радянських символів, та ще і встановлювати їх на стели – погана послуга новій незалежній державі.
Коли 1967 р. ця радянська емблема якості почала повсюдно з’являтися практично на усіх промислових виробах з розрахунку, що її наявність приведе до підйому економіки в цілому, гострослови жартували в той час, що на знаку якості зображена людина, яка нахилилася вперед і, широко розводячи руками, говорить: "А краще ми не можемо!" З огляду на те, що в ті часи вся радянська продукція порівнювалася з "закордонними аналогами", тобто із самого початку мовчазно передбачалася її неконкурентноздатність, таке трактування зображення виявилося, як ми вже знаємо, дуже схожим на правду. Зник СРСР і разом з ним зник "знак-невдаха".
Переможці в номінації "Якість третього тисячоліття", на наш погляд, заслуговують сучасного і більш гідного знака пошани, а не одержувати нагороду, що повернулася з часів, яких вже немає! А авторам-художникам і улаштовувачам акції "Золота Фортуна" слід пам’ятати один з висновків про наше життя: "Найстрашнішою є інерція стилю!"
Опубліковано : Знак, 2004 р., ч. 32, с. 11.