Національна безпека
й охоронна діяльність держави
Шестопалова Л. М.
Глобалізація – загальна наднаціональна інтеграція всіх складових суспільного, державного та інформаційного буття.
Безпека – відсутність будь яких загроз, стан захищеності життєво важливих інтересів держави від зовнішніх і внутрішніх загроз.
Національна безпека – високий стан захищеності інтересів нації, держави та її громадян від зовнішніх і внутрішніх загроз.
Національна безпека – легальна концепція мети та державної стратегії забезпечення безпеки нації (народу), особистості та держави з метою їх стабільного існування та поступу.
Структура національної безпеки:
– суспільна безпека (безпека суспільства та безпека особистості);
– державна безпека (безпека держави)
– інформаційна безпека;
– техногенна безпека;
– екобезпека;
– економічна безпека;
– енергетична безпека.
Забезпечення національної безпеки – комплекс інформаційних, правових, соціальних, політичних, економічних, воєнних, медичних, технічних, фінансових, міжнародних та інших заходів, спрямованих на забезпечення нормального життя нації та запобігання (протидію) загрозам їй.
Структура забезпечення національної безпеки :
– захист державного ладу;
– захист суспільного ладу;
– забезпечення територіальної цілісності та недоторканності;
– забезпечення державного та національного (народного) суверенітету;
– забезпечення економічної та політичної незалежності;
– підтримання громадського порядку та боротьба зі злочинністю;
– забезпечення екологічної та техногенної безпеки;
– підтримання здоров’я нації та її репродуктивності.
Органи забезпечення національної безпеки:
– армія;
– поліція (міліція);
– прокуратура;
– служби розвідки та контррозвідки;
– органи охорони здоров’я тощо.
Забезпечення національної безпеки – конкретні напрями політичної, економічної, ідеологічної, суспільної охоронної діяльності, пов’язані з виявленням, профілактикою та подоланням того, що деструктивно впливає на встановлений порядок існування країни, її громадян, важливих суспільних інструкцій.
Мета забезпечення національної безпеки – створення та підтримання такого економічного, політичного, інформаційного, міжнародного та військово-стратегічного становища, при якому було б створено сприятливі умови для розвитку особистості, суспільства та держави.
Рівні інтересів у сфері національної безпеки:
– фундаментальні;
– визначальні;
– первинні;
– ситуаційні.
Матеріальна база системи національної безпеки – сукупність матеріальних засобів, які витрачаються на утримання і функціонування цієї системи.
Елементи матеріальної бази національної безпеки:
– Засоби для утримання державних і недержавних інститутів, діяльність яких пов’язана із забезпеченням національної безпеки:
– засоби на утримання штатного апарату;
– засоби на оплату праці осіб, що залучені до вирішення окремих завдань у сфері забезпечення національної безпеки;
– засоби на утримання матеріально-технічної бази різних структур, що діють для забезпечення національної безпеки;
– Засоби, які використовуються на оперативну діяльність різних інститутів, що функціонують у сфері забезпечення національної безпеки;
– Засоби, які витрачаються на здійснення великих програм у сфері забезпечення національної безпеки, що вимагають спеціального фінансування.
Безпека держави:
– підтримання конституційних суспільних відносин;
– зміцнення державної влади;
– економічна міць;
– законність;
– територіальна цілісність і непорушність кордонів.
Громадська безпека – безпека громадянського суспільства:
– соціальна справедливість;
– захищеність прав громадян і суспільства в цілому у відносинах з державою;
– режим законності;
– економічний добробут громадян;
– демократичний плюралізм;
– відкритість суспільства;
– національна визначеність громадянського суспільства.
Нормативна база національної безпеки України – система всіх нормативно-правових актів України (закони та підзаконні акти), що визначають основні напрями і принципи організації, функціонування і розвитку системи національної безпеки, а також конкретні завдання та структуру окремих інститутів, органів і закладів, які діють у сфері забезпечення національної безпеки України.
Духовна база національної безпеки України – система всіх духовних цінностей суспільства, що становлять ідеологічний фундамент здійснення різних напрямів охоронної діяльності взагалі та відповідають принципам демократії, гуманізму, соціальної справедливості, пріоритету прав і свобод особистості, глибокої поваги до права.
Суспільна охоронна діяльність – сукупність матеріальних і нематеріальних заходів і дій, що реалізуються у правових і неправових формах і здійснюються державними і недержавними органами й організаціями з приводу забезпечення національної безпеки.
Суб’єкти охоронної діяльності:
1. Державні охоронні структури:
– загальної компетенції (органи законодавчої, виконавчої та судової влади);
– спеціальної компетенції (Прокуратура, Служба безпеки, міліція, органи екологічного захисту та безпеки, санітарного нагляду, охорони здоров’я тощо).
2. Недержавні охоронні структури:
– незалежні спеціалізовані корпорації, фірми, бюро тощо, які надають послуги усім державним, приватним закладам, організаціям та окремим особам (детективна діяльність, особиста охорона, охорона майна інформаційно-правові послуги та консультації тощо);
– внутрішні “служби безпеки”, що створюються промисловими кампаніями, фірмами та організаціями (охорона комерційної та службової таємниці, вивчення діяльності