Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Юрій Федькович

Ю.Федькович

Український поет Юрій Адальбертович Федькович народився 8 серпня 1834 р. у містечку Путила в родині дрібного шляхтича Адальберта Федьковича. В Путилі він провів дитячі роки (до 1846 р.)

Слід знати, що рідна земля Федьковича – Путила (нині районний центр Чернівецької області) етнографічно належить до Гуцульщини, поділеної адміністративними і політичними кордонами між Буковиною (північна її частина утворює Чернівецьку область), Галичиною, де вона займає південну частину Івано-Франківської області, та Трансільванією (в межах сучасної Румунії). В часи Федьковича Буковина утворювала окремий коронний край в складі Австрійської (Австро-Угорської) імперії.

Відносини Юрія з батьками складалися непросто, через що він в різні роки свого життя іменував себе Федьковичем або Гординським. Косован – його вуличне прізвисько і літературний псевдонім. Окрім імені Юрій він також мав імена Осип та Ігор.

Австрійська Буковина в той час була з погляду культури німецьким краєм; тому Федькович навчався в 1846 – 1848 рр. в німецькій реальній школі в Чернівцях. Це була єдина його систематична освіта, все інше він був змушений надолужувати самоосвітою (в тому числі кириличне письмо, якого в школі не вивчали).

В 1852 – 1863 рр. Федькович перебував на військовій службі і дослужився до офіцерського чину поручика. В 1859 р. він брав участь в італійському поході. Враження рідної Буковини і військової служби стали двома основними джерелами тем творчості Федьковича.

До літературної творчості Федькович звернувся в 1858 р., перебуваючи на службі, і не полишав її аж до смерті в 1888 р. Перші його твори були написані німецькою мовою, якою він продовжував користуватись все життя. Позитивні критичні оцінки його німецьких віршів надихали його, і він навіть вагався – чи не покинути йому писати українською мовою, чи не зосередиться на німецькій.

На щастя, цього не сталося, і замість рядового німецького літератора Федькович зробився першим діячем української літератури в Буковині. В українській літературі він творив як поет, прозаїк і драматург. Творчість його дуже не рівна, поряд з досконалими творами було немало слабких. В 1860-х роках Федькович познайомився з творчістю Тараса Шевченка, яка справила на нього величезне враження (вважають навіть, що у пізніх вірших Федькович виступає епігоном Шевченка). Федькович став енергійним популяризатором Шевченка і присвятив йому ряд своїх творів.

Далеко не всі твори Федьковича були надруковані за його життя. Найповніше на сьогодні видання в 4 томах (6 книгах) було надруковано у Львові в 1902 – 1938 рр. заходами Наукового товариства ім.Шевченка, почесним членом якого він був.

Ось його бібліографічний опис:

Писання Осипа Юрія Федьковича. Перше повне і критичне видане. Тт. І-IV, Львів, 1902-1938.

Т. І. Поезії. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і пояснення додав І. Франко, Львів, 1902.

Т. II. Повісті й оповідання. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і пояснив О. Колесса, Львів, 1906.

Т. III. ч. І А. Драматичні твори. З перводруків і автографів видав О. Колесса, Львів, 1906.

Т. III. ч. ІБ. Драматичні твори. З автографів видав О. Колесса, Львів, 1918 (стор. 1 – 266); Львів, 1938 (стор. 271-625).

Т. III. ч. II. Драматичні переклади. З автографів у-перве видав І. Франко, Львів, 1902.

Т. IV. Матеріали до життєписи Осипа Юрія Гординського-Федьковича. З перводруків і автографів зібрав, упорядкував і видав О. Маковей, Львів, 1910.

Радянська влада хоча й не записала Федоковича в «українські буржуазні націоналісти», але не надто поспішала популяризувати його, обмежуючись однотомними виданнями вибраних творів. Тому для сучасного читача Федькович залишається малодоступним.

Мета нашого е-видання – зібрати творчість Федьковича в найповнішому обсязі, щоб наш читач сам міг вибрати те, що йому більше подобається.

М. Ж., 4.06.2012 р.