З церковної сфрагістики
Лівобережної України
Ігор Ситий (Чернігів)
Вивчення церковних печаток Лівобережної України, зокрема тих, що побутували у XIX ст., відноситься до недостатньо розроблених питань української сфрагістики. На відміну від вивчення подібних печаток Правобережної України, де завдяки дослідженням Л. Довганя, В. Перкуна та І. Скочиляс справа просунулась значно вперед [1]. У збірці Чернігівського історичного музею (ЧІМ) нами виявлено кілька печаток церков, що, певною мірою, дозволить заповнити цю лакуну.
Наведені описи дозволяють зробити наступні висновки. У зображеннях панує формальна, загальноімперська церковна емблематика та символіка: хрести, євангелія, стандартизований храм. В даному випадку маємо справу з наслідками дії указу Св. Синоду від 1742 р.: «которим по протчем запрещено со изображением святин пакетов печатат» [3]. Під святинями мались на увазі гаґіографічні сюжети (з постатями святих чи з конкретними релігійними сценами). Зазначимо, що за часів Гетьманщини ці сюжети на церковних печатках були пануючими. Зображення церкви з 3 куполами було унормоване законом 1836 р. [4] (наведені описи показують, що це зображення траплялося і раніше). Даремно шукати в цьому зображенні риси реально існуючого храму. Все уніфіковано: шоломоподібні куполи, фасад прикрашають 3 закомари, 2 лопатки; над дверима – 3 вікна, обабіч ще 2. Фактично перед нами храм доби Київської Русі. Повністю відкинуто здобутки української архітектури доби Гетьманщини.
Написи відображали назву храму та його місцеположення. Обмежена площа вимагала скорочення слів. Останні відокремлювались одне від одного крапками. Креслення літер відповідали традиціям XIX ст., щоправда, деінде, вживали такі архаїчні літери як фіта та «У» у вигляді петлі. Це данина церковному консерватизму.
Печатки, на відміну від попереднього періоду, виготовлялись лише у вигляді овалу або кола. Ці форми найбільш доречні для розміщення великого напису.
І зображення, і креслення літер, і форма печаток – все несе на собі відбиток класицизму. На вказаних елементах печаток відчуваються притаманні цьому стилю симетрично-осьова композиція, геометрична ясність і зручність, строгість форм та стриманість оздоблення.
Змінилася і техніка виготовлення відбитку печатки. Це простий і зручний сажевий відбиток. Від нього залишився лише крок до звичного для нас мастичного відбитку.
Печатки церков функціонально застосовувались для скріплення документів в межах церковної юрисдикції.
Наведені печатки є яскравою ілюстрацією того, до чого призводить втрата державності – це скасування притаманної тому чи іншому народу самобутності, яка заміщується імперським шаблоном.
Примітки:
1. Літературу з цього питання див.: Перкун В. Костельні печатки: Брацлавський, Вінницький, Могилівський деканати (1800 – 1916). Каталог. – К., Вінниця, 1998. – С. 43-45; Скочиляс Ір. Богородичні сюжети в парафіяльних печатках Перемишльської єпархії XIX – початку XX століття // Український археографічний щорічник. Вип. 7. – К., Нью-Йорк, 2002. – Т. 10. – С. 151-173.
2. Нумерація описів збігається з нумерацією малюнків.
3. Ситий І. Печатка Чернігівського колегіуму // Знак – 1998. – Ч. 16. – С. 5.
4. Перкун В. Церковна сфрагістика Правобережної України (1793-1917). – Автореферат на здобуття наукового ступеня кандидата іст. наук. – К., 2002. – С. 12.
Опубліковано : Знак, 2003 р., ч. 31, с. 3.