Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Символи Республіки Таджикистан

Михайло Ревнівцев (Енгельс, Росія)

28 грудня 1993 р. сесія Верховної Ради Республіки Таджикистан у Душанбе прийняла рішення про зміну державного герба, прийнятого 24 листопада 1992 р. на сесії Верховної Ради у місті Худжанді (до лютого 1991 р. – Ленінабад, до 1934 р. – Ходжент).

Герб Республіки Таджикистан (1992 р.)

На державному гербі 1992 р., розробленому З. Хабібуллаєвим, А. Заневським, Л. Додхудоєвою, Н. Ігнатушиною та М. Сайдалієвим під керівництвом академіка Мухаммада Асимова, було зображено крилатого лева з давньо-таджицької міфології у центрі бірюзового круга, над грядою золотих зі срібними вершинами гір, з-за яких виходять три пучки золотих сонячних променів. Бірюзовий диск обабіч обрамляли золоті колоски пшениці, перевиті стрічкою в червоно-біло-зелених кольорах державного прапора. Увінчувала герб складна композиція з семи золотих зірок, розташованих по колу біля езотеричної зороастрійської емблеми, яка включала зображення Світового дерева, священних вод, трьох священних світильників і судного моста Чінват, на якому Заратустра (Зороастр) у Судний день буде відділяти праведників від грішників. У положеннях про прапор і герб 1992 р. цю емблему скромно називали «короною», окрім герба, її розміщали у центрі прийнятого тоді ж державного прапора Республіки Таджикистан, який складався з трьох горизонтальних смуг: верхньої – червоної, середньої – білої, нижньої – зеленої, співвідношення ширин смуг рівне 2:3:2. Золота емблема (разом із зірками) вписується в умовний прямокутник висотою в 4/5 і довжиною в 1 ширини білої смуги.

Під час сесії в кінці 1993 р. депутати «виявили», що, нібито, крилатий лев символізує «прагнення до об’єднання з Іраном». Користаючись підтримкою частини лояльного духовенства, вони заявили, що «за канонами ісламу недопустимо подавати зображення людини і тварин». Спершу 26 грудня 1993 р. прийнято радикальне рішення – про повернення герба колишньої Таджицької РСР, але без великої червоної зірки і червоних стрічок з девізом «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» Проте авторський колектив у тому ж складі встиг опрацювати новий варіант герба, який і затвердили останнього дня роботи сесії – 28 грудня.

Герб Республіки Таджикистан (1993 р.)

Новий герб позбувся не лише унікального зображення золотого крилатого лева, але й бірюзового диска, який символізував одне з найбагатших у світі родовищ мінералу бірюзи в Таджикистані. До герба внесено зображення гілки бавовника і розгорнутої книги з червоною обкладинкою. На жаль, на догоду політичній кон’юнктурі було знищено оригінальний герб. Проте схоже, що депутати не зрозуміли глибокого зороастрійського змісту емблеми, названої «короною», і вона зайняла тепер центральне місце в гербі.

Прапор Республіки Таджикистан

Державний прапор Республіки Таджикистан залишився без змін – як і був затверджений 24 листопада 1992 р.

Опубліковано : Знак, 2003 р., ч. 31, с. 9.