Співвідношення понять
людина, громадянин, особа
Шестопалова Л. М.
Людина – істота, частина живої природи, наділена здатністю мислити, створювати й використовувати засоби виробництва.
Людина – людська особа, живий організм, зі свідомістю та психікою, пристосований до суспільного буття із собі подібними.
Людина (як термін) – характеризує природні, біологічні ознаки індивіда, його особливе місце у живій природі нашої планети.
Особа – людина, яка має індивідуальні ознаки, існує і розвивається в оточенні собі подібних і усвідомлює себе частиною такої спільності, а також визнає і слідує правилам поведінки, що їх виробила ця спільнота.
Особа (як термін) – дає соціальну характеристику індивіда, визначає людину в її соціальному середовищі, в суспільстві, соціальній групі, у всьому багатоманітті відносин, що їх породжує людське суспільство.
Особа – і соціальний тип людини, і конкретна людина зі своєю індивідуальністю і неповторністю, що сформувались у неї в певному соціальному середовищі.
Особа – єдність загальних та індивідуальних, типових і своєрідних якостей людини.
Особа:
– усе різноманіття людських індивідів;
– різноманіття їх правового становища;
– права та законні інтереси.
Індивід – єдність соціального і біологічного, цілісна єдина система.
Види громадянського стану особи:
– стан громадянина;
– стан іноземного громадянина;
– стан особи без громадянства;
– стан особи, якій надано притулок (біженці);
Громадянин – особа, взаємопов’язана з певною державою не обмеженими у просторі й часі специфічними юридичними зв’язками, що виражаються в належності особи до громадянства цієї держави.
Громадянин (як термін) – розкриває державно-правові характеристики особи, вказує на її належність до певної держави, на існування між ними певних юридичних зв’язків, які для особи виступають у формі прав, свобод і обов’язків, тобто її правового статусу.
Громадянство – політико-правовий зв’язок особи з державою, внаслідок якого на особу поширюється державна влада, забезпечується здійснення її прав, свобод, законних інтересів і виконання обов’язків як на території країни, так і за її межами.