Висновки
Трикозенко О. Г., Брітченко І. Г.
Сьогодні особливо актуальними постають наукові дослідження формування та функціонування мультиплікаційних процесів, які виникають у банківській системі в процесі кредитування, що визначає провідну роль залишків на поточних рахунках клієнтів. Це зумовлює провідну роль банківських послуг, які забезпечують залучення нової та утримання вже наявної клієнтської бази банку. Цінність клієнта для комерційного банку відображається в довгостроковості їх спільних стосунків, планування свого майбутнього паралельно з фінансовою установою, надання клієнтом банку рекламних послуг у вигляді рекомендацій, залучення до банку на обслуговування нових клієнтів, збільшення його портфелів у результаті розміщення депозитів та отримання кредитів тощо. Результатом таких дій клієнтів є розвиток філіальної мережі, вплив на стабільність банку, а отже, і на його конкурентоспроможність.
У сучасних умовах підвищення конкуренції як на вітчизняному ринку банківських послуг, так і на світовому вартість банківських клієнтської бази відіграє провідну роль у процесі проведення оцінки фінансової установи, позаяк вона впливає на підвищення конкурентоспроможності комерційного банку.
Маркетингова стратегія підвищення конкурентоспроможності банку полягає в необхідності створення умов, які б вплинули на поведінку клієнтів та врахували їх потреби (вимоги). Одним із таких важелів є впровадження нових більш конкурентних банківських послуг внаслідок їх специфічної місії та особливостей формування залучених банківських ресурсів.
Запропонована модель проведення оцінки та визначення фінансової цінності клієнтської бази банку призвела до розробки більш детальної системи моніторингу клієнтів, які обслуговуються в банку, та продуктів, якими вони користуються. Такі дані відповідно вплинули на формування нової маркетингової стратегії банку, яка спрямована на розробку та впровадження нових більш конкурентних банківських послуг як методу утримання клієнта в комерційному банку. Результатом є отримання деталізованих даних про клієнтську базу банку, фінансову цінність кожного клієнта окремо, контроль роботи та виконання планів кожним із співробітників, прогнозування поведінки клієнтів та збільшення або зменшення портфелів, контроль над втратою клієнтів у результаті звільнення співробітника, аналіз та розробка нових і більш конкурентних продуктів, які враховують потреби клієнтів. Визначення фінансової цінності клієнтської бази банку є життєвою необхідним. У процесі визначення вартості фінансової установи отримані дані в подальшому можуть бути використані для проведення інших досліджень, спрямованих на подальший розвиток комерційного банку та вплив на його стабільність, конкурентоспроможність, і відповідно – вартість.