Правопорушення (протиправна поведінка), його ознаки та види
Шестопалова Л. М.
Правопорушення – протиправна поведінка, вид правової поведінки, антипод правомірної поведінки.
Протиправна поведінка – форма несвободи чи свавілля, що здійснюється у сфері права (а не форма свободи, на відміну від правомірної поведінки).
Протиправна поведінка – поведінка, що має антиправову природу, входить до механізму правового регулювання тільки як юридичний факт (тобто як конкретна обставина, що є однією з причин виникнення охоронних правовідносин).
Протиправна поведінка – суспільно шкідливі (небезпечні) життєві обставини, що можуть змінити суспільні відносини на шкоду соціальному прогресові, нормальним умовам існування людини та суспільства.
Юридичні факти-правопорушення – дії, що характеризуються свідомо-вольовим характером і здійснюються тільки дієздатними суб’єктами (на відміну від юридичних фактів-подій), а їх шкідливість визначається кількістю суспільних зв’язків, що ними порушуються, та ступенем можливості їх відновлення.
Протиправність – порушення вимог норм права, невиконання юридичних обов’язків, закріплених у нормативно-правових документах, свавілля суб’єкта, тобто таке зовнішнє виявлення його волі, що не відповідає закономірностям розвитку суспільства, зазіхає на свободу і безпеку інших суб’єктів.
Ознаки правопорушення:
– поведінка, що має протиправний характер, тобто суперечить приписам правових норм;
– суспільно шкідлива або суспільно небезпечна поведінка;
– виражається у діянні (дії або бездіяльності) суб’єкта;
– поведінка, що має свідомо-вольовий характер, тобто залежить від волі правопорушника, перебуває під контролем його свідомості;
– винувата поведінка суб’єкта – внутрішнє негативне ставлення суб’єкта до інтересів людей, суспільства, оскільки він бажає або допускає настання шкідливих або небезпечних наслідків вчиненого діяння;
– каране діяння, тобто за його вчинення передбачається певні вид і міра юридичної відповідальності у вигляді втрат особистого, організаційного чи матеріального характеру.
Правопорушення – суспільне шкідливе, винне, протиправне діяння, вчинення якого передбачає юридичну відповідальність.
Види правопорушень:
– злочини;
– провини (проступки, делікти).
Злочини – суспільно небезпечні, протиправні, винні, карні діяння, які завдають чи можуть спричинити суттєву шкоду певним суспільним відносинам, що охороняються кримінальним законом (що містить їх вичерпний перелік).
Провини – правопорушення (делікти), що порушують приписи інших, крім кримінального закону, норм права, і не досягають рівня суспільної небезпеки, притаманної злочинам.
Види провин:
– адміністративні;
– дисциплінарні;
– цивільно-правові.
Адміністративні провини – правопорушення, що посягають на суспільні відносини, пов’язані зі здійсненням державного управління.
Адміністративні провини – суспільно небезпечні діяння, які посягають на громадський або державний порядок, суспільні відносини у сфері державного управління, права і законні інтереси громадян, що регулюються нормами адміністративного, фінансового, аграрного та інших галузей права.
Дисциплінарні провини – правопорушення, що здійснюються у сфері трудових, службових відносин, шкодять порядку діяльності трудових колективів, порушують трудову дисципліну, а тому утруднюють виконання їх виробничих функцій.
Цивільно-правові провини – правопорушення, що здійснюються у сфері майнових і певних немайнових відносин.
Цивільно-правові провини – правопорушення, які завдають шкоди у вигляді майнових збитків потерпілій стороні, їх вичерпний перелік відсутній у законодавстві, а їх юридичні наслідки тягнуть за собою значною мірою правовідновлювальні заходи.
Основні причини правопорушень у сучасному суспільстві:
а) чинники суб’єктивного характеру:
– низький рівень правосвідомості;
– низький рівень правової культури;
– правовий нігілізм;
– деформація ціннісних орієнтацій;
б) конкретні суспільні протиріччя;
в) недоліки в правовому регулюванні;
г) неефективна діяльність правоохоронних і судових органів тощо.