Поняття, види й основні ознаки
соціальних норм
Шестопалова Л. М.
Норми:
– соціальні;
– несоціальні.
Види несоціальних норм:
– технічні;
– медичні;
– біологічні;
– екологічні;
– геологічні;
– інші.
Несоціальні норми – встановлюють порядок поводження людей зі штучними або природними об’єктами, а також явищами природи, представниками тваринного світу тощо (правила поводження з електроприладами, правила поведінки під час грози тощо)
Соціальні норми – правила, призначені для регулювання поведінки людей та їх об’єднань у суспільстві, що орієнтують на досягнення тієї чи іншої мети
Соціальні норми – правила поведінки людей та їх об’єднань, покликані врегульовувати життя суспільства з метою забезпечити в ньому порядок і стабільність.
Нормативне регулювання поведінки суб’єктів соціальними нормами – відбувається шляхом:
– встановлення дозволених або заборонених дій;
– формулювання умов, за яких передбачувана дія дозволяється або забороняється;
– визначення суб’єктів, яким за певних умов дозволяється або забороняється здійснювати певні дії.
Призначення соціальних норм – упорядкувати поведінку суб’єктів, забезпечити системність і певне передбачення розвитку суспільних відносин.
Ознаки соціальної поведінки:
– пов’язана із взаємовідносинами між людьми;
– пов’язана з їх об’єднаннями;
– пов’язана із суспільними групами людей.
Соціальна норма, що регулює поведінку людей у суспільстві, – своєрідний результат пізнання і переробки у свідомості людей відповідного досвіду поведінки, через який визначається той її варіант, що найшвидше веде до бажаних успіхів.
Соціальні норми:
– демократичні;
– класові.
Класові соціальні норми – встановлення та закріплення різного роду цензів, за допомогою яких опоненти пануючого класу не допускаються до участі в діяльності державних органів (конституції більшості держав світу до 50–60-х років XX ст.).
Особливості соціальних норм:
– розмаїття;
– складність;
– взаємопов’язаність;
– історична обумовленість;
– суспільні особливості тощо.
Система соціального регулювання – сукупність існуючих у суспільстві норм, які являють собою єдине ціле, при чому ефективність кожного виду норм найбільшою мірою виявляється лише у взаємодії з іншими елементами цієї системи.
Основні види соціальних норм:
– мораль;
– звичаї;
– традиції;
– релігійні норми;
– корпоративні норми;
– політичні норми;
– правові норми.
Ознаки соціальних норм:
– загальні для всіх норм;
– притаманні лише певному виду норм, обумовлені особливостями їх формування, методами впливу на поведінку суб’єктів тощо.
Загальні ознаки соціальних норм:
– виступають як правила поведінки людей у суспільстві;
– є правилами поведінки загального характеру (не мають конкретно визначеного адресата, а поширюються на всіх суб’єктів, які потрапляють у життєві обставини, регульовані певною соціальною нормою);
– виникають у результаті свідомо-вольової діяльності людей (формуються і забезпечуються тими групами людей, їх об’єднаннями, воля та інтереси яких знаходять свій вираз у відповідних соціальних нормах);
– обумовлені соціально-економічним ладом суспільства, ознаки якого відображено в їх змісті.
Головні ознаки соціальних норм:
1. Норми моралі – регулюють поведінку людей шляхом її оцінки відповідно до категорій добра і зла.
Моральні норми загальнолюдської значущості – найкращі, позитивні моральні досягнення цивілізації (турбота про старих людей, надання матеріальної та моральної допомоги хворим і незаможним тощо).
2. Релігійні норми – частина загальноморальних норм, релігійна мораль, низка вимог якої («не вбий», “не вкради” тощо) належить до загальнолюдських цінностей і становить основну частину практично всіх моральних систем, а в деяких випадках – основу правових і судових систем (закони шаріату в мусульманських країнах) та залежать від суб’єктивного чинника (оскільки визначаються внутрішніми переконаннями людини, її почуттями сумлінності, совісті тощо).
3. Звичаї – правила поведінки, що склалися історично, стихійно, поступово і в результаті багаторазових повторень певного зразка поведінки увійшли у звичку людей (потискання рук при зустрічі та при прощанні тощо) та сприймаються підсвідомо.
4. Традиції – правила поведінки, які впроваджуються в суспільну практику за ініціативою певних структур (держави, громадських об’єднань тощо), у багатьох випадках з метою витіснення (заміни) якихось існуючих правил поведінки з тією чи іншою метою нав’язуються суспільству та згодом можуть переростати у звичаї (у радянські часи – заміна хрещення новонароджених на “звездини»; традиції першого й останнього дзвоників у школах, посвячення у студенти, зустріч Нового року з ялинкою тощо).
5. Корпоративні норми – встановлюються та забезпечуються об’єднаннями громадян у межах законів держави і є обов’язковими лише для членів цих об’єднань, регулюють діяльність, зумовлену завданнями певних об’єднань громадян і спрямовану на досягнення цілей, заради яких ці об’єднання створювались.
Види корпоративних норм:
– внутрішньоорганізаційні (згідно з ними встановлюється структура об’єднання, визначаються компетенція, форми та методи роботи його органів, права й обов’язки їх членів).
– норми зовнішньої дії (регулюють відносини об’єднань з іншими суб’єктами).
Форми корпоративних норм:
– статути;
– положення;
– постанови тощо.
6. Релігійні норми – правила поведінки людей, які містяться в релігійних ученнях (зафіксовані у джерелах, які становлять основу віровчення: Біблії – у християн, Корані – у мусульман тощо).
7. Соціально-технічні норми – правила, що формуються у процесі людської діяльності, встановлюють вимоги до доцільної та безпечної поведінки природних умовах і регулюють порядок поводження людей зі знаряддями виробництва; від їх сумлінного виконання залежить добробут, здоров’я, життя людей.
Форми соціально-технічних норм:
– державні стандарти;
– технічні правила експлуатації машин, приладів тощо;
– правила дорожнього руху тощо.
8. Правові норми (норми права) – особливий вид соціальних норм, “елементарна частина” права, закріплені в нормативно-правових актах.
Поняття, ознаки та види норм права
Норма права – елементарна частка права, співвідносна з ним як частина до цілого (як одиничне до загального).
Норма права – не форма і не зміст права, а його частка, “молекула”, що володіє і змістом, і формою та в системотворчих процесах разом з іншими нормами становить зміст права в цілому.
Норма права – модель суспільного правовідношення, що виражає інтереси суспільства в цілому та вбирає в себе багатство соціального досвіду суспільства та держави, багатоманітність особливого, індивідуального, окремого.
Ознаки норм права:
а) правила поведінки, що формулюються або санкціонується державою і мають загальнообов’язковий характер;
б) формально визначені в нормативно-правовому акті (законі, постанові, інструкції тощо) однозначні правила поведінки, за порушення яких передбачаються відповідні санкції;
в) мають загальний характер (адресовані не конкретному суб’єктові, а поширюється на всіх, хто стає учасником відносин, які регламентуються певною нормою права).
Види суб’єктів, на яких поширюються норми права:
– населення держави загалом;
– групи населення (професійні, вікові тощо).
г) набувають нормативності та загальнообов’язковості у чітко встановленому порядку (норма права стає такою лише тоді, коли вона видається уповноваженим органом у межах його компетенції і в рамках встановленої процедури, тобто з дотриманням порядку розроблення, обговорення, прийняття, набуття чинності, зміни та скасування її дії і змісту);
г) їх межі дії завжди точно визначені.
Дія норм права:
– у просторі (на території всієї держави чи на окремих її частинах);
– у часі (визначаються дати набуття і втрати чинності правової норми);
– за колом осіб (визначається її обов’язковість для всього населення країни чи лише для окремих категорій – військовослужбовців, пенсіонерів тощо);
д) їх здійснення забезпечується державою (створенням реальних умов і засобів, що сприяють безперешкодному добровільному здійсненню відповідними суб’єктами сформульованих у правовій нормі зразків поведінки, а також засобами заохочення, переконання і примусу до бажаної поведінки та можливістю застосування санкцій у разі невиконання вимог правової норми).
Галузеве домінування норм права:
– в адміністративному праві домінують зобов’язувальні норми;
– у цивільному, сімейному, трудовому, земельному праві домінують уповноважувальні (управомочні) норми;
– у кримінальному праві домінують заборонні норми;
– у виправно-трудовому праві домінують зобов’язувальні та заборонні норми.
Норма права – обов’язкове, формально визначене правило поведінки загального характеру, що в установленому порядку приймається, змінюється, скасовується та забезпечується відповідними державними органами в межах їх компетенції.
Класифікація норм права:
1) За функціональною спрямованістю:
а) регулятивні (правоустановні) – встановлюють права й обов’язки суб’єктів;
б) правоохоронні – регламентують засоби юридичної відповідальності за порушення прав і невиконання обов’язків, установлених регулятивними нормами;
2) За предметом правового регулювання (за галузями права):
а) норми конституційного права;
б) норми адміністративного права;
в) норми цивільного й інших галузей права.
Види галузевих норм права:
а) матеріальні – встановлюють бажане правило поведінки, права й обов’язки суб’єктів;
б) процесуальні – регламентують порядок, форми та методи реалізації прав і обов’язків, встановлених у нормах права.
3) За функціональним призначенням:
а) відправні – мають найбільш загальний характер, достатньо високу форму абстрагування і містять відправні начала, основи правового регулювання суспільних відносин:
б) норми-правила поведінки – безпосередньо регулюють поведінку людей, суспільні відносини.
Види відправних норм права:
– норми-начала – містять положення, що закріплюють основні підвалини суспільного та державного устрою;
– норми-принципи – закріплюють вихідні принципи права;
– визначально-установчі норми – містять положення, що визначають цілі, завдання окремих галузей права, правових інститутів, предмет, форми та засоби правового регулювання;
– норми-дефініції – містять повні або неповні визначення певних правових категорій і понять.
4) З точки зору характеру приписів, що включають норми права:
а) зобов’язальні – закріплюють обов’язки певних суб’єктів;
б) заборонні – містять заборону стосовно здійснення тих або інших дій;
в) уповноважувальні – наділяють суб’єктів певними правами;
г) заохочувальні – надають суб’єктам певні пільги та переваги у випадках вчинення ними певних діянь;
5) За формою закріплення бажаної поведінки суб’єктів:
а) категоричні (імперативні) – приписують чітко визначені дії, однозначно закріплюють вичерпний перелік і зміст прав і обов’язків суб’єктів і не допускають від них ніяких відхилень;
б) диспозитивні – встановлюють певні права й обов’язки суб’єктів, але за згодою суб’єктів допускають їх доповнення;
в) рекомендаційні – встановлюють варіанти бажаної, але необов’язкової поведінки;
г) заохочувальні – встановлюють засоби заохочування на здійснення бажаних або корисних для держави і суспільства дій;
6) За юридичною силою:
а) норми законів;
б) норми підзаконних актів;
7) За ступенем узагальнення змісту:
а) норми-принципи;
б) загальні норми;
в) конкретні норми;
8) за ступенем активізації соціально корисної діяльності суб’єктів права:
а) звичайні норми;
б) заохочувальні норми.