Структура норми права
Шестопалова Л. М.
Завдання норми права:
– встановлювати певне правило поведінки шляхом закріплення прав і обов’язків суб’єктів;
– визначати умови, за яких суб’єкти можуть реалізовувати ці права та обов’язки;
– закріплювати певні засоби забезпечення приписів, що в ній містяться.
Структура норми права (складові (елементи) норми права):
– диспозиція;
– гіпотеза;
– санкція.
Диспозиція норми права – обов’язкова частина правової норми, в якій у вигляді владного припису визначається те чи інше правило поведінки (що повинен робити, або, навпаки, що не повинен робити адресат норми).
Диспозиція – серцевина норми права.
Види диспозицій норми права:
а) визначена диспозиція – закріплює однозначне правило поведінки, тобто учасники певних відносин можуть поводити себе лише так, як зазначено у нормі права, вони позбавлені можливостей для вибору іншої поведінки;
б) не повністю визначена диспозиція – вказує лише на загальні ознаки поведінки, в рамках яких суб’єкти уточнюють свої права й обов’язки самостійно;
в) відносно визначена диспозиція – вказує на права й обов’язки суб’єктів, але надає можливості для їх уточнення залежно від конкретних обставин.
Різновиди диспозицій норм права:
– проста – лише називає правило поведінки;
– описова – розкриває зміст поведінки, складу, дає визначення;
– відсильна – складається з кількох частин однієї статті, що посилаються на основну частину;
– бланкетна – відсилає до норм інших галузей права, технічних норм тощо
Гіпотеза норми права – частина норми, в якій визначаються умови, за яких наступає чинність правил, установлених у диспозиції.
Гіпотеза – елемент норми права, що відповідає на запитання: “коли?”, “де?”, “в якому разі?”, “за якої умови?” та визначає можливості застосування норми (правил поведінки, що містяться в її диспозиції) до тих чи інших умов, а також визначає межі чинності диспозиції.
Види гіпотези норми права:
а) визначена гіпотеза – вичерпно визначає ті умови, за наявності яких набуває чинності правило поведінки, що міститься у диспозиції правової норми;
б) повністю визначена гіпотеза – містить формулювання у загальній формі типу “у необхідному випадку», а наявність або відсутність цієї необхідності визначається відповідними суб’єктами;
в) відносно визначена гіпотеза – обмежує умови застосування норми певним колом формальних вимог.
Види гіпотези норм права:
– абстрактні;
– казуальні.
Абстрактна гіпотеза – умови застосування стабільної норми визначаються загальними родовими ознаками, без глибокої деталізації, що дає змогу охопити та врегулювати значну кількість однорідних випадків.
Казуальна гіпотеза – визначає умови дії норми, використовуючи більш вузькі, спеціальні родові ознаки, її дія поширюється на більш обмежене коло випадків, а сама норма має меншу стабільність, ніж за наявності абстрактної гіпотези.
Санкція норми права – частина правової норми, що містить вказівки стосовно юридичних наслідків порушення правила, зафіксованого в диспозиції, або умов, визначених у гіпотезі.
Мета санкції норми права – створити несприятливі наслідки для правопорушника у різних формах:
– примус до здійснення певних дій;
– визнання недійсними певних діянь;
– зміна правового статусу тих або інших суб’єктів тощо.
Види санкцій норми права :
– визначена санкція – вказує на конкретний засіб впливу на правопорушника;
– відносно визначена санкція – вказує на кілька можливих засобів впливу на правопорушника, а доцільність застосування конкретного засобу визначається виходячи з особливостей конкретної справи;
– альтернативна санкція – передбачає вибір на розсуд суду конкретної санкції з числа передбачених відповідно до тяжкості діяння.
Інші види санкцій в історії радянського права:
– невизначена санкція;
– абсолютно визначена санкція;
– відсильна (запозичальна з інших статей) санкція.
Триелементна структура норми права – одна з ознак, яка відрізняє норму права від інших соціальних норм і без якої норма права перестає бути сама собою.
Види норм права відповідно до їх структури:
– логічні норми – триелементні норми;
– приписові норми – двоелементні норми (гіпотеза та диспозиція або диспозиція та санкція).