Поняття та елементи політичної системи суспільства
Шестопалова Л. М.
Розуміння політичної системи як суспільного явища:
– широке;
– вузьке.
Вузьке розуміння політичної системи – визначення політичної системи виключно як сукупності суб’єктів, які беруть участь у реалізації політичної влади, тобто в управлінні справами суспільства.
Широке розуміння політичної системи – вся сукупність матеріальних і нематеріальних компонентів, пов’язаних з відносинами, що виникають з приводу здійснення політичної влади (вся система функціонуючих у суспільстві інститутів, організацій, установ, громадян (особистостей), а також механізми керівництва й управління, за допомогою яких здійснюється політична влада).
Елементи політичної системи суспільства:
– матеріальні;
– нематеріальні.
Система матеріальних елементів політичної системи суспільства – суб’єкти (носії) політики, які безпосередньо беруть участь у здійсненні політики – в управлінні справами суспільства.
Суб’єкти політики:
– народ;
– населення певної частини території держави;
– класи;
– нації;
– соціальні прошарки;
– держава (законодавчі, виконавчі, судові органи та їх посадові особи);
– певні об’єднання громадян (політичні партії і рухи, деякі громадські та релігійні організації);
– громадяни (людина політична).
Об’єднання громадян – добровільні громадські формування, створені на основі єдності інтересів їх членів для спільної реалізації своїх прав і свобод.
Політична система суспільства – лише ті об’єднання громадян, які:
а) мають на меті забезпечення своїм членам участь в управлінні суспільними справами, тобто головною метою їх створення є участь у політичній діяльності (політичні партії);
б) створюються не для участі в політичній діяльності, а для забезпечення інших соціальних (інтелектуальних, економічних, побутових тощо) потреб та інтересів громадян, але, відповідно до законодавства, можуть брати участь у політичній діяльності для досягнення своїх неполітичних цілей. Таким чином, для цієї категорії громадських об’єднань політична (управлінська в масштабах суспільства) діяльність не є основною метою їх утворення і функціонування, а виступає лише одним із засобів забезпечення задоволення інтересів і потреб їхніх членів (професійні спілки).
Риси громадських організацій:
– добровільність;
– самоврядування;
– самофінансування;
– самоокупність;
– мета об’єднання – легітимне здійснення прав, свобод і законних інтересів громадян.
Професійні спілки – об’єднання, що створюються для забезпечення задоволення економічних інтересів і потреб трудящих, однак вони також займаються різними формами політичної діяльності, яка спрямована на забезпечення удосконалення умов праці, відпочинку, соціального забезпечення трудящих тощо (наприклад, під час виборчих кампаній).
Громадські об’єднання – добровільні формування людей, що виникли на основі спільності інтересів відносно реалізації прав і свобод у результаті свідомого волевиявлення.
Види громадських об’єднань:
а) за порядком утворення та формами діяльності – громадські організації, органи громадської самодіяльності, політичні партії, громадські рухи;
б) за критеріями членства – з формально фіксованим членством, з нефіксованим членством;
в) за внутрішньою структурою – централізовані та нецентралізовані;
г) за соціальною сферою діяльності – політичні, економічні, наукові, екологічні, творчі, національно-культурні, вікові та ін.;
г) за територіальністю (межами діяльності у просторі) – місцеві, загальнодержавні, міждержавні, міжнародні;
д) за соціально-правовим статусом – легальні, нелегальні;
е) за соціальною спрямованістю – прогресивні, консервативні, реакційні;
є) за кількістю членів – масові, елітарні.
Політичні партії – зареєстровані згідно із законом добровільні об’єднання громадян – прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, беруть участь у виборах та інших політичних заходах.
Політична людина – особа (індивід), що є громадянином певної держави і бере будь-яку участь у політичному житті суспільства.
Нематеріальні елементи політичної системи суспільства:
1) політичні принципи та норми – основоположні ідеї та конкретні правила, що регулюють політичні відносини між народами, націями, соціальними групами, партіями й іншими учасниками політичних відносин;
2) політичні відносини – врегульовані політичними нормами стосунки між суб’єктами політики, у процесі яких ці суб’єкти набувають і реалізують права і обов’язки. Політичні відносини включають, насамперед, реалізацію політичних функцій, що є основним напрямом діяльності суб’єктів політики;
3) політична свідомість, політична психологія, політична ідеологія та політична культура.
Складові політичних норм – відповідні норми права, норми політичних партій і громадських організацій (корпоративні норми), політичні звичаї і традиції, політичні принципи, моральні норми політичного життя.
Політичні норми:
– регламентують необхідну поведінку суб’єктів у певних межах відповідно до конкретної політичної ситуації;
– є засобом політичної оцінки соціальних явищ;
– передбачають політичну відповідальність суб’єктів політики за їх порушення.
Політична відповідальність – вид відповідальності, яка настає не тільки за протиправні дії, а й за політичний недогляд, необачність, нерішучість тощо
Політичні санкції – осуд, позбавлення довіри, припинення діяльності, розпуск, відставка, ліквідація громадського об’єднання, заборона діяльності політичної партії, відмова в реєстрації, попередження тощо.
Функції діяльності суб’єктів політики:
а) політичне цілевизначення;
б) владнополітична інтеграція суспільства;
в) регулювання соціально-політичної діяльності;
г) забезпечення цілісного впливу управління на суспільні процеси.
Політичний процес і політичний режим – результат здійснення функцій діяльності суб’єктів політики.
Політичний процес – сукупна діяльність усіх суб’єктів політичних відносин, спрямована на формування, функціонування або зміну політичної системи суспільства.
Основні форми виявлення політичного процесу:
– прийняття політичних рішень;
– виконання політичних рішень;
– децентралізація влади;
– організація і здійснення контролю за діяльністю та розвитком політичної системи в цілому та її елементів.
Політичний режим – політична обстановка в суспільстві, що реально складається і характеризується якісно та кількісно ступенем участі народу, націй, соціальних прошарків і груп, а також громадян у політичному житті суспільства та держави, методами здійснення політичної влади.
Політичний режим – сукупна діяльність усіх суб’єктів політичних відносин, націлена на формування, зміну, перетворення і функціонування політичної системи суспільства, здійснення політичної влади. (Державно-правовий режим – складова форми держави (!)
Політична свідомість – рівень знання та оцінка особою політичного буття, які реально впливають на вибір нею варіанта поведінки відповідно до індивідуальних і суспільних політичних інтересів.
Політична свідомість – ідеї, теорії, погляди, переконання, почуття, настрої, звички, спонукання відносно чинної чи бажаної політичної системи суспільства.
Політична психологія – узагальнена система почуттів, звичок, потреб, емоцій, настроїв та уявлень людей стосовно стану та перспектив розвитку політичного життя суспільства.
Політична ідеологія – систематизований вираз поглядів держави, соціальних прошарків і груп, усього населення країни на політичну організацію суспільства, форму держави, відносини між різними політичними суб’єктами, їх роль у житті суспільства, відносини з іншими державами і націями.
Складові політичної ідеології:
– відповідні ідеї;
– теорії (глибокі обгрунтовані узагальнені та апробовані погляди);
– концепції (глибокі смислові напрями);
– доктрини (авторські) тощо.
Політична культура – рівень утілення в реальну поведінку суб’єктів політики принципів і норм, що регламентують політичні відносини в суспільстві.
Політична культура – ідеологічні і психологічні характеристики й оцінки людиною політичного буття, вибір варіанта поведінки відповідно до індивідуальних і суспільних інтересів.
Політична діяльність – важливий системотворчий чинник у політичній системі, повсякденна поведінка суб’єктів політики у сфері політики, яка пов’язує і забезпечує взаємодію всіх складових політичної системи.
Політична система суспільства – система матеріальних і нематеріальних елементів, які функціонують і взаємодіють у сфері управління справами суспільства, тобто при здійсненні політичної влади.
Типи політичних систем суспільства:
1. За змістом і формами правління:
– ліберальні демократії;
– комуністичні системи;
– традиційні системи (олігархії);
– популістські системи (у країнах, що розвиваються);
– авторитарно-консервативні системи.
2. За класовим принципом:
– рабовласницькі;
– феодальні;
– капіталістичні;
– соціалістичні (комуністичні);
– постсоціалістичні;
– сучасно-демократичні.
2. За типом політичної культури та розподілом політичних ролей:
– англо-американська система;
– євопейсько-континентальна система;
– доіндустріальна та частковоіндустріальна системи;
– тоталітарні системи.
Структура політичної системи:
– Інституціональна (партії, держава, ЗМІ, церква);
– Нормативна (політика, право, мораль, символи);
– Комунікативна ( конференції, зустрічі, виступи);
– Культурна (релігія, ментальність);
– Функціональна (примус, згода, авторитет, насильство).
Функції політичної системи:
– політична соціалізація (збереження моделі політичної системи);
– адаптація (пристосування до середовища, селекція еліт);
– дистрибутивна (розподіл цінностей та ресурсів);
– екстракційна (отримання ресурсів);
– регулятивна (контроль і регулювання);
– реактивна (реагування на зміни у суспільному житті).
Ознаки політичної системи України:
а) Україну проголошено демократичною правовою соціальною державою;
б) уся повнота влади належить народові;
в) державна влада здійснюється за принципом поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову;
г) в Україні проголошено принцип верховенства права;
г) суспільне життя базується на засадах політичного, економічного й ідеологічного плюралізму;
д) пріоритетними визнаються загальнолюдські цінності, права і свободи людини та громадянина;
е) держава відповідає перед людиною і суспільством за свою діяльність.
Шляхи вдосконалення політичної системи України:
– удосконалення співвідношення громадянського суспільства та його політичної системи як змісту та форми;
– децентралізація влади, забезпечення широких правових і матеріально-фінансових можливостей управління на місцевому рівні;
– удосконалення партійно-політичного буття (зменшення кількості партій, укрупнення їх членства, уточнення їх пріоритетів, збільшення числа тих, хто їм співчуває);
– удосконалення ролі профспілок та набуття ними реальної сили, пошук справжніх лідерів;
– створення реального суспільства вільних і захищених людей;
– підвищення рівня розвитку виробничих сил, технічного оснащення, прискорення прогресу;
– поліпшення можливостей дотичності всього народу до духовності, науки, інформації;
– загальне та беззаперечне слідування праву;
– загальне устремління до соціального ідеалу, вироблення реальної загальнонаціональної ідеї.