П’ять по дванадцятій
Улас Самчук
Записки на бігу
Даємо нашим читачам чергову книжку – щоденник нашого найкращого прозаїка з перелогових місяців кіпця другої світової війни. Мандрівка української людини чужими просторами представлена в творі «П’ять по дванадцятій» з надзвичайним реалізмом: близькість життя і зовсім живі постаті діють на читача в цих автобіографічних записках з нечуваною силою і свіжістю. Переживаємо воєнну атмосферу Берліна, а в ньому життя української громади. Перед нами пливуть дні, тижні й місяці, в яких просте людське існування було постійно загрожує нальотами, і ніхто не знав, чи доживе до завтрішнього дня. Людина стала порошинкою, безсилою і безвольною у вирі знищення, людяна почала існувати – животіти серед голоду й бомб тільки завдяки сприятливим випадкам.
Кінець війни не приносить спокою. Навпаки, мандрівка з тугою за батьківщиною продовжується: тепер оволодів людьми страх перед московською диччю, її безправ’ям і її ненавистю до всього, що українське. Нічим тепер видаються голод і бомби перед владними тепер п’ятиколонниками, захованими під одностроями вільного світу.
«П’ять по дванадцятій» – документ нашої доби. Документ, що діє на нас чистою правдою, списаний з переживань автора, без прикрас і перебільшень.
Примітки
Подається за виданням: Самчук У. П’ять по дванадцятій. – Буенос-Айрес: Видавництво Миколи Денисюка, 1954 р. – 230 с.