Вступ
Дмитро Донцов
Ця книга – це вибір виданих давніше праць або опублікованих в журналах (Літ. Наук. Вісник і Вісник у Львові 1922-39) статтей, чи відчитів. Через що вони – на мою думку – не тратять на актуальності? Через те, що проблеми, тут трактовані, є досі пекучими проблемами світової політики, особливо ж політики України і Окціденту.
Від 1914 року вступила Європа, і не тільки Європа, в добу велетенських стрясень, політичних, соціальних, релігійних і культурних, в добу тотальних війн і революцій, конфліктів – на життя і смерть – між клясами, між державами, між націями і між ідеями чисто релігійного характеру. Для нашого континенту, взагалі для націй християнської цивілізації, це був конфлікт з комунізмом, з варварськими ордами Сходу, особливо з Москвою, і з тими темними силами, яких завданням було, в масці того чи іншого «герренфольку», знищити релігію Христа, заступивиш її «релігією» Маркса, Фрейда, Леніна, Троцького чи Мао-Цзе-Дуна, знищення свободи і самого існування націй як окремих колективних індивідуальностей, знищення ідеї патріотизму.
На Україні ця доба, від 1914 року, поставила ряд проблем: еволюція, чи революція, спільність з Москвою чи сепарація від неї; атеїзм чи християнство; матерія чи дух; «брехнею підбита» чужа «мудрість» соціалізму, демократії, комунізму й матеріалізму, чи повернення до великих традицій старокнязівського і козацького Києва і його Печерської Лаври; пристосування до кожної переможної сили, чи невблаганна війна з нею; москво- чи комунофільська демократична лжееліта, чи нова провідна батава людей нового духа, ордену хрестоносців, інтернаціоналізм чи – націоналізм; крутійство політиканів і софістів, чи політика й містика, ідея великої місії Києва – Київ проти Москви; не пактування з силами диявола, а невблаганна з нили боротьба Хрестом і Мечем. Боротьба тих, що – за Шевченком – «Хвалять ім’я Боже; і мечі в руках їх добрі, гострі обоюду, на отмщеніє неправди»…
Ці питання трактовані в цій книжці, яка пробує дати відповідь на пекучі проблеми нашого і завтрішнього дня, на питання: Хто, Що і Як? Яка нова «еліта нації», які люди нового духа мають розв’язувати пекучі проблеми «бути чи не бути» Україні, під яким стягом і як. Це заклик до нових людей, що виступлять на боротьбу під знаком Хреста й Меча.