На передовій
М.Берник, В.Заруда. м.Чорнобиль
перебувають працівники апарату Прип’ятського міськкому партії
Секретар партійної організації, заступник керуючого тресту «Укрбурвод» С.М.Білоус і заступник секретаря партійної організації по ідеологічній роботі цього ж тресту Ю.І.Подольський працювали над текстом листа на ім’я Прип’ятського міськкому партії.
Група працівників цього тресту під їх керівництвом, починаючи з травня, трудиться в Чорнобилі, у зоні атомної електростанції. Робітники, інженерно-технічні працівники будують дренажні свердловини.
Комуністи С.М.Білоус, Ю.І.Подольський, В.І.Ванденко, які ввійшли до складу тимчасової партійної групи, всі зусилля спрямували на створення в колективі бурильників атмосфери самовідданості. Високий моральний дух постійно підтримували члени КПРС – начальник спеціалізованого управління № 581 С.І.Моргун, головний інженер цього ж управління І.А.Філіпчук, головний інженер тресту С.С.Шевандін. Це дало хороші результати. Люди працюють самовіддано. Особливе старання і вміння виявили бурильники Ю.М.Білаш, Л.В.Дмитрієв, О.П.Курасов, сестра-хазяйка Т.О.Піскун, інші товариші [1].
Ось і звертались члени тимчасової партійної групи з проханням до міськкому відзначити листами подяки цих й інших товаришів.
– Які у вас зв’язки з Прип’ятським міськкомом? – поцікавились ми.
– Черпаємо у міськкомі необхідну інформацію для проведення виховної роботи з людьми, одержуємо необхідну допомогу, – відповів С.М.Білоус.
У нас виникло бажання побувати в Прип’ятському міськкомі, розказати про його роботу в ці дні.
Ми сиділи в кабінеті першого секретаря Прип’ятського міськкому Компартії України Олександра Сергійовича Гаманюка і терпляче чекали, поки закінчиться розмова. Уважно прислуховувалися до діалогу. Тема його нас якраз і цікавила. О.С.Гаманюк радився із завідуючим організаційним відділом Анатолієм Йосиповичем Германом, що треба зробити для піднесення оперативності і відмобілізованості партійних організацій, поліпшення розстановки комуністів на найбільш складних, найвідповідальніших ділянках боротьби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, піднесення їх ролі в проведенні політико-виховної роботи в колективах.
Не було зайвих слів, відступів від теми. Лаконічні висновки не занотовувались у записниках. У Чорнобилі, як нам цілком серйозно сказали, у переважній більшості протоколів тепер майже не ведуть. Та який високий рівень дієвості домовленостей, виконавської дисципліни! Досвід справді вартий наслідування. Не сумнівалися ми, що й цей незафіксований діалог, свідками якого ми стали, певним чином позначиться на житті і роботі партійних організацій прип’ятських колективів.
Із задоволенням для себе відзначили ми і ще одну деталь. Якісь просвітлілі обличчя співрозмовників. За час, що минув після аварії, ми не раз зустрічалися з О.С.Гаманюком, іншими працівниками Прип’ятського міськкому. Ні, не можемо сказати, що відмахувались вони від нас. Але й не виявляли особливого задоволення нашим візитом. Завжди заклопотані, серйозні, заглиблені у діла.
Справ дійсно вистачало. В ті дні апарат міськкому працював фактично цілодобово і без вихідних. І ми з розумінням сприймали серйозність і ділову сухість у розмові з нами.
А тут час від часу обличчя учасників короткочасної наради зігрівали скупі посмішки, у тоні розмови з’являлися теплі нотки.
Значить, у ході боротьби по ліквідації наслідків лиха стався значний перелом [2], зробили ми висновок. І не помилились. Це підтвердив згодом у розмові Олександр Сергійович.
– Нарешті настав час, – сказав він, – коли всі, хто працює, може вважати себе повновладним господарем становища. Визначено засоби і шляхи приборкання реактора. Ефективні і єдино правильні. Сила атому, що тимчасово вийшла з-під контролю, сьогодні долається «за графіком».
За цими, наповненими впевненістю у перспективу словами, розуміли ми, – важка, виснажлива праця учених і державних працівників, енергетиків і пожежників, транспортників і будівельників, військових і медиків. За цими словами, що відбивають змінений на краще стан справ, – величезна організаторська робота партійних організацій, усіх комуністів апарату міськкому.
Майже два місяці тому Прип’ятський міськком партії передислокувався в Чорнобиль. Раніше він базувався у Поліському. Цей райцентр було обрано не випадково. Сюди було евакуйовано переважну більшість трудових колективів і населення Прип’яті. Усіх переселених треба було розмістити, трудовлаштувати, нагодувати, розрадити і заспокоїти. Усі ці обов’язки і турботи взяв на себе міськком партії. День і ніч не закривалися його двері. За короткий час було наведено в усьому порядок. Сформовано вахти, налагоджено організаторсько-політичну роботу серед працюючих.
Коли з організаційними неузгодженостями, викликаними евакуацією, було покінчено, наприкінці травня Прип’ятський міськком партії перебазувався до Чорнобиля. Туди, де розробляється і підготовляється заключна атака на реактор, що збунтувався, де виношуються і реалізуються заходи по підготовці до пуску перших двох реакторів.
Про що подбав міськком передусім? Про те, щоб у кожному колективі була створена атмосфера високої відповідальності, організованості, усвідомлення важливості доручених обов’язків. У зв’язку з цим збільшили прошарок комуністів серед працюючих. Нині, приміром, кожен п’ятий серед тих, хто зайнятий на ліквідації наслідків аварії і підготовці реакторів до пуску, – комуніст. Переглянули структуру партійних організацій. В усіх підрозділах, залучених до ліквідації наслідків аварії, створили тимчасові партійні групи, призначили парторганізаторів [3].
Цехові партійні організації і партійні групи створили і в колективах прип’ятчан. Зокрема, 17 цехових парторганізацій і 6 партійних груп діють у колективі енергетиків, 13 партійних організацій – в управлінні будівництва Чорнобильської атомної електростанції. Вдало сформовано й ефективно діють низові ланки партії у колективах відділу робітничого постачання управління будівництва Чорнобильської АЕС і міськвідділу внутрішніх справ, управління механізації будівельних робіт, управлінь «Південенергомонтаж» і «Південтеплоенергомонтаж».
В усіх партійних осередках регулярно відбуваються збори. Різноманітні питання виносяться на обговорення. У ході вимогливої, принципової розмови партійці аналізують завдання, що випливають з рішень червневого (1986 р.) Пленуму ЦК КПРС, роль комуністів у нормалізації обстановки, обговорюють проект ЦК КПРС про основні напрями реформи вищої школи [3]. Тих, хто особливо відзначається у праці, заохочують.
Завданням забезпечення високої відмобілізованості колективів, вшанування і возвеличення найбільш завзятих служать засоби наочної агітації, система заходів морального і матеріального стимулювання. В усіх трудових підрозділах, де ми побували, бачили добре оформлені екрани соціалістичного змагання. Їх матеріали оперативно, по суті, щодня оновлюються. Біля колишнього приміщення Чорнобильського райкому партії, де нині працює державна комісія по ліквідації наслідків аварії, оформлено стенд «Будні Чорнобильської АЕС».
Люди, які живуть і трудяться в Чорнобилі, приїхали сюди не заради слави, їх привело в найгарячішу точку почуття патріотизму. Та кожному приємно, коли його вклад помітять, коли за добру працю скажуть слово подяки. Ми зустрічалися з енергетиками з Прип’яті, лікарями з Дніпропетровська, водіями з Нижнє-Вартовська, шахтарями з Павлодара… І кожен, хто міг цим похвалитись, показував листи вдячності міськкому партії. Тх лаконічні слова не залишають байдужими: «Шановний товаришу… Сердечно дякуємо Вам за самовіддані дії по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції і виявлені при цьому мужність, відданість комуністичним ідеалам у служінні Батьківщині».
Одне слово, міськком усе робить для того, щоб партійні організації сповна виконували свої функції. Для цього доводиться докласти значно більше оперативності, знання, зусиль. Адже колективи постійно оновлюються, і кожного разу заново треба організовувати партійну роботу.
Особлива увага приділяється добору в партію. Аварія на Чорнобильській АЕС висвітлила багато що. Вона дала можливість, так би мовити, відвіяти полову від зерна. Багато, переважна більшість працівників виявила найкращі людські якості. Кращі з кращих звертаються з проханням прийняти їх у партію. Тільки за останній час вступили кандидатами у члени КПРС 22 чоловіка. Серед них – заступник начальника реакторного цеху № 2 Анатолій Григорович Кедров, начальник зміни блоку Ігор Іванович Казачков, інженер реакторного цеху № 1 Володимир Юрійович Ісіров, дільничний інспектор Прип’ятського відділу внутрішніх справ Микола Вікторович Міщенко.
На жаль, з складної ситуації, що склалася, не всі вийшли з честю. Були й такі (їх буквально одиниці), що розгубилися, виявили боягузтво. Бюро Прип’ятського міськкому партії на своєму засіданні затвердило рішення первинних партійних організацій про виключення з рядів КПРС зокрема заступника начальника спеціалізованого монтажного управління «Чорнобильенергозахист» М.І.Бруєва, начальника відділу праці і зарплати відділу робітничого постачання управління будівництва Чорнобильської АЕС О.С.Мадея. В день евакуації вони без дозволу покинули свої колективи, не подбали про організацію їх виїзду.
Сьогодні робота по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – це передова. Тут випробовуються люди на мужність, на уміння організувати, вистояти. І це випробування разом з іншими успішно проходять первинні партійні організації, Прип’ятський міськком Компартії України.
Прапор комунізму, 1986 р., 10.08, № 187 (2583).
Значна частина статті запозичена авторами у самих себе («На передовій» під 3.07.1986 р.)
[1] Про них додатково: “Вони працюють у Чорнобилі” під 12.08.1986 р.
[2] Один перелом, зауважений авторами, стався 3.07.1986 р., а тепер вони відкрили другий перелом. Але насправді це просто запозичення з попередньої публікації. Подвоєння звісток буває не тільки в давніх літописах.
[3] І це було раніше.
Значна частина тексту вже опублікована авторами раніше (“На передовій” під 3.07.1986 р.) Там і слова про значний перелом є. Отже, по мислі авторів, один перелом стався в кінці червня, а другий – на початку серпня. Ну що з комуністичних писак узяти?