Добросердний старец, садящий садовину
Маркіян Шашкевич
Чужесторонний пан, їдучи селом, увидів сивенького старця, що грушку садив.
– Який тот старий нерозумний, – озвався тот пан: – думає, що ще молодий, і хотів би ще з тої щепи пожитковати.
Єго товариші також старого гулили. Пан, приступивши до старця, запитав:
– Много тобі літ?
– Вісімдесять минуло, – відповів старий господар; – але, слава Богу, ще-м здоров, як той, що тридцять має.
– Як же довго ти ще жити гадаєш? – запитався чужесторонний пан, – що іще в таких літах молоді щепи садиш, которії так пізно пожиток дают. Нащо собі такий труд задаєш, которий тобі ніякого хісну не принесе?
– Пане! – рік старец: – я рад, що мені Господь Бог позволив ще тії молодники садити, і не дбаю, чи з них овочі кушати буду. Я думаю, що ся належит так чинити, як наші отці чинили. Они садили дерева, з которих овочами ми ся радуєм. Коли ми трудами наших отців хіснуємся, чому ж би нашим дітем і послідникам з наших трудів не пожитковати? Мені ся видит: що отец не пожиє, то ся синові лишит.
Тут вибігло правнучатко старого із хати; а чужий пан, що ся урадував бесідою і наукою старця, дав дитині подарок.
– Хто ж би тепер сказав, – повів старец, – що я надармо трудився, коли тот молодник, которий тепер насадив-єм, зараз первого дня овочі мені приніс?
Добре то кажут: хто добре чинит, зараз заплату приймає від Бога. А хто о тім знає, що тра добре чинити, а не чинит, той гріх має.
Яков, 4, 3.
Примітки
Подається за виданням: Твори Маркіяна Шашкевича і Якова Головацького, з додатком творів Івана Вагилевича і Тимка Падури / ред. Ю. Романчук. – Льв. : Просвіта, 1913 р., с. 117 – 118.