Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

13. Заручини Дмитра з Ольюнькою

Андрій Чайковський

У Лукашевого Андрія від тої болючої події пішло все іншим ладом. Ганна віддала тепер кермо всього господарства в руки чоловіка, який, захопивши собі владу і посмакувавши її, нізащо не хотів би зійти до своєї попередньої ролі.

Тепер усім було легше жити. Ганна не раз намагалась панувати, але Андрій гримав зараз на неї, і баба не знала, де дітися. Поза тим Андрій був лагідної вдачі й не зловживав своїм пануванням.

Олюньці полегшало. Тепер вона мала за кого сховатися при потребі. Вуйко любив її і не раз Ганну лаяв, коли бачив, що та знущається над дівчиною. Про те, щоб Олюнька пасла худобу, й мови вже не було. Олюнька робила в полі, в городі з вуйною, а зимою пряла. Вуйна не переставала ненавидіти її, а що не могла інакше вилляти на неї своєї злості, то мстила тим, що не вчила її, як стати доброю господинею.

З Олюньки стала дівчина гарна на ціле село. Почали за нею і хлопці заглядати, але Ганна, де лише могла, відганяла їх і відстрашувала. Вона тим матерям, що мали дорослих хлопців, розповідала на вухо різні непевні речі про Олюньку. Вона як вогню боялася тої хвилі, коли б Олюнька мала вийти заміж, бо тоді не лише віддавай грунт і уступайся з хати, але й розрахуйся за те, чого нема. Тих рахунків вона найбільше боялася. Крім того, вона знала, що колись це мусить закінчитися, але коли б хоч трохи далі ту неминучу конечність відтягнути, хоч би дівчина до того часу й посивіла…

З того всього Андрій нічого не розумів і тому не перешкоджав жінці. Йому й на гадку не приходило, що колись має бути інакше, як тепер.

Парубки подовідувалися від своїх матерів про різні Олюньчині хиби і стали перешіптуватись, а вкінці довідалися, що Олюнька «така» дівка, що бодай нікому не довелося женитися з нею. Олюньці це було зовсім байдуже. Вона ніде не ходила. Щодня була при роботі, а в неділю або свято, коли інші дівчата йдуть на музику, Олюнька сідає та читає книжку. Через те вона й не могла довідатися, що про неї по селу говорили.

Але був хтось у Закутті, що думав заодно про заміжжя Олюньки. Шевка не покидала та гадка, що Олюнька лише для Дмитра пара.

– То видиш, Мариню, – мовив він до своєї жінки, – кращої пари не було й не може бути. Олюнька з доброго шляхетського роду, дівчина роботяща, по музиках не ходить – ну, і гарна, як пані! А Дмитро хлопець лепський, і я все кажу, що в нім пливе добра шляхетська кров… Я їх мушу злучити, аби не знаю що!

Шевкова не перечила чоловікові, бо й сама бачила, що пара буде неабияка, а бодай так їй здавалося.

– То якраз так, як би ми обидвоє! – мовив далі Шевко. – Дмитро не дасть в кашу наплювати, а Олюнька спокійна і смирна, і так повинно бути, бо це по-божому. І маєток у неї є – двадцять п’ять моргів доброго грунту, коралі, в мене сотка…

– Воно все добре, – – погодилась жінка, – але не знаю, чи то ще не завчасно? Він ще молодий, а вона ще таки дитина, та й не знати, чи чого навчилася…

– Ти все зі своїм! – перебив Шевко. – Чому не мала б навчитися? Або то святі горшки ліплять? А як не навчилася, довчиться того, чого не вміє. Або ж то Олюнька піде на самостійну господиню? Дмитро не викине мами, а при старій навчиться таки скоріше, ніж там… Кажеш, що молоді, а я своє говорю, що не кайся рано встати, а молодо оженитися. Коли ж віддаватися – як коса посивіє? Моя покійна мама, як віддалася, мала п’ятнадцять літ, а жила дев’яносто. Олюнька має тепер шістнадцять – саме нора!

Шевкові та гадка так дуже подобалася, що задумав таки зараз виконати її. Думав іще кілька днів над тим, а вкінці послав за Костихою.

– Чуєте, сестро, не час би то вже Дмитра женити?

– Або я знаю? Може, й час…

– А з ким? – питає Шевко.

– Треба б когось пошукати… та чейже не з ким-будь…

– Певно, що так, але для Дмитра лиш одна тут пара…

– Не знаю, кого ви думаєте, пане брацє.

– А Олюнька Лукашева що?

– Може, і Олюнька, але треба це добре розгадати.

– Що тут довго гадати? Ось дивіться: дівчина ладна на все село й добра, проте всі люди знають, та и маєток ладний. Буде вас слухати, як рідну маму, бо вона в «добрій» руці була, та й будете мати спокійну годину на старість… Знаєте, сестро, підіть ви самі до Ганни і розпитайте, як там. Погадайте про те, що Дмитро став би відразу заможним господарем…

Костиха, поки пішла на оглядини, порадилася з сином.

Дмитро сказав:

– Якби то, мамо, радив хто інший, а не вуйко, я на Олюньку й не подивився б, але вуйкові годі перечити. Хоче так – нехай буде так! Якби хотів мене зі старою бабою оженити, то й так було б добре. Я вже того певний, що він усе запише мені, а нікому іншому. Я знаю, що вони з братом-ксьондзом страх як посперечалися! Сам я був під дверима, як сварилися, і вуйко сказав, що його дітям не дасть нічого… воліє першому-ліпшому шляхтичеві записати. А хто ж у нього перший-ліпший шляхтич, як не я? Поводився зі мною, як з рідним сином… ну, а все до того йде, що я буду на Шевковім… Таки, мамо, зберіться і йдіть до Ганни розвідати…

Костиха була хитра баба і не хотіла поки що перед Ганною показувати, що вона направду щось думає з Дмитром. Вона хотіла лише так, буцімто випадково кинути слово та розглянути ближче хату.

Костиха вибралася нібито в поле вулицею попри хату Андріїв.

Ганна саме в ту пору поралася з чимось перед хатою, як Костиха підійшла.

– Дзінь добрий вам, Єнджейова!

– Дзінь добрий і вам, пані Костьова! – відповіла Ганна.

– Як там цього року у вас в городі показує? – заговорила Костиха. – Виджу, гарні у вас буряки…

– От собі, нічого.

Костиха тим часом наблизилася до воріт, оперлася на них руками та й почала розказувати.

– В мене, чуєте, така біда, що страх! Якесь лихо сталося корові, анітрохи не хоче молока давати! Вже що я не робила… і чари зганяла, й підкурювала безовим цвітом… нічого не помагає!

– А де ходить пастися? – спитала Ганна.

– Та на толоку… там, де й інші.

– Нехай би вже на толоку, аби тільки не гонити на міст, коло тої чарівниці Решетилихи, лише долиною, яругою, бо та шельма молоко відбирає… То вже не одному таке трапилося, і я не дозволила би нізащо туди гонити мої корови…

– Е, та що вам, пані Єнджейова! Ви маєте ким послужитися, то можна вам гнати, куди хочете, а в мене одна дівчина, то жене, куди може.

– А в мене хіба так багато челяді? Що ви говорите?

– Не ображайте пана бога! – каже Костиха. – У вас троє дітей та й Олюнька…

Ганна махнула рукою, буцімто хотіла сказати, що з Олюньки невеликий для неї пожиток.

Бесіда перервалася, та Костиха не була тому рада.

– Ви, пані Єнджейова, будете десь далі Олюньку віддавати.

– Віддала б, якби який кавалір трапився, але тепер тяжко… Кожний шукає чогось ліпшого та й вибирає.

– Е, та ще Олюнька не знайшла б гарного каваліра? – сказала Костиха. – Таж вона багачка на ціле село!..

– Правда, що нібито багачка, але то ще не все, чого до щастя треба…

Ганна зробила таку таємничу міну, мовби вона бозна-що мала сказати на Олюньку.

Костиха зацікавилася і стала випитувати далі:

– Та що би їй бракувало? Дівчина вродлива, навіть гарна, спокійна, нікуди не ходить…

– То все мало! А якби я вам стала розказувати, то на воловій шкурі не посписував би… Та прошу ближче!

Костиха відхилила ворота, увійшла на подвір’я.

– Ну, дивіться! – сказала вона. – Хто би того сподівався? А мені радили, щоб її мій Дмитро сватав…

– Ваш Дмитро? Бійтеся бога! Вона Дмитра не варта… Для нього не такої жінки треба, бо то хлопець гарний, роботящий… Його шкода!

– Але ж скажіть… пані, бо я повинна знати, коли йде про мою дитину… Мушу його застерегти, бо йому також дівчина в око впала.

– Ой, бійтеся бога, не губіть дитини! А то б ви взяли собі ящірку до хати! Вона вас незадовго так узяла б за лоб, що ну! – говорила стиха Ганна. – Поки ще була під моєю рукою, то тримала язик за зубами, а тепер, кажу вам, як виросла і пішла нібито під руку мого чоловіка, – гірка моя година! Перед людьми нібито смирненька, як ягня, а коли ніхто не дивиться, то го-го! А нехлюя, нероба, сама з-під себе не вимете й не винесе. А такий вам туман, нічого-нічого не навчиться. Прошу вас, дівчина, як тополя, стільки літ учу її, а вона не вміє горшка обмити, голки в руку взяти… Я віддала б її охоче з хати, зреклась би всього, але що ж, – ніхто не хоче брати, а мене мучила б совість, якби кожного не перестерегла…

– Та то не раз така відміна трапиться, – притакнула Костиха.

– Ой, правду ви сказали, що хіба якась відміна, а не людська дитина… Я не радила б і моєму ворогові брати її, не то вам…

– І мені так здається, що шкода заходу… Бувайте здорові!

Костиха пустилася до воріт.

– Ідіть з богом та вважайте, пильнуйте хлопця, щоб собі голови не завертав, бо гірка буде його година…

Костиха була вже за ворітьми та аж росла з радості, що так легко удалось їй вивідати все, що їй треба було знати. Тепер Шевко певно не буде наполягати, щоб Дмитро женився на Олюньці. Костисі все здавалося, що Олюнька замала пара для Дмитра. Вона тому подружжю не була рада, тож і хотіла конче вірити в слова Ганни і вірила. Якби не те, вона зрозуміла б відразу, що Ганна бреше.

Шевко був у хаті, коли Костиха прийшла до нього.

– Пане брацє, шкода заходу!

– З чим?

– Та з тими сватами до Олюньки.

– А ви вже там були?

– Йду прямісінько звідтам. Я так буцімто не за тим зайшла до Ганни й розпитала все дочиста.

– Хіба Ганна не хоче?

– Та про те й бесіди не було, але вона мені на Олюньку наговорила таке, що я не дозволила би нізащо в світі, щоб Дмитро на ній женився. Та то вам така ящірка, нероба, нехлюя, неук…

– А я вам кажу, що Ганна бреше! – відрубав Шевко. – Я Олюньку ліпше знаю, ніж хто інший. Вона була у нас два тижні. То така спокійна дівчина і зовсім не лінива. Але з того всього, що мені говорите, я бачу, що Ганна не хоче її віддавати заміж, і я знаю чому. Їй, видите, трудно прийдеться грунтець віддавати, тому й відганяє женихів. Я чув уже трохи про те, що вона людей лякає Олюнькою, але нічого не сказав, бо це мені трохи на руку. Гадаю: не буде інших, то легше доведеться Дмитрові, а вони обидвоє ніби сотворені одне для одного…

– Ганна каже, що вона не вміє ніякої роботи господарської…

– Коли так, то дивуюся, що Ганна така безчола, що може про таке признаватися! А хто ж тому винен?.. Не сором же то для неї, що за стільки літ нічому її не навчила?

– Вона каже, що Олюнька такий дурний пень, що нічого навчитися не хоче…

_ О! Знов неправда! Якби вона була така туманувата, то й читати не навчилась би, а це ж більше штука, ніж шити. А вчитель дуже її хвалив, казав: «Вона в мене перед усіма дітьми…» Я лише дивуюся, що ви, сестро, така розумна жінка – так легко дали себе вивести в поле. Нема що казати, Ганна хитра баба, але зі мною вона не потрапить!

– Я чогось, пане брацє, боюся…

– А я вам кажу: не бійтеся нічого! Все буде добре, і будете мати добру невістку. Скажім навіть, що вона справді нічого не вміє, – ну то що? Або ви її не навчите? Лиш припильнуйте її щиро, а побачите, що за півроку буде з неї така господиня, аж любо!.. Тепер я сам візьмуся до того. В тім уже моя буде голова!

Костиха пішла додому.

Шевко вирішив обминути Ганну, а обговорити діло з Андрієм. Зараз прикликав до себе наймита Гринька.

– Гриньку, підеш до Лукашевого Андрія, та так, щоб Андріїха не знала й не бачила тебе, і проси його до мене. Але кажу ще раз – щоб жінка нічого не знала. Зрозумів?

– Зрозумів, чому ні?

Гринько йшов вулицею попри хату Андрія, оглядаючись на всі боки обережно, щоб не побачила його Ганна. Вона саме тоді робила щось в городі з Олюнькою. Гринько схилився-таки попід пліт і зайшов перед хату, де вже Ганна не могла його бачити. Андрій ладнав щось коло воза на подвір’ї.

– Пане Єнджею, – каже Гринько стиха, – пан Шевко просили вас чогось зараз до себе – та так, щоб ваша, жінка не знала.

– Добре, я прийду незадовго.

Гринько звернув на іншу вулицю і щез між плотами.

Андрій покинув сокиру, надягнув полотнянку і поліз через перелаз. Ганна побачила його, але не мала смілості питати, куди йде. Андрій, щоб не звертати на себе увагу жінки, каже:

– А вважайте там на хату! Я йду до коваля, щоб мені зладив сворінь до воза…

Андрій був цікавий, чого Шевко кличе його, і йому ані на гадку не прийшло, щоб це торкалося сватів.

Шевко попросив його до кімнати.

– Я вас, пане Єнджею, просив сюди задля Олюньки. Я хочу йти в свати до неї, ну, а що ви її опікун, то я хотів перш із вами потихо поговорити.

– А за кого ж?

– За Костьового Дмитра.

– Або я знаю, чи то буде добре?

– Чому не мало б бути добре? Тому хлопцеві нічого закинути не можна, бо то вам парубок на своїм місці. Був стільки літ у мене, і я його випробував на всі боки та й можу кожного запевнити, що в нім пливе добра шляхетська кров… От нічого довго думати! Зробимо восени весілля, та й Олюнька піде до хати Дмитра.

– Мені здається, що вона ще молода, – замітив Андрій, – таж то їй лише на сімнадцятий рік пішло…

– Так? На сімнадцятий? А я гадав, що їй ще лиш на шістнадцятий… Коли так, то ще ліпше.

– Та все ще молода… і я ще не гадаю її віддавати.

– Ну, як хочете! Але я Дмитра цеї осені мушу оженити… від війська він уже звільнений. Ні, то ні, треба деінде шукати. Але я мислив, що воно для вас буде ліпше. Ось дивіться: взяв би Олюньку до своєї хати, а вас лишив би таки в її хаті та й рахунків не жадав би, як опіка скінчиться. Мали б ви святий спокій раз назавжди. А так не знаю, що буде. Трапиться хтось Олюньці, хтось порядний. Ви їй не батько, теж не зможете заперечити їй піти заміж, бо як ви не дозволите, то суд дозволить. А хоч би чекала аж буде мати двадцять чотири роки, тоді й без дозволу віддасться, як схоче і за кого схоче. А коли той «хтось» не буде мати своєї хати і до Олюньки пристане? Тоді забирайся, вуйку, хоч би й серед зими. Знаєте: з чужого воза і серед болота злазь! Отже, подумайте добре, поки скажете «ні». Я потрапив би остаточно й сам тої штуки, що домігся б через суд для Олюньки дозволу піти за Дмитра… але тоді Дмитро міг би впертися… і, може, схотів би Олюньчину хату знов якомусь Йоганові найняти. Подумайте добре! Я, видите, в тім ніякого інтересу свого не маю, але лише хотів би Дмитрові долю забезпечити, бо то мій свояк і добра дитина. Для нього міг би я і в місті жінку знайти, але я волію шляхтянку. А може, Олюньці з того буде яка кривда? Борони боже! Я за Дмитра ручаюсь, бо то добрий хлопець… Розумієте, язици?..

– Та я, пане Якуб’є, проти Дмитра нічого не можу мати… Певно, що хлопець добрий і господарний…

– А видите, самі кажете… Ну, як же?

– Та дай боже в добрий час!

Подали собі руки.

– Але я гадав би, пане Єнджею, що ви ще нічого не говорили перед жінкою… Баби готові нам псувати, а ви самі видите, що то добрий інтерес для вас. У неділю я прийду в свати.

Андрій попрощався й пішов додому. Було йому трохи прикро, що треба буде віддати грунт та й робочі руки… Але до того мусило колись дійти. «Як не тепер, то в четвер», – думав собі Андрій, як переступав перелаз.

Ганні, розуміється, не сказав про те ані слова. Так само Ганна не говорила йому ніколи про те, щоб хто коли питав про Олюньку.

В неділю після обіду появився Шевко в новій капоті з Дмитром та ще одним поважним шляхтичем у хаті Андрія.

Ганна, як побачила Дмитра, здогадалася відразу, чого гості хочуть. Вона хотіла зараз утекти з хати і сховатися десь, але Шевко придержав її на порозі.

– Ов! Щось вам, пані Єнджейова, не дуже милі гості, коли втікаєте… Почекайте трохи та прийміть нас хоч добрим словом, коли не вином-медом…

Нічого було робити. Ганна вернулася від порога. Андрій попросив гостей сідати.

– Може, вже здогадалися, чого ми прийшли до вас з каваліром, коли у вас є панна…

– Та певно, що здогадалися, – каже Андрій, – ми дуже вам раді.

– Та чого говориш, коли не знаєш, про яку тут панну ходить, – каже Ганна, котрій саме тепер прийшло на гадку, чи не вдалось би своєї доньки за Дмитра віддати.

– Ну, коли так, то я скажу виразніше, – обізвався Шевко. – Ми прийшли з паном Дмитром Полошинським до панни Гелени Лукашевої в свати.

Олюнька, як почула ті слова, хотіла утекти з хати. Другий сват задержав її на порозі.

– Ото ладно, та так утікати перед шляхтою? Почекай трошки?

Олюнька вернулася й залізла в кут за запічком, вся червона як рожа.

– Дякую за честь, панове шляхта, а я Олюньки не маю ще до віддання, вона ще дитина! – кинула зі злістю Ганна.

– Як лише тому, – каже з притиском Шевко, – то нема страху, щоб її не засватати.

Тепер обізвався Андрій. Він зміркував, що Ганна буде перечити, а йому хотілося показати перед шляхтою, що він пан у хаті, а не Ганна.

– То, панове, все жарти, що моя жінка говорить. Тут лише моє слово буде мати вальор, бо я Олюньці опікун. Отже, я дозволяю й погоджуюся з тим, щоб Дмитро взяв Олюньку, як лиш вона сама схоче за нього вийти…

– Ну певно, що так! – каже сват. – На милування нема силування.

Андрій звернувся до Олюньки:

– Що ж, Олюнько, підеш за Дмитра?

Олюнька не обзивалася, лише, відвернена до печі лицем, колупала пальцем у запічку.

– Та бодай подивися на нього, бо не будеш знати, котрий! – каже Шевко, підходячи до дівчини. Він узяв її за плечі та повернув лицем на середину хати. – Відтак у церкві могли б тобі замість гарного Дмитра підставити якогось каліку…

Олюнька глянула спідлоба на Дмитра й усміхнулася. Але в її чорних очах показалися сльози.

– Ну, говори, хочеш Дмитра, чи ні?

– Хочу, – відповіла несміло Олюнька, не підводячи голови.

– А підеш за нього з доброї волі? – питає далі Шевко.

– Піду…

– От і ладно! Видно, що розумна дівчина, коли таким гарним шляхтичем не помітує. Отже, пам’ятайте, панове, добре, що шляхетно уроджена Гелена Лукашева годиться вийти заміж за шляхетно уродженого Дмитра Полошинського. Дай боже щастя на довгий вік! Тепер поцілуйтеся!

Дмитро кинувся до Олюньки, обняв її міцно за шию і цілував, куди попало.

Шевко лиш підморгував на свого товариша-свата.

– Де ти, Дмитре, навчився так гладко дівчат цілувати?.. Видите, пане брацє, цілує, як з книжки. Вірте ж тепер тим вітрогонам у їх смирність! Вдає, що дівчини боїться як вогню, а дайте йому волю, то цілує, аж ляскіт іде…

Андрій шепнув щось Ганні. Вона пішла до комори, принесла хліб, масло, а сина послала за горілкою.

– Ба! Де ж хустка? – питає Шевко.

Ганна пішла до скрині й витягла нову хустину, певно, не для Олюньки прилагоджену. Показали Олюньці, як має хусткою перев’язати.

Посадили молодят за стіл. Гості посідали.

– Дуже добре зробилося, – каже Шевко, – так я люблю. Пощо то довгого м’явкання, як коти на даху?.. Раз-два – та й по заручинах!

Першу чарку підніс Шевко.

– Коли вже так ладно сталося, то нехай бог благословить з роси, з води, аби ви були багаті, щасливі й веселі, як свята землиця в петрівку! Любіться щиро, то й біда вам нічого не зробить. За ваше здоров’я, віват!

Дмитро випив до Олюньки. Вона взяла чарку, поцілувала вуйка, вуйну і сватів у руку, випила трошки та поставила чарку на стіл.

– Ну, коли ж зробимо весілля? – питає Шевко.

– Та хіба аж восени.

– Певно, що восени, бо й робота тепер і нема нічого прилагодженого. Приданим займеться вже моя, бо є на те в мене сотка, що лишив покійний Лукаш, царство йому небесне! Але треба і волю його сповнити. Весілля буде тихе, без музик. Візьмуть шлюб, поснідають у мене – та й до роботи. Що то варті ті всі гуки-пуки та й п’яничення цілих три дні або й більше?..

Гості закусили і стали прощатися. Дмитро поцілував Олюньку на прощання. Вона вже не соромилася й поцілувала його теж. Шевко тільки моргав своїми довгими вусами й посміхався. На відході каже до Ганни:

– Мене не згадуйте лихим словом, пані Єнджейова! Все вам пояснить ваш чоловік – мені не випадає. Тоді пізнаєте, що так буде найліпше, як лише може бути.

Але Ганна була лиха, як чорт, хоч нічого не говорила, бо Андрій потягнув собі трохи з тої оказії. Вона боялася, щоби не повторилося колишнє… бодай не згадувати!


Джерело: Чайковський А. Повісті. – Льв.: Каменяр, 1989 р., с. 93 – 100.