Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Концепції виникнення держави

Шестопалова Л. М.

Етатична концепція держави – передбачає безумовну загальнообов’язковість державного управління та примусу в усіх галузях, здатність держави надавати своїм рішенням загальнообов’язковий характер тощо. Стверджується необхідність практично необмеженого й вирішального втручання держави практично в усі сфери суспільних відносин – аж до найінтимніших сімейних стосунків і виправданість максимального обмеження самоврядування населення. У певних своїх положеннях етатична концепція держави стикується з фашистським розумінням призначення держави. Ця концепція набуває особливої підтримки в державах з недемократичними державно-правовими режимами (В. Парето, Г. Моска, Х. Лассуел, Д. Сарторі, Т. Дай).

Анархістська концепція держави – основна ідея анархізму полягає в необхідності створення суспільства, в якому, з одного боку, максимально обмежуються можливості втручання держави у повсякденне життя суспільства й особи, а з іншого – максимально підвищується роль населення в управлінні загальними справами. У зовнішніх відносинах на державу повинно покладатися лише забезпечення оборони країни від збройних нападів зовні та підтримання необхідних, насамперед економічних, зв’язків з іншими державами. Усередині країни функції держави повинні зводитися до прийняття конституції та невеликої кількості найважливіших законів, положення яких мають виключне значення для існування і розвитку всієї країни, а також до забезпечення їх неухильної реалізації. Усі інші внутрішні питання повинні вирішуватися населенням всієї країни або населенням окремих частин її території безпосередньо (шляхом сходів, зборів, референдумів, виборів) чи органами місцевого самоврядування (радами), що обираються населенням відповідних територій. (М. Штірнер, П. Прудон, М. Бакунін, П. Кропоткін). Широкий розвиток місцевого самоврядування у багатьох сучасних країнах відповідає ряду основних положень цієї концепції.

Теологічна (теократична) концепція виникнення держави – сутність теорії зводиться до ідеї походження держави від бога, обгрунтовується вічність і непорушність державної влади, стверджується, що будь-яке посягання на наявні в державі порядки приречені на провал, що божа влада в руках правителя має призначення захищати благо всіх людей (Хома Аквінський , Тертуліан, Аврелій Августін) .

Патріархальна концепція виникнення держави – вважається, держава є результатом історичного розвитку і розростання сім’ї, а абсолютна влада монарха – продовження батьківської влади в сім’ї (Арістотель, Конфуций, Фільмер Р., М. Михайловський).

Договірна теорія виникнення держави – пояснює виникнення держави внаслідок об’єднання людей на основі добровільної згоди (договору) про те, що одні будуть управляти, а інші виконувати їх управлінські рішення. (Дж. Локк, Гроцій, Спіноза Барух Бенедикт, Томас Гоббс, Жан-Жак Руссо, Дені Дідро, О.М. Радіщев).

Психологічна теорія виникнення держави – Пояснює виникнення держави особливими властивостями, що притаманні психіці людини: потреба до покори, успадкуваня усвідомлення залежності від видатної особистості та інше. Згідно з цією теорією народ не здатний до прийняття управлінських рішень і постійно потребує керівництва з боку лідера (Л.І. Петражицький).

Теорія насильства щодо виникнення держави – держава виникає як результат завоювання одних племен іншими, шляхом підкорення в рабство завойованих народів. Держава є засобом утримання в покорі загарбаних народів і зміцнення влади над переможеними (Л. Гумплович, Карл Каутський, Євгеній Дюрінг).

Органічна теорія виникнення держави – проводиться аналогія між державою і біологічним організмом. Держава подібно до біологічного організму народжується, росте, досягає певного віку, старіє і гине. Як і біологічний організм, держава має відповідне політичне тіло: руки, ноги, голову, тулуб, внутрішні органи, що виконують певні функції (Платон, Герберт Спенсер).

Расова теорія виникнення держави – при виникненні держави враховуються біологічні фактори, так звана расова антропологія, при цьому “вищі” раси мають владарювати над “нижчими” расами, виправдовується колоніальне загарбання земель (Жозеф Артур де Гобіно, А. Гітлер).

Космічна концепція виникнення держави передбачає її запозичення (насадження) з неземних цивілізацій.