Переднє слово
М. Левченко
21 квітня 1923 року минуло п’ядесят літ з дня смерті Степана Руданського. Наше оце видання мало б ушанувати тую пам’ятну п’ядесятилітню річницю. Тільки ж брак коштів на папір і на друк зробив те, що книжка не могла вийти в світ своєчасно, юбілейного 1923 року, а поволі друкувалася протягом аж двох літ, та й то до краю дійшов тільки 1-ий її оцей-о випуск – на початку 1926 року.
В цьому 1-му випускові вмістяться матеріали здебільша давні, розкидані по всяких малоприступних виданнях. В 2-му випускові міститиметься матеріал переважно зовсім невідомий: старі листи тих людей, що поета знали й пам’ятали і про нього свої спомини дали, неопубліковані листи самого Руданського, уривок із його щоденника, всякі його власноручні записи, і т. ін. Головним чином всі ті «Знадоби» видобув я на світ, порядкуючи архів акад. А. Е. Кримського у Звиногородці на Київщині, куди мене влітку 1924 р. вирядила Українська академія наук. Чи швидко 2-ий випуск побачить світа, важко наперед сказати: темп друкування залежатиме од того, чи швидко нам пощастить зібрати потрібні гроші на видання.
Мусимо зазначити, що ми не вважали за потрібне подавати передруки точним правописом оригіналів, коли він у тих оригіналах не збігається з нашим сучасним, загально вживаним українським правописом. Через те ми прим. скрізь заміняли чужий нам т. зв. російсько-«ярижний» правопис (з и, ы та ъ) на кулішівку, і тільки в цитатах з автографів Руданського ми твердо пильнували букви первопису. Так само, подаючи тексти публікацій галицьких ми (окрім заголовків) абсолютно не додержувалися орфографії галицької з її ѣ та ô та ы та ъ та з іншими ніби-етимологічними чи там рутенськими прикрасами, а підганяли все під наш український спосіб письма. Це у нас точніш зазначено на ст. 24. Адже мета нашої збірки – історично-літературна, а не лінгвістична з її неминучою суворо-текстуальною акрібією. Філолог-лінгвіст повинен буде в своїх студіях, очевидячки, вдаватися до перводруків.
20 січня 1926 р. у Києві.
Примітки
Подається за виданням: Кримський А., Левченко М. Знадоби для життєпису Степана Руданського. – К.: 1926 р., с. 3.