Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Автоматизація обліку та аналізу інформації про забудову історичних міст

А.В.Костенко, Л.С.Онищенко

Середовищем для збору, класифікації, упорядкування інформації про забудову історичних міст в сучасних умовах природно обрати комп’ютерні бази даних та знань. Такий вибір кардинально спрощує як технічну роботу, пов’язану із внесенням інформації, її корегуванням, впорядкуванням та роздруком, так і надає нові можливості дослідникам для доступу до цієї інформації під різними кутами зору, її порівнянням та візуалізацією у вигляді різноманітних діаграм.

У пропонованій роботі описана комп’ютерно-інформаційна система історичної забудови Львова, яка розроблена засобами системи керування базами даних ACCESS-2.0 і може бути встановлена на IBM-подібних комп’ютерах, які дозволяють використовувати операційне середовище WINDOWS-3.1 або операційну систему WІNDOWS-95.

При розробці інформаційної системи були враховані всі параметри опису історичних пам’яток, які затверджені Законодавством про пам’ятки історії та культури, а також додані деякі нові, наприклад інформація про заклади та установи, що займали частину приміщень будівлі протягом її існування. Тому дана система може використовуватись не лише для Львова, а й для інших історичних міст.

Основні завдання, які вирішує ця система, наступні:

а) введення та корекція інформації;

б) селекція інформації за сформульованими користувачем критеріями;

в) вибір інформації про об’єкти, які представлені у вигляді графічних зображень (будинки на історичних гравюрах або на плані міста).

При реалізації пункту “а” для прискорення та контролю за введенням інформації, заповнення більшості параметрів опису пам’ятки, такі як тип будови, автори, літературні та архівні джерела і т.п. здійснюється на основі сформованих довідників. Такі довідники, як каталог архітекторів та будівничих з короткою біографічною довідкою, каталог живописців, скульпторів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, твори котрих прикрашають фасади або інтер’єри пам’яток, каталог видатних людей, пов’язаних з історією міста можуть бути використані як окремі програмні продукти.

При даній системі створено каталог перейменувань вулиць від початку існування до наших днів. Каталог містить перелік вулиць з усіма перейменуваннями, анотацією до назви, історією вулиці, місцем розташування вулиці в системі міста. Цей каталог може бути використано як окремий довідковий програмний продукт, за допомогою якого користувач може отримати інформацію про вулицю, знаючи будь-яку нову чи стару назву.

Формуляр для задання критеріїв відбору…

Рис. 1. Формуляр для задання критеріїв відбору пам’яток.

На деякі параметри, які вводяться безпосередньо, накладено певні обмеження. Наприклад, дата побудови архітектурної пам’ятки у Львові повинна обмежитись історичним пе-ріодом від дати заснування міста до сьогодення. При систематизації та впорядкуванні дат побудови та реконструкцій для переводу числового датування в історичні періоди був розроблений наступний алгоритм : при приблизному датуванні заноситься інформація про початок і кінець події, а шляхом аналізу цих дат система зображає їх у прийнятому форматі. Так, занесення періоду 1301 – 1400 буде відтворюватися як XIV ст.

Пункт “б” реалізовано на основі екранної форми, яка має вигляд, зображений на мал. 1.

Задання потрібного критерію здійснюється шляхом вибору значень у відповідних полях. Наприклад, для вибору споруд, що розташовані в одному районі міста, потрібно в групі критерій – “розташування” розгорнути список під назвою “район” і вибрати назву району та активізувати пошук. Результат пошуку буде представлений в одній з чотирьох форм, вибір яких здійснюється активізацією відповідних кнопок в групі критеріїв “форма”. Більш складні критерії задаються шляхом вибору значень у декількох групах критеріїв пошуку. Якщо заданому критерію не задовільняє жоден об’єкт, наприклад, дата побудови від 1201 до 1300 і стиль – барокко, система повідомляє “Заданому критерію не відповідає жоден об’єкт”.

Один із варіантів реалізації пункту “в” проілюстровано на мал. 2, на якому зображено план пл. Ринок у Львові.

Вибір інформації здійснюється фіксацією курсора миші на потрібному об’єкті. Як об’єкт може виступати окремий будинок або вулиця. При виборі вулиці можна переглянути інформацію про кожен будинок цієї вулиці. Коли фіксація курсора на самій площі, то одержана інформація стосуватиметься історії площі Ринок в текстовому форматі.

Одним з перспективних напрямків розвитку даної системи є створення пізнавальних систем, базованих на технології MULTI MEDIA, котрі служитимуть навчальним посібником для викладачів та сту-дентів, та пізнавальним матеріалом для туристів і мешканців міста.

Джерело : Археометрія та охорона історико-культурної спадщини, 1997 р., вип. 1, с. 130 – 131.