Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

4.5. Концептуальні основи формування механізму забезпечення фінансової безпеки банку

Гаврилко П.П., Кужелєв М.О., Брітченко І.Г.

Як вже зазначалося, фінансова безпека банківської системи є однією з найважливіших складових економічної безпеки держави, що визначає її конкурентні переваги, фінансову незалежність і стабільність, здатність до ефективного функціонування в сучасних умовах і успішного розвитку в майбутньому. Велике значення фінансової безпеки банків в контексті забезпечення національної безпеки обумовлене, перш за все, місцем банківського сектору в економіці країни, визначальною роллю його фінансово-господарської діяльності для всієї держави в цілому.

Економічна ситуація, що склалася в Україні, істотно впливає на фінансову безпеку вітчизняних банківських установ, визначаючи ступінь і характер зовнішніх загроз. З іншого боку, в контексті національної безпеки особлива роль належить саме механізму забезпечення фінансової безпеки банківського сектору, оскільки діяльність банків в цілому і рівень їх фінансової безпеки зокрема важко переоцінити. Тому існує необхідність комплексного підходу до розгляду питання фінансової безпеки банків та розробки ефективного механізму її забезпечення.

Аналіз існуючих підходів до забезпечення фінансової безпеки банку виявив недостатню розробленість внутрішніх механізмів, інструментів і етапів забезпечення його фінансової безпеки. Для вирішення зазначених проблем необхідно розробити концепцію формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи.

Авторами запропоновано концепцію формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи (рис. 4.11), що заснована на принципах економічності, комплексності, безперервності, гнучкості й адаптивності, оперативності й обгрунтованості.

Принцип економічності передбачає співвідношення результату, отриманого від реалізації заходів щодо забезпечення фінансової безпеки банківської установи, з витратами на проведення таких заходів. Витрати не мають перевищувати ефект, їх розмір має бути раціонально відповідним результату.

Концепція формування механізму…

Рис. 4.11. Концепція формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи

Принцип комплексності дозволяє, з одного боку, всебічно оцінити діяльність і стан суб’єкта господарювання на предмет його фінансової безпеки, а з іншого, – передбачає досягнення поставленої мети найбільш оптимальним шляхом за умови узгодженого використання і вдосконалення всіх елементів механізму.

Принцип безперервності передбачає систематичне здійснення уповноваженими службами і працівниками банку роботи щодо забезпечення фінансової безпеки, що вимагає активного використання планування фінансово-господарської діяльності банківської установи і визначає стабільність і стійкість механізму.

Формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи на основі принципу гнучкості і адаптивності обумовлює надійність даного механізму, його здатність ефективно функціонувати в різних умовах, реагувати на нестандартні дії внутрішнього і зовнішнього середовища банку.

Відповідно до принципу обгрунтованості при проведенні заходів щодо забезпечення фінансової безпеки банківської установи необхідно враховувати об’єктивні умови внутрішнього і зовнішнього середовища, а ухвалення рішення про вибір заходів, методів і інструментів забезпечення фінансової безпеки банку має грунтуватися на економічній доцільності їх застосування.

Суб’єктами забезпечення фінансової безпеки банківської установи виступають персонал банку та його керівництво.

Метою формування системи забезпечення фінансової безпеки банківської установи виступає досягнення і підтримка рівня фінансового стану, що забезпечує захищеність пріоритетних фінансових інтересів від загроз зовнішнього і внутрішнього характеру для стійкого зростання банку в поточному і перспективному періоді.

Орієнтуючись на мету, інтереси корпорації і загрози цим інтересам, визначимо ряд завдань, які повинні вирішуватися за допомогою запропонованого механізму:

– фінансове забезпечення суми чистого прибутку;

– формування необхідного обсягу фінансових ресурсів із внутрішніх та зовнішніх джерел;

– забезпечення достатньої фінансової стійкості і платоспроможності;

– забезпечення необхідного обсягу і рівня ефективності інвестицій;

– забезпечення мінімізації фінансових ризиків;

– своєчасне впровадження в практику фінансової діяльності сучасних інструментів, технологій і організаційних систем управління;

– швидкий і ефективний вихід банківської установи з фінансової кризи.

Вирішення таких завдань вкрай актуальне для банку внаслідок наявних і потенційних загроз його інтересам. У системі забезпечення фінансової безпеки банку доцільно розглядати лише пріоритетні фінансові інтереси, які відіграють найбільш важливу роль в забезпеченні його розвитку, причому система цих інтересів повинна охоплювати не тільки поточні, але й довгострокові їх види, що обумовлює стратегічну спрямованість фінансових інтересів в межах його фінансової безпеки.

До основних загроз інтересам банківської установи можна віднести:

– зниження суми чистого прибутку з розрахунку на одиницю власного капіталу;

– зниження суми власних фінансових ресурсів;

– зниження рівня фінансової стійкості;

– недостатній рівень платоспроможності;

– незбалансованість грошових потоків;

– зниження обсягів кредитування;

– зниження рівня ефективності інвестицій;

– розширення портфеля фінансових ризиків, що приймаються;

– підвищення вірогідності реалізації фінансових ризиків;

– зростання суми можливого збитку при реалізації фінансових ризиків;

– використання застарілих фінансових інструментів, технологій;

– зниження ефективності організаційної структури управління фінансовою діяльністю;

– низький рівень організаційної культури фінансових менеджерів;

– виникнення або поглиблення фінансової кризи;

– можливість ворожого поглинання;

– можливість банкрутства і ліквідації банківської установи.

В рамках даної системи інтересів, загроз і завдань доцільно виділити наступні об’єкти управління: прибуток; джерела формування фінансових ресурсів; структуру капіталу; структуру активів; структуру грошових потоків; інвестиції; фінансові ризики; фінансові інновації; фінансову кризу банківської установи.

В економічній літературі сукупність методів боротьби з різними ризиками прийнято розділяти на три групи: превентивні, репресивні, компенсаційні.

Превентивні методи передбачають проведення заходів, спрямованих на попередження непередбачених руйнівних подій з метою зниження вірогідності і розміру збитку. Превентивні заходи грунтуються на контролі над ризиком як методі мінімізації збитків.

Репресивні методи управління ризиком спрямовані на зменшення ризику, який вже реалізується.

Компенсаційні методи спрямовані на фінансування збитків, які були зазнані.

В рамках запропонованої концепції формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи виділені наступні етапи:

1. Стратегічне планування фінансово-господарської діяльності і показників фінансової безпеки банківської установи.

На цьому етапі для системи забезпечення фінансової безпеки банку необхідно визначити: пріоритетні фінансові інтереси; перелік потенційних і реальних загроз фінансовим інтересам; показники рівня фінансової безпеки банківської установи; нормативні й граничні значення індикаторів фінансової безпеки; перелік можливих заходів та інструментів щодо запобігання загрозам і мінімізації наслідків їх реалізації; методику оцінки збитків по фінансовій складовій економічної безпеки; припустимий рівень витрат на забезпечення фінансової безпеки; розподіл відповідальності за реалізацію заходів щодо забезпечення фінансової безпеки.

2. Оцінка поточного рівня фінансової безпеки банківської установи.

3. Аналіз показників фінансової безпеки і виявлення резервів оптимізації.

4. Планування і прогнозування поточної фінансової діяльності: розробка декількох альтернативних сценаріїв; розрахунок значень критерію фінансової безпеки для кожного зі сценаріїв і вибір найкращого варіанту; розробка оперативних рекомендацій з поточного планування діяльності банківської установи; поточне і оперативне планування діяльності банку.

5. Практична реалізація планів.

6. Поточний контроль за показниками фінансової безпеки в процесі реалізації планів.

7. Виявлення відхилень від нормативних значень і причин їх виникнення.

8. Вибір з переліку заходів щодо корегування рівня фінансової безпеки конкретних прийомів.

9. Реалізація обраних заходів, оцінка результату і витрат, оцінка ефективності проведених заходів.

Реалізація даних етапів передбачає наявність наступних видів забезпечення: законодавче і нормативно-правове забезпечення; інформаційне забезпечення; організаційне забезпечення; методологічне забезпечення.

У якості критерію ефективності механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи передбачається використовувати умову максимізації часткового функціонального критерію рівня забезпечення фінансової складової економічної безпеки [106; 108]:

(4.19)

де ЧФКфбп – частковий функціональний критерій рівня забезпечення фінансової складової економічної безпеки банківської установи;

У1 – сукупний збиток, якого вдалося запобігти, по фінансовій складовій економічної безпеки банківської установи;

У2 – загальний збиток, який був зазнаний, по фінансовій складовій економічної безпеки банківської установи;

Р – загальні витрати на реалізацію заходів щодо запобігання збиткам по фінансовій складовій економічної безпеки в аналізованому періоді.

Безумовно, достовірна оцінка всіх можливих збитків, що були зазнані та які вдалося відвернути, по кожному із заходів, що реалізовуються, є складним процесом, проте саме така методика дозволяє співвідносити різні аспекти економічної безпеки корпорації між собою і є найбільш доцільною при розрахунку ефекту від заходів щодо забезпечення фінансової складової економічної безпеки банківської установи.

При цьому основним засобом забезпечення ефективної фінансової безпеки банку виступає застосування методики оцінки збитків як бази і інструменту контролю, яка також є орієнтиром при плануванні й здійсненні фінансово-господарської діяльності банківської установи, а також використання експертних оцінок, що обумовлене складністю, яка виникає при оцінці.

Якщо умови критерію концепції виконуються, то поставлена системою мета досягнута, в іншому випадку – необхідно удосконалювати системи забезпечення, етапи реалізації, комплексно використовувати превентивні, репресивні компенсаційні методи і внутрішні механізми забезпечення фінансової безпеки банку (елементи механізму), доки мета не буде досягнута.

Запропонована концепція механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи дозволить за допомогою узгодженого використання внутрішніх механізмів, методів і систем забезпечення фінансової безпеки комплексно впливати на внутрішні й зовнішні загрози фінансовим інтересам банку, запобігаючи, мінімізуючи і компенсуючи можливі збитки.

Розроблені етапи забезпечення фінансової безпеки припускають активне використання планування та прогнозування рівня фінансової безпеки банківської установи як засобу підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності, а також націлені на створення можливостей для оперативного реагування системи на вплив негативних чинників, передбачаючи перелік можливих заходів та інструментів із запобігання загрозам і мінімізації наслідків їх реалізації.

На етапі стратегічного планування фінансово-господарської діяльності і показників фінансової безпеки банківської установи перед фінансовими службами банку ставиться задача розробити методику оцінки збитків по фінансовій складовій економічної безпеки, що дозволить оцінити ефективність заходів щодо забезпечення фінансової безпеки, співвіднести фактичні витрати й вигоди від їх реалізації з припустимим рівнем витрат на забезпечення фінансової безпеки банку.

За допомогою узгодженого використання внутрішніх механізмів, методів і систем на всіх етапах забезпечення фінансової безпеки банку досягається і підтримується рівень його фінансового стану, що обумовлює захищеність фінансових інтересів від загроз зовнішнього і внутрішнього характеру для стійкого зростання в поточному і перспективному періоді.

Таким чином, запропонована концепція передбачає визначення комплексу цілей, завдань, принципів і інструментів їх реалізації, а також критеріїв оцінки ефективності запропонованого механізму. У якості головного критерію оцінки ефективності механізму забезпечення фінансової безпеки передбачається використання показника максимізації часткового функціонального критерію рівня забезпечення фінансової складової економічної безпеки банківської установи.

Розроблена концепція формування механізму забезпечення фінансової безпеки банківської установи дозволяє на підставі узгодженого використання внутрішніх механізмів, методів і систем комплексно впливати на внутрішні та зовнішні загрози фінансовим інтересам банку, уникаючи, мінімізуючи або компенсуючи можливі збитки в умовах динамічного зовнішнього середовища.