Начальная страница

МЫСЛЕННОЕ ДРЕВО

Мы делаем Украину – українською!

?

7

Евгений Гребенка

Вот год пролетел. Владислава не стало,

А Польшу оружье казаков карало.

Под Корсунем много уснуло панов.

В плену Калиновский, Синявский, Долгоф.

И, жалуя ласкою крымцев своею,

Всех пленных Хмельницкий дарит Тугай-бею,

И золота горы берет Тугай-бей

Из Польши за выкуп плененных вождей.

Уж Стародуб, Канев, Черкассы, Чернигов

И Белая Церковь свободны от ига.

Бежит Конецпольский, бежит Остророг…

За правое дело заступник сам бог!

Под Львовом, Збаражем, покрытые славой,

Казаки явились уже под Варшавой,

И выбран был ими король Казимир,

И дал он казакам блистательный мир.

Воскреснула снова казачья свобода;

Хмельницкий-гетман, избавитель народа,

Торжественно в Киев спешит,

И крестное знамя свободно шумит

От северских пущей на юг до Лимана,

А в Киеве войско, народ и синклит

Дарует Хмельницкому имя Богдана.


Примітки

Владислава не стало… – Польський король Владислав IV помер 20 травня 1648 р.

Под Корсунем много уснуло панов. – Йдеться про переможну битву загонів Б. Хмельницького 15 – 16 травня 1648 р. під Корсунем, внаслідок якої польські війська на чолі з гетьманами М. Потоцьким та М. Калиновським було розгромлено, а їхнє командування захоплено в полон і відправлено в подарунок кримському ханові.

Долгофвласне, Денгоф.

Тугай-бей – Предводитель татарского войска. Е. Г.

за выкуп плененных вождей – за одного Синявского он получил двадцать тысяч червонцев (Несецкий, «Korona Polska»). Е. Г.

Несецький Каспер (1682 – 1744) – польський історик, дослідник генеалогії та геральдики. У складеному ним довіднику «Korona polska» (Львів, т. 1 – 4, 1728 – 1843) наведено відомості про польські шляхетські родини.

Конецпольський Олександр (1620 – 1659) – польський магнат, коронний хорунжий. Разом із коронним підчашим Миколою Остророгом (? – 1651) та коронним конюшим Владиславом-Домініком Заславським (1617 – 1656) командував польськими військами, які зазнали поразки в битві під Пилявцями у вересні 1648 р. Б. Хмельницький глузливо назвав молодого Конецпольського «дитиною», начотника Остророга – «латиною», розбещеного Заславського – «периною».

Под Львовом – після тритижневої облоги Львова у вересні – жовтні 1648 р. війська Б. Хмельницького почали наступати в глиб Польщі.

…и выбран был ими король Казимир… – Ян II Казимир Ваза (1609 – 1672) – польський король в 1648 – 1668 рр. Будучи претендентом на польський . престол після смерті свого брата Владислава IV, став королем восени 1648 р. завдяки тому, що схилявся до перемир’я з Б. Хмельницьким (на противагу східноукраїнському шляхетському угрупованню, яке домагалося продовження війни). Б. Хмельницький вступив у переговори з Яном Казимиром ще до обрання його королем.

И дал он казакам блистательный мир. – Ян Казимир був змушений укласти з Богданом Хмельницьким перемир’я, за яким Польща зобов’язувалася поновити козацькі привілеї, оголосити амністію всім учасникам повстання, визнати Богдана Хмельницького гетьманом і віддати під його юрисдикцію українські землі на сході від р. Случ.

…торжественно в Киев спешит… – Урочистий в’їзд Б. Хмельницького в Київ на чолі переможних козацьких військ відбувся 23 грудня 1648 р.

Дарует Хмельницкому имя Богдана – «История Малой России» Бантыш-Каменского, т. I, стр. 257. Е. Г.