Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Ольга Кобилянська

Ольга Юліанівна Кобилянська (27 листопада 1869 – 21 березня 1942) – українська письменница, авторка прозових творів.

Портрет О. Ю. Кобилянської

Ольга народилась у містечку Гурагумора на Буковині (на той час – Буковина у складі Австро-Угорщини, нині – Сучавський повіт Румунії), де її батько був дрібним урядовцем. Вона була четвертою дитиною в родині (мала п’ять братів і сестру).

В 1875 р. родина переїхала до іншого буковинського містечка – Кимполунг (так само у Сучавському повіті), де поступила до німецької початкової школи. Вона закінчила 4 класи цієї школи і далі займалась самоосвітою.

Під впливом друзів із Галичини (Софії Окуневської, Наталі Кобринської) Ольга усвідомила свою приналежність до України, вивчала українську мову, літературу, історію.

Перше своє оповідання (німецькою мовою) вона написала у віці 11 років. Після кількох спроб німецьких творів Ольга почала писати українською мовою.

В 1891 р. Ольга разом з родиною переїхала до Чернівців, де прожила все наступне життя. В 1899 році вона познайомилась із Лесеї Українкою – спочатку листовно, а в серпні 1899 р., після відвідин археологічного з’їзду в Києві, загостила у Лесі Українки на хуторі Зелений Гай біля Гадяча. У травні – червні 1901 р. Леся Українка гостювала в Ольги Кобилянської у Чернівцях та Кимполунзі. Їх тепла дружба тривала до кінця життя Лесі Українки.

Областю життєвих спостережень Ольги Кобилянської, з якої вона черпала матеріал для своїх творів, була Буковина з її характерним зіткненням українського, німецького, польського, навіть циганського і румунського начал. У своїх романах, повістях, оповіданнях вона розробляла дві наскрізні теми. Перша – доля інтелігентної жінки на переході від патріархального суспільства до суспільства, де жінка може грати самостійну роль. Друга – буття українського селянства у характерних, притаманних лише Буковині обставинах.

Окремою стрічкою в її творчості пройшла тема Першої світової війни, у трагічному вирі якої українці з австро-угорського боку змушені були воювати проти українців з російського боку.

В цілому творчість Ольги Кобилянської, як визначного майстра імпресіонізму, становить дорогоцінну перлину у гроні досягнень української літератури.

Разом з тим треба відзначити: ми досі не маємо не те що академічного, але скільки-небудь повного зібрання її творів. Не зібрано й не опубліковано її листування, щоденник, спогади про письменницю. Тому немає основи для написання її біографії, включаючи творчу біографію, для детального визначення її місця в нашій культурі.

Фотопортрет Ольги Кобилянської, який ми наводимо, виконано в липні 1894 р. – у повному розквіті її 25-річної краси й енергії (узято з ).

М. Ж., 22 листопада 2020 р.