Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Олекса Кирій

Олекса (Олексій Андрійович) Кирій (11 (23) лютого 1889 – 5 січня 1954) – український поет і фольклорист.

Олекса Кирій (1926 р.)

Народився в селі Крупичполі (нині Ічнянського району Чернігівської обл.) в багатодітній селянській родині. У 1901 р. закінчив трикласну сільську школу, подальшої систематичної освіти не отримав. У 1906 р перебрався на Кубань, де знайшов місце переписувача в Катеринодарському окружному суді (нині – м. Краснодар, РФ). У 1911 р. одружився з Парасковією Михайлівною Чеботарьовою (Кирій), яка стала перекладачкою його віршів на російську мову. За радянських часів служив в Адигейському обласному суді і займався творчою роботою. Помер і похований в Краснодарі.

Перші літературні спроби О. Кирія (вірші, драма) відносяться до 1909 р. У 1910 році побачила світ перша збірка його віршів – «Рідна нива». Як ця, так і дві наступних збірки («Збірка поезій», 1926; «У ногу з днями», 1931) були надруковані в Краснодарі.

У 1932 році українська мова на Кубані була заборонена, і О. Кирий, щоб залишитися в професії, був змушений творити в основному російською мовою.

У 1941 році була опублікована перша частина його епічної поеми «Адиге» (назва в рукопису – «Адигіада»), що оповідає про життя кількох поколінь черкеської сім’ї. У 1948 р. вона була опублікована повністю і з кардинально переробленою першою частиною. Поема досі користується величезною популярністю у читачів кавказьких республік, оскільки, на думку багатьох, правдиво відображає події кровопролитної Кавказької війни.

У 1952 р. Краснодарське книжкове видавництво випустило великий том «Вибраного» – поетичних творів О. Кирія російською мовою.

О. Кирий приділяв велику увагу збиранню та публікації фольклору народів Північного Кавказу, зокрема, адигів, з життям яких він був добре знайомий. Він підготував збірники «Черкеські пісні, легенди, міти» (1932), «Гірські пісні» (1935), «Адигейські народні пісні та легенди» (1941), з яких за життя був опублікований під редакцією М. Рильського тільки перший.

З 2012 р. стараннями онучки поета К. А. Кирій і літературознавця В. К. Чумаченко почалася робота над систематичним виданням творчої спадщини О. Кирія, яке відтворюється на нашому сайті завдяки люб’язній згодою видавців.

, Кандидат філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник Південної філії Російського НДІ культурної і природної спадщини ім. Д. С. Лихачова, заслужений працівник культури Адигеї, Кубані і України

11 квітня 2017 р.