Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Олександр Кониський

Кониський Олександр Якович (6 (18) серпня 1836 – 29 листопада (12 грудня) 1900) – український письменник і громадський діяч.

Портрет О. Я. Кониського

Народився у с. Переходівка (нині – Ніжинського району Чернігівської обл.), закінчив Ніжинське дворянське училище та Чернігівську гімназію. Систематичної вищої освіти не отримав, склав іспити за юридичний факультет екстерном і займався адвокатською практикою.

Як член київської «Громади» займався організацією недільних шкіл, писав для них підручники. В січні 1863 р. був заарештований за причетність до пропаганди українства і засланий спочатку до Вологди, а потім ще далі – до Тотьми (нині – Вологодська обл. РФ). Від 1866 року отримав дозвіл жити в Єлисаветграді (Кропивницькому), потім – у Бобринці та Катеринославі (Дніпрі), все під явним наглядом поліції.

Нагляд було скасовано в 1872 р., і Кониський переселився до Києва, де мешкав до кінця життя. Під час заслання він захворів і зрештою осліп на одне око. Помер Кониський в Києві, похований на Байковому цвинтарі.

Як громадський діяч Кониський дуже багато зробив для зближення двох частин України, розірваної між Російською та Австро-Угорською імперіями. Він постійно підтримував галицькі українські видання і друкував у них свої твори. В 1873 р. він був одним з ініціаторів утворення Товариства ім. Шевченка у Львові, а в 1892 р. добився перетворення цього товариства на Наукове товариство ім. Шевченка.

Літературну діяльність він розпочав у 1858 році і займався нею з неухильною енергією до кінця життя. Найбільших успіхів він досяг як прозаїк, рисуючи картини життя сучасної йому України. Його герої – селяни, інтелігенція, буржуазія; торкався він і образів революційних борців.

Виступав він також як поет, перекладач, публіцист, автор праць з юриспруденції, шкільних підручників. Багато сил присвятив Кониський роботі над біографією Т. Г. Шевченка (Тарас Шевченко-Грушівський. – Льв., 1898 р., т. 1; 1901 р., т. 2).

Найкраща атестація значення О. Я. Кониського для України – цілковита заборона його творів у радянський час. Тільки з 1990 року почалось перевидання його творів та вивчення його життя і творчості.

Портрет О. Я. Кониського, який ми наводимо, узято з «».

М. Ж., 26 березня 2017 р.