Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Роботи на мезолітичному поселенні В’язівок у Посуллі у 1994 році

Гавриленко I.М.

Джерело : “Археологічні дослідження в Україні в 1994-1996 роках”, К., 2000 р., с. 18.

Експедиція Полтавського центру охорони та досліджень пам’яток археології влітку 1994 р. вела розкопки мезолітичного поселення поблизу с. В’язівок Лубенського району Полтавської області.

Закладеними на Пд, Зх та Сх від розкопу 1988 р. трьома траншеями на поселенні В’язівок, 4а було натраплено на кілька об’єктів, один з яких – житло – розгорнутим розкопом вдалося охопити практично повністю. Це вже четверта житлова споруда, досліджена на пам’ятці. В плані вона мала форму овалу, злегка витягнутого з ПнСх на ПдЗх (5,4×6,3 м), а в профілі – лінзи потужністю близько 0,3 м, заглибленої з рівня початку другої третини товщі стовпчатого суглинку.

В заповненні i на підлозі житла виявлено велику кількість обробленого кременю, фауністичних решток. Траплялися шматки вохри та каміння, в т.ч. зі зміненою від перебування у полум’ї структурою. Останні могли використовуватися при приготуванні їжі.

Колекція крем’яних виробів житла нараховує 646 речей, з них 157 знарядь, що складає 24%. Серед виробів без вторинної обробки 31 нуклеус, 38 платівок, переважно середніх розмірів, 420 відщепів, уламків та лусочок. Найчисленніша категорія знарядь – скребачки (63). Типологічні серії складають кінцеві та кінцево-бічні на укорочених платівках, підокруглі на відщепах й уламках та на тих же заготовках з різним ступенем ретушування окрайок (кінцеві, бічні, кінцево-бічні). Різців мало (6), представлені серединно-кутовими та бічними типами на заготовках всіх видів, в т.ч. на уламках.

До мікролітичної частини колекції увійшли 9 трапецій при переважанні високих та середньовисоких асиметричних, причому окремі з них за обрисами тяжіють до асиметричних трикутників. Крім того, зустрінуті 6 косих вістер та платівка з затупленим краєм. В комплексі представлені також ретушовані платівки (19) та відщепи (49), 3 сокировидні знаряддя на уламках кремню, відщепова проколка.

За складом знахідок, стратиграфічними умовами, конструкцією житло 4 цілком подібне до раніше досліджених на поселенні i відноситься до зимівниківської культури доби раннього мезоліту.

Крім розкопок здійснено інструментальну топозйомку пам’ятки. У вивченні стратиграфії взяла участь доктор географічних наук Ж.М. Матвіїшина.