Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Пам’яті молодого поета

Я. П.

У Америці, в Гартфорд, у помешканні п-ва Хімчаків відбувся ориґінальний літературний вечір, присвячений пам’яті видатного українського поета-патріота Герася Соколенка, уродженця підсовєтської частини Волині, який молодим зник безвісти з Шлезьку в 1945 р. З деяких поезій сл[авної] п[ам`яті] Г. Соколенка можна припускати, що він під кінець Другої світової війни пішов до УПА. Наприклад, у поезії «Матері» він писав:

… І коли жар огнистих ракет

Зацвіте над перонами станцій

Ти узнаєш, що син твій, поет –

Взяв меча і пішов у повстанці.

Вивченням біографії і творчости передчасно загинулого поета займається Леонід Полтава, який з рамени Світової Управи АДУК [Асоціяція діячів української культури] заініціював цей літвечір та ним провадив. Поезії Герася Соколенка читали: поетеса Ольга Лубська і п[ан]-і Галина Полтава. Вечір і спогад про поета прикрасили піснями членки співучого гуртка «Горлиці», п-і Софія Радьо, довголітня голова Відділу ОЖ ОЧСУ [Жіночий відлам ООЧСУ] в Гартфорді, і п-і Стефанія Шагай, активна діячка на полі ОУВФронту, які виконали «Не співайте мені тої пісні» до слів Лесі Українки, пісні до слів Майбороди та ін.

На цім вечорі були також присутні: п. Василь Хімчак – секретар 5-го Відділу ООЧСУ [Організація оборони чотирьох свобід України], письменниця Галина Крусь із Детройту, Міч. п. Петро Шагай – видатний громадський діяч, голова Відділу ООЧСУ, в Гартфорді, п. Яків Полюга – редактор «Вістей УККА» [Українського конґресового комітету Америки] гартфордської філії й ін.

У кінці літературної зустрічі зайшла мова про потребу увіковічнити пам’ять видатного поета-лірика і патріота Герася Соколенка, якому в часі останніх вісток і відомих поетичних творів було тільки 24 роки і який здогадно – загинув 35 літ тому в лавах УПА або ж від руки фашистів чи комуністів. Довідки про поета Герася Соколенка в Україні ані намагання знайти подібного йому в УССР за стилевими ознаками не дали ніяких вислідів. Його поема про Крути є зразком української національної поетичної творчости, під наз. «Баляда про 300 мечів».

Можливо вийде його посмертна збірка.