Охорона стародавніх дерев у Європі і світі
Парнікоза І.Ю.
Цивілізована Європа показує нам унікальні приклади доброго та шанобливого ставлення до прадавніх дерев. Ще на початку ХХ ст. Гірське товариство зберегло для Саксонської Швейцарії велику чорну тополю, що стояла на горі Цунхюбельса, що являла собою символ усієї Ельбської долини між Пирною та Дрезденом, завдяки покупці земельного володіння, і доручило турботу про це дерево діючій там секції цього товариства (Конвенц, 2000). В сучасній Німеччині при прокладанні нових доріг старанно обходять стародавні дерева. У ботанічних і природоохоронних німецьких журналах публікуються некрологи на загибель стародавніх дерев.
В Естонії і Литві всі стародавні дерева занесені до інженерних каталогів.
У Великобританії заповідано більш ніж 22 тисячі вікових (у тому числі і стародавніх) дерев, стільки ж в Італії, в Польщі – 53 тисячі дерев. Для порівняння в Україні всього 2600 вікових дерев.
Перші відомості про охорону стародавніх і вікових дерев з’явилися у Великобританії в 1790 р., а перше лікування стародавнього дерева – 1000-річного дуба Мейджора було проведено у 1908 р. Під старі гілки було встановлено підпори, а дупло закладено свинцевою пробкою. Вже понад 150 років у цього дерева персональний охоронець, а ще свій інформаційний центр. У Великобританії діє кілька спеціалізованих екологічних громадських організацій, що займаються пошуком, описом і заповіданням стародавніх дерев. Одна з них називається «Реєстратори дерев». У цій країні існує цілий рух «мисливців за старими деревами». У його основі – молодь, яка має фотоапарати і любить подорожувати. Молоді люди змагаються між собою, хто більше знайде старих дерев. У Великобританії регулярно видаються календарі та книги із зображеннями дерев-патріархів, а англійська королева заснувала спеціальну премію для нагородження активістів, які охороняють стародавні дерева.
У Польщі перші відомості стародавні дерева було опубліковано в 1886 р., а перше лікування дерева-старожила провели в 1920 р. На лікування легендарного дуба Бартка в 2005 р. польський уряд виділив 100 тис. злотих. Цьому дереву присвячена ціла книга.
Польські ентузіасти описали понад 1500 стародавніх дерев Біловезької пущі, створили спеціальні сайти в Інтернеті. На сайтах були розміщені 8000 фотографій і 300 фільмів.
У Чорногорії національним надбанням є 2000-річна олива, яка перебуває під пильною увагою держави. У Словенії проводяться конкурси «Дерево року», коли жителі країни обирають саме шановане старе дерево. У 2008 р. «Деревом року» став 180-річний гірський клен. Клену-переможцю було виділено 10 тис. крон на лікування.
На Кіпрі на утримання стародавніх національних дерев з бюджету країни щорічно виділяється 18000 кіпрських фунтів.
Практично в кожній європейській країні публікуються ілюстровані довідники стародавніх дерев. Завдяки їм ми знаємо, що найстаріше дерево Європи та світу – ялина Олд Тіко, якій 10 тис. років, зростає у Швеції. Фортінгельський тис, якому від 2 до 5 тис. років, росте в Шотландії і вважається найстарішим деревом Великобританії. За переказами, в його тіні народився, а потім дитиною полюбляв бавитися майбутній прокуратор Іудеї Понтій Пілат.
Вражає уяву своїм віком і розмірами інше англійське дерево – дуб Боуторп. Обхват стовбура становить 12,75 м, вік понад 1000 років. У його дуплі одночасно може сховатися 39 людей. Дерево занесено до книги рекордів Гінеса.
Однак самий старий дуб Європи росте в Швеції. Його звуть Квінг Екен, обхват його стовбура 14 м, вік набагато більше 1000 років.
В Італії в районі Нікосії росте одна з найстаріших фісташок Європи. Обхват її стовбура 13 м, вік близько 4 тис. років.
Своїм розміром вражає Каштан сотні коней, що росте в Італії біля вулкана Етна. Обхват його стовбурів – 57 метрів! Його вік – 2-4 тис. років. За легендою, під його кроною ховалася від дощу королева Арагону, яка проїжджала там з 100 вершниками.
Величезний платан з обхватом стовбура 18,00 м і віком 2300 років росте в Греції на острові Евія (Гриник та ін., 2010).
Вікові та меморіальні дерева охороняються в інших країнах світу. Зокрема, лише в одному штаті Техас взято на облік більше 60 вікових та низку меморіальних дерев (Famous…, 1984).