Історія охорони стародавніх дерев в Україні
Парнікоза І.Ю.
Перші відомості про охорону унікальних і стародавніх дерев на території сучасної України було опубліковано в 1883 р. А. Накроліним. Стосувалося це тільки дерев що ростуть на території Криму.
На початку 20-го століття в рамках руху з охорони пам’яток природи окремі ентузіасти стали звертати увагу на захист стародавніх і вікових дерев. В 1914 р. поміщиця Чернівецького повіту Полтавської губернії Токарська передала під охорону Полтавського земства старий дуб. Займалося охороною старих дубів в 1910–1914 рр. і Хортицька природоохоронна спілка.
У 1910 р. польський ботанік М. Раціборський опублікував підсумки інвентаризації старих дерев, проведеної Польським Товариством натуралістів імені Коперніка у Львові. Частина матеріалів стосувалася і Західної України.
У 1911 р. відомий український етнограф Н.Ф. Сумцов опублікував роботу про необхідність охорони старих і меморіальних дубів Т.Г. Шевченка.
У 1925 р. Українське краєзнавче товариство «Пласт» у Львові займалося інвентаризацією старих дерев, але, на жаль, ці матеріали не були опубліковані.
У 1930 р. католицьким синодом у Львові було заборонено вирубку старих дерев біля церков, а в 1937 р. – Греко-католицькою церквою у Львові. Крім цього, у відповідь на прохання Комісії з охорони природи Наукового товариства ім. Шевченка у Львові, митрополит А. Шептицький дав доручення священикам Греко-католицької церкви провести перепис старих дерев, що ростуть у парафіях.
В Радянській Україні перші відомості щодо збору інформації про вікові дерева були опубліковані в 1927 р. Українським комітетом охорони пам’яток природи. У 1932 р. під охорону держави вже було взято 11 старих дерев.
У 1930-х роках польські науковці видали кілька зведень про старі дерева, у тому числі що знаходяться і в Західній Україні. За їх матеріалами до 1935 р. віднесено до заповіданих у Львівському воєводстві 78 стародавніх і вікових дерев, в Станіславському – 12 та у Тернопільському – 13 дерев.
У 1949 р. і в 1951 р. в Радянській Україні було видано постанови ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР, що забороняли вирубку старих дерев. У 1950–1960 рр. про необхідність охорони вікових дерев писали вчені Н.В. Шарлемань, А.Л. Цит, С.І. Івченко. Перша велика інвентаризація вікових і стародавніх дерев в Україні була проведена в кінці 1950-х початку 1960-х років силами фахівців Українського товариства охорони природи, в результаті чого перші десятки старих дерев отримали свій охоронний статус в 1964 р.
Друга велика інвентаризація вікових і стародавніх дерев була проведена в Україні в 1971–1972 рр., і в результаті було віднесено до заповіданих вже кілька сотень унікальних дерев.
Особливу роль в інвентаризації і заповіданні вікових та стародавніх дерев зіграв у цей час доктор біологічних наук професор кафедри ботаніки Київського державного університету, голова сектору пам’яток природи Українського товариства охорони природи Олексій Лаврентійович Липа. Саме завдяки публікації в 1969 р. реєстру-довідника «Заповідники та пам’ятки природи», котрий він підготував разом із зоологом А.П. Федоренко, на початку 1975 р. в Україні вже налічувалося 616 взятих під охорону старовинних дерев (але з його смертю, на жаль, процес виявлення і заповідання старих дерев сповільнився).
На сьогоднішній день (на 2008 р.) В Україні заповідано близько 2600 вікових, древніх, меморіальних та унікальних дерев. На першому місці за кількістю заповіданих вікових та стародавніх дерев стоїть м. Київ (близько 260 дерев), на другому місці – Львівська та Тернопільська області, де охороняється по 200 дерев, на третьому місці – Вінницька, Чернігівська, Хмельницька і Черкаська області, де охороняється приблизно по 160 дерев.
Найгірша ситуація з охороною вікових дерев складається в Криму. Там на початок 2009 р. віднесено до заповіданих всього 3 (!) дерева (з них 2 в м. Сімферополі), 2 старих дерева взято під охорону в Донецькій області, 3 – у Миколаївській області. 45 тисячолітніх дерев України з виявлених 52 не мають охоронного індивідуального статусу пам’ятки природи. Слід додати, що в 20-му столітті щонайменше 6 дубів віком 1000–1500 років було загублено.
Щоб не допустити подальшої загибелі унікальних природних об’єктів, Київським еколого-культурним центром разом з Держслужбою заповідних справ Мінприроди України в 2009 році проводиться третій всеукраїнський перепис стародавніх дерев, на підставі якого вже підготовлено та видано даний реєстр-довідник, а також у жовтні 2009 р. міністром Мінприроди України Г.Г. Філіпчуком підписаний спеціальний наказ «Про охорону вікових дерев». Крім того Мінприроди України спільно з Київським еколого-культурним центром в 2010 р. буде проводити спеціальний конкурс на присвоєння звання «Національне дерево» найбільш унікальним деревам України (Гриник та ін., 2010).