Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Ландшафтний заказник місцевого значення «Вовча гора»

Парнікоза Іван, Атамась Наталія, Колінько Володимир, Борейко Володимир

Заказник створено рішенням Київради від 04.11.2021 р. Об’єкт знаходиться на території Дніпровського району Києва і являє собою фрагмент паркового масиву між вул. Малишка та Броварським проспектом. Площа об’єкту 3,91 га. Землекористувачем території є Комунальне підприємство з утримання зелених насаджень Дніпровського району.

Даний парк розташований на місці колишнього соснового лісу, про що свідчать численні столітні та навіть двохсотлітні екземпляри сосни (Pinus sylvestris), які зростають на піщаній дюні борової тераси Дніпра. Ці сосни та сама зелена смуга збереглися від вирубок як захисна зона колишнього артилерійського полігону. В центрі об’єкту розташована Вовча гора — виразне піщане узвишшя (50.459493, 30.621849). Це фрагмент великої притерасної дюни пра-Дніпра, яка колись мала значні розміри. Частину її було вирівняно в цілях будівництва Соцміста (кінець 1950-х рр.) та Комсомольського житлового району (середина 1970-х рр.). Пізніше середину цього узвишшя перетнуло полотно метрополітену (1967 р.). Назву узвишшя записано від корінних мешканців лівого берегу. Наразі на території об’єкту встановлено пам’ятний знак на честь військових маневрів за участю відомих асів П. Нестерова та Є. Крутеня. Величезна сосна віком 250 років під назвою сосна Нестерова оголошена пам’яткою природи місцевого значення.

Варварська вирубка сосен поблизу…

Варварська вирубка сосен поблизу станції метро Дарниця, 2010 р.

Тутешній парковий масив представлено віковими деревами сосни звичайної (Pinus sylvestris), висаджено також дерева дуба північного (Quercus rubra), берези повислої (Betula pendula), груші звичайної (Pyrus communis), липи серцелистої (Tilia cordata), тополі Болле (Populus bolleana), горіха волоського (Juglans regia), ялини колючої (Picea pungens), а також кущі спіреї Вангутта (Spiraea× vanhouttei) та форзиції плакучої (Forsythia suspensa).

Парк становить велику цінність та має бути збережений у якості екологічного коридору — частини екомережі Дніпровського району (Розробка регіональної схеми.., 2005). Також це надзвичайно цінне місце відпочинку місцевих мешканців. В парку встановлено пам’ятник поету Андрію Малишку. Тутешній парковий масив досі не мав природоохоронного статусу і активно розбирався під різного роду забудову. Наразі від колишньої суцільної зеленої смуги вздовж вулиці Малишка залишилися лише окремі фрагменти. Один з цих фрагментів і оголошено заказником.