Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Географічні об’єкти 16 ст. в описі

Жарких М.І.

Частина цих об’єктів ідентифікована М.Мурзакевичем у примітках до перекладу опису. Ці зауваження позначені [М.М.]. Я переглянув їх, додав деякі свої міркування і наніс об’єкти на сучасну карту.

Розділ Назва Ототожнення
1 Братіслав або Браслав м. Брацлав м.
Сильник р. Сельниця р. [М.М.]
Трестенет р. Тростянець р. [М.М.]; на карті масштабу 1:100000 [50] ріка, яка протікає через м.Тростянець Вінницької обл., надписана як р.Недотека
Берсада р. Бершадь р. [М.М.]; я думаю, що це р.Дохна, на якій стоїть м.Бершадь [51]
Ольшанка р. Від Дохни до Савранки ніяких значних річок з правого боку в Бог не впадає. Отже, можна думати або про річку, яка впадає в Бог у с.Соломия (на карті масштабу 1:100000 вона не підписана), або на р.Яланець – лівий доплив Савранки. Ця річка від с.Бондурово до устя тече загалом паралельно до Бога на віддалі 2..8 км. Можливо, рухаючись уздовж Бога, посольство переправилось спочатку через Яланець-Ольшанку, а потім через Савранку.
Саврань р. Савранка р.
пасіка Онисія, де ростуть високі дуби Як не дивно, але саме в цьому районі знаходяться села Тридуби (за 7 км від Бога) та Ониськине (безпосередньо на правому березі Богу) – Кривоозерського району Миколаївської обл.
кам’яний міст і лазня Вітовта на Бозі, також татарські кам’яні руїни – цессенії с.Вітольдів Брід [52] (нині – Брід Первомайського району Миколаївської обл.) на лівому березі Богу. Якраз напроти, на правому березі Богу, знаходиться село Велика Мечетня – можливо, в його назві відбилась пам’ять про згадані руїни.
Кодемам Кодима р. [М.М.]
Дольня Горофосса городище Якісь руїни на території сучасного м.Первомайськ ?
Синявода р. Синюха р. [М.М.]
Пробита або ворота, скелястий острів на Бозі

М.Мурзакевич запропонував два варіанти:

1. в с.Мигія

2. в с.Богданівка

Церменкука, руїни на Бозі
Мала Цертельна р. р.Мала Чортала, яка нині зветься Бакшала [53]
Церцицессенія або Гетрицессенія, гробниця на Бозі Між цими річками на правому березі Богу є село Акмечетські Ставки – отже, десь недалеко була "біла мечеть"
Велика Цертельна р. Велика Чертала р. [М.М.]; нині зветься Чортала (Словник гідронімів України, с. 614) або Черталка (на карті масштабу 1:100000)
Капкаклея р. Чичиклея р. [М.М.]
Ганкрокрик або Хам-ріка балка Анчикрак між с.Парутино і м.Очаків [М.М.]. Ця вказівка Мурзакевича для мене незрозуміла. Між Парутиним та Очаковом є тільки один об’єкт, що кандидує на річку – це балка, що на карті 1:100000 підписана як "Аджигольська балка"; вона спрямована з півночі на південь і впадає в оз.Солонець біля Аджигольського мису. Мені здається, що це задалеко і що тут може матись на увазі одна з двох балок з потічками: перша впадає в Бог між с.Петрово-Солониха та Кир’яківка, друга – в с.Велика Корениха. Обидві на карті 1:100000 не підписані. Також не виключено, що йдеться про якусь із балок – лівих допливів р.Березань / Березанського лимана.
Березанське озеро Березанський лиман
Очаків м. Очаків м.
2 Кам’янець Кам’янець-Подільський м.
Хотин Хотин м.
Сорока Сорока м.
Степановшина або Яси Яси м.
Технія, місто і турецька фортеця при усті Дністра Тягин = Бендери [М.М.]
Технінський або Молдавський перехід на Дністрі
Відово або Обідово озеро Дністровський лиман [М.М.]
Білгород Білгород-Дністровський м.
Маякська переправа через Дністер біля с.Маяки
3 Берібенія або Лікастем (Вовче гирло), де знаходяться дуже глибокі й широкі рови, недалеко від моря, також прекрасні озера та струмки Барабой балка [М.М.]; я не виключаю можливості, що це гирло р.Барабой, але мені здається, що це – Сухий лиман чи обидва ці об’єкти.
Качибеєве городище, де колись був значний порт Руїни міста Хаджибей, яке знаходилось десь на місці Одеси
Адзіголь, де знаходяться три відомих рови, гіркі та солоні озера Топоніма Аджиголь / Адзиголь в цьому районі я не знайшов; Аджигольський мис, про який говорилось вище, знаходиться досить далеко на схід. На північному березі Чорного моря є шість лиманів (із заходу на схід): Хаджибейський, Куяльницький Великий Аджалицький, Малий Аджалицький, Тилігульський та Березанський. Із них аджалицькі лимани відносно невеликі, а решта 4 можуть претендувати на звання «великих ровів».
Долина, Дольна або балка, найширша і найглибша Одеський та Куяльницький лимани [М.М.] З цією вказівкою Мурзакевича не можу погодитись: з тексту досить чітко випливає, що це Тилігульський лиман, який насправді є найбільшим.
Березанське озеро, дуже вузьке але глибоке Березанський лиман
Карцинітська затока Тилігульський лиман [М.М.] З цією вказівкою Мурзакевича не можу погодитись: з тексту однозначно видно, що це Дніпровський лиман
5 Істм На думку М.Мурзакевича, під цією назвою об’єднано Перекопський перешийок, Кінбурнську косу та о.Тендра. Я думаю, що цей розділ описує одну тільки Кінбурнську косу.
6 Оссов або Азов Азов м.
Істм, рівнини, які лежать між Борисфеном, Меотійським озером і Чорним морем Трикутник між нижнім Дніпром, Перекопом і Чорним морем
7 Перекоп м. Це місто знаходилось на південь від Турецького валу, біля сучасного с.Перекоп
Істм Перекопський перешийок
8 Козлов м. Євпаторія м.
9 Інгермен м. Інкерман м.
10 Херсонес або Сари-гермен Херсонеське городище
монастир св.Георгія цей монастир на мису на захід від Балаклави діє і зараз.
11 Ямболі або Балахея м Балаклава м.
12 Манкоп або Мангут м. Мангуп городище
Черкессигермен Татарське село Черкес-Кермен нерідко згадується у зв’язку з дослідженнями печерного міста Ескі-Кермен; нині це незаселене місце на захід від Ескі-Кермена.
13 Бакчисарай м. Бахчисарай м.
Салачик м. Нині це північна частина м.Бахчисарай.
Алма-сарай палац Не можу вказати, що це за місце
Алма р. Альма р.
Вапнякові велетенські гори, з яких найбільша має на вершині досить значне озеро Гора Чатир-Даг; печера Кизил-Коба – виток р.Салгир [М.М.]. Оскільки печера – це не озеро, то з цією вказівкою Мурзакевича погодитись не можна. Ніяких природних озер в Кримських горах нема; всі водоймища там є рукотворного походження (ставки або водосховища). Можливо, в описі йшлося про якийсь ставок у горах.
Сортас с. Суюрташ або Савріташ [М.М.]
14 Крем або Крим м. Старий Крим м.
Великий замок біля м.Крим Не можу вказати, що це за місце
15 Сідагіос або Судак м. Судак м.
17 Кафа або Феодосія м. Феодосія м.
19 Керч м. Керч м.
Тамань фортеця Тамань м.
20 П’ятигорська область Північне Прикавказзя
21 Велике соляне озеро за 1 милю від Перекопа Красне оз. або Старе оз. [М.М.] – вони знаходяться на приблизно однаковій віддалі від Перекопа, але Красне є трохи більшим за Старе
23 Кибіє Кілія м. [М.М.]
посвята Тассарлаган, татарське село Не можу вказати, що це за місце; можна тільки припускати, що це десь недалеко від Бахчисарая.
Карта Причорномор’я за М.Броневським Карта Криму за М.Броневським
Малюнок 6. Карта Причорномор’я за М.Броневським. Малюнок 7. Карта Криму за М.Броневським

1 – р.Сельниця (Сильник); 2 – р.Недотека (Трестенет); 3 – р.Дохна (Берсада); 4 – р.Савранка; 5 – пасіка Онисія; 6 – Вітовтів брід; 7 – р.Синюха (Синявода); 8 – р.Кодима (Кодемам); 9 – р.Бакшала (Мала Цертельна); 10 – р.Черталка (Велика Цертельна); 11 – р.Чичиклея (Капкаклея); 12 – Маяцький перевіз; 13 – Дністровський лиман (Відове озеро); 14 – р.Барабой; 15 – Сухий лиман; 16 – Качибеєве городище; 17 – Куяльницький лиман; 18 – Великий Аджалицький лиман; 19 – Аджалицький лиман; 20 – Тилігульський лиман; 21 – Березанський лиман; 22 – Дніпровський лиман (Карцинітська затока); 23 – Кінбурнська коса (істм з розділу 5); 24 – істм з розділу 6.

1 – велике соляне озеро; 2 – р.Альма; 3 – Черкес-Кермен та Ескі-Кермен; 4 – гора Чатир-Даг.

Таким чином, переважну більшість географічних об’єктів 16 ст. досить упевнено можна ототожнити із сучасними; виняток становлять татарські руїни на Бозі та причорноморські лимани, які тоді ще не мали назв. Але примітно, що більшість малих річок з того часу змінили назви. Варто також звернути увагу, що в описі Побожжя Броневський ніде не натякає на державну належність цих територій, на прикордонні орієнтири.

Примітки

50. Я користувався комплектом карт України масштабу 1:100000, виготовленим Київською військово-топографічною фабрикою в 1999 – 2003 рр.

51. В кількох джерелах зазначено, що Бершадка – це інша назва р.Дохни (Словник гідронімів України. – К.: 1979 р., с. 46).

52. Ця назва зафіксована в праці Є.Сіцінського (Церкви и приходы Подольской епархии. – Труды Подольского историко-статистического комитета, 1901 г., т. 9, с. 69). Додатково про Витольдів Брід – .

53. Синоніми подає «Словник гідронімів України» (с. 614).