Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

«Залізом і кров’ю»: Петровські війни та мазепинці на Кременчуччині

Вирський Д.С.

Новий цар Петро І розпочав своє царювання т.зв. Азово-Дніпровськими походами 1695-1699 рр., які вимагали значного напруження від України. 1695 р. козацьке військо, яке рушило на здобуття татарських фортець у гирлі Дніпра, кілька тижнів переправлялося під Переволочною та формувало й добудовувало тут свою дніпрову флотилію [62]. З бойовими діями часів Азовсько-Дніпровських походів пов’язані й вже згадані напад татар взимку 1696 р. та охотницькі «сторожі» на південному кордоні Гетьманщини 1696-1697 рр.

Татарський наскок 1696 р. (відплата за минулорічне розорення Тавані та Кизикермену) супроводжувався руйнуванням Китайгороду та великими шкодами Кишенькам, Соколці та Келеберді [63] (про дії кременчуцької сторожі під час цих подій вже згадувалось вище). Осавул компанійського полку І.Максимович писав своєму полковнику, що 6 січня прийшли вістки з Поток та Кременчука про Келеберду, яку вже три дні здобували великі татарські орди разом з яничарами. Місто на той час уже було цілком спалене, оборонці тримались «в єдном куточку», а келебердянський сотник казав, що «не відаєм чи видержим», бо багато його козаків уже «вибили» [64]. Вірогідно, з цим історичним епізодом пов’язана і народна пісня:

Овраменко [65]

Оврамиха, стара мати,

Три синочка мала,

Гей, в доріженьку, та великую

На ніч не пускала.

Тільки пустила сина Данила

В Тавань-город погуляти.

Прощай, прощай стара мати,

Більше мене не видати.

– Ой сину ж мій, сину Данило,

Ввільни ж мою волю,

Пересидь, сину, сю годину,

Сей день середу в господі зі мною.

– Ой як мені, стара мати,

Сей день середу ждати,

П’ють козаки мед, вино й пиво,

А мені б то не бувати?

Ой п’є Овраменко, ой п’є молоденький

З щирозлотного кубка,

Увивається його стара мати,

Та як сива голубка.

Ой п’є Овраменко, ой п’є молоденький, –

Ще й хустиною втреться,

Його мати, та старенькая,

Як горлиця б’ється.

Ой в городі у Тавані

Три квіточки сходить,

По городу Келеберді

Овраменко ходить;

Ой в городі у Тавані

Три квіточки в’ється,

За городом Келебердою

Овраменко з турком б’ється;

Ой в городі у Тавані

Три квіточки звито,

За городом за Келебердою

Овраменка вбито.

Ой не за великі гроші вбито, –

За жупан голубенький,

Не потурав вражий син турчин,

Що він козак молоденький [66].

Далі татари вторгнулися на територію Миргородського полку і рушили на Говтву. На з’єднання з основним ханським військом рухалась і Білгородська орда, що переправилась через Дніпро поблизу Кременчука [67]. З білгородцями йшов і Петрик, який звернувся до обложених у Потоках і Омельнику мешканців з наступним універсалом:

«Вам, старшинам, козакам и всем посполитим людям желаю доброго здоров’я. Калга-салтан с ордами крымскими, белгородскими, черкесскими, ногайскими, калмыцкими, пришедши в вашу сторону, требует, чтоб вы с ним учинили примирие и потом жили бы себе спокойно по своему давнему обычаю, а если того не учините, то станет он вас разорять огнем и мечем за то, что вы дерзнули вместе с московскими военными силами воевать на кизикерменские города. Однако, жалея вас и всего вашего края, приказал он мне написать к вам: что хотите, то и выбирайте себе: смерть или жизнь, разорение страны или спокойное пребывание в целости! Выходите для переговоров со мною, – волоса не спадет с вашей головы; а если же так не поступите, то сим не ведаете, что вас ожидает! В чем будет ваша воля, давайте мне знать сегодня же. Ваш желательный приятель Петр» [68].

Тим часом три козацьких полки разом із загоном запорожців (600-700 чол.) зайняли позицію під Говтвою, де 18 січня 1696 р. відбулася запекла битва, в якій смертю хоробрих загинули майже всі запорізькі та багато з городових козаків. Хоч Говтва й не була взята, але татарський похід не припинився. Утім, лютнева відлига та пов’язане із нею бездоріжжя зробила продовження воєнних дій надміру складною справою як для татар, так і для гетьмана, який рухався з основними козацькими силами їм назустріч. Відтак, татари повернули назад, спустошивши на зворотному шляху значну частину території Полтавського полку [69].

Цей гіркий досвід примусив І.Мазепу в червні 1697 р. оголосити загальну мобілізацію козаків. Військо під проводом Д.Апостола мало зайняти позиції на Орелі, аби «целость краю нашого захована могла быти» [70]. 17 серпня гетьманський посланець Іван Биховець з Переволочни писав сотникам Келебердянському, Потоцькому та Кременчуцькому про появу татарських чамбулів під Кодаком та про потребу жителям берегтися і не відходити далеко від міських укріплень [71].

Досвід царського уряду натомість був цілком позитивним. Він взагалі уперше так докладно познайомився з південними околицями своєї держави, про що, зокрема, свідчить перша друкована карта російською мовою (Амстердам, 1699 р.). Її укладачем був добре знаний соратник Петра І Якобс (Яків Вілімович) Брюс (1670-1735 рр.). На цій мапі вперше у картографічній практиці позначена «Мала Росія» («Рars Russiae Minoris»). Зауважу, що і лівобережна Кременчуччина була змальована на ній досить докладно [72].

Утім, соціальна ціна такого досвіду була високою. Особливо важким для мирного населення ставав тягар постійних передислокацій російської армії. Однак гірші часи були попереду. У 1700 р. почалася т.зв. Північна війна, що точилася до 1721 р. за контроль над балтійським узбережжям між Швецією, з одного боку, і Росією та її союзниками – Данією, Саксонією, Польщею та Пруссією – з іншого.

Петро І явно зловживав традиційними обов’язками козаків як щодо несення військової служби, так і зведення оборонних споруд. Українці гинули на бойовищах Прибалтики та Польщі [73], на їх кістках вибуяла нова столиця Росії – Петербург. Вони також змушені були сплачувати надзвичайні військові податки і все це за російське «вікно до Європи», якого Україна зовсім не потребувала, адже мала свій традиційний канал спілкування із Заходом через володіння Речі Посполитої та імперської Австрії.

Улюблене дитя Петрове – регулярна армія – особливо далася взнаки Україні у 1706-1707 рр. Розміщені тут війська поводилися, як окупанти. Полковники скаржилися Мазепі, що московські пристави «козаків б’ють, вуха шпагами відтинають, а тим часом по їхніх домівках великоросійські люди грабують їхні хати, розбивають і палять, жінок і дочок ґвалтують, коней, худобу і всілякі пожитки забирають, старшину б’ють до смерті» [74].

У зв’язку з цим варто пригадати за часом трохи раніші інциденти у Келеберді та Кишеньках. У 1702 р. на день Онуфрія в першій відбувався ярмарок, під час якого з’явилися московські служиві люди й почали торгувати зі своїх човнів вином. Коли люди попросили припинити торгівлю, бо продаж вина був на одкупі в «орендарів», то служиві кинулися на них з кілками та списами й багатьох побили [75].

Того ж року полуполковник Левашов повівся як справжній завойовник із мешканцями Кишеньок. Наближаючись зі своїм загоном до містечка, він послав до жителів вимогу, аби вийшли зустрічати його з хлібом-сіллю та дарами, обіцяючи за те обійти Кишеньку стороною. Кишенці виконали всі вимоги (надали загону харчі, а командиру «в почесть» 15 талерів грошима). Російський офіцер все це взяв, однак таки ввів свій загін до містечка і розташувався тут на кількаденний постій. За цей час солдати встигли наробити місцевим мешканцям чимало шкоди. Виходячи з Кишеньок, Левашов «дав руку» (тобто гарантував), що більше жодних розорень міщанам не буде. Утім, з-під Переволочи послав солдат назад для реквізиції у Кишенці возів та волів. Їх згодом кишенцям прийшлося викупити за гроші. Почувши від одного з постраждалих ремствування (супроводжене зрозумілим нагадуванням, що цар зі своїми вірнопідданими так поступати не має), Левашов дав волю емоціям і, ледь не поколовши невдоволеного списом, кричав: «Полно вам, блядины дети, хохлы свои поднимать! Уж вы у нас в мешке!» [76]. Зрозуміло, що це аж ніяк не зміцнило лояльність ображених кишенців і їм подібних до царського престолу.

Розгул свавілля й безкарності царських вояків проходив на тлі чуток про очікуване розформування козацьких полків, знесення автономії України в рамках загальної уніфікації адміністративної системи Російської держави. Глуха ненависть старшини, на очах якої руйнувалося козацьке військо, нищилися багатства української землі та обмірковувалися шляхи ліквідації решток її незалежності, поволі доходила критичної межі. Одні, як запорожці, вважали Мазепу «вітчимом України», царським запроданцем, котрий «живе в Москві, тільки тінь його в Україні». Інші ж все ще покладали надію на гетьманську ініціативу. І старий гетьман наважився стати за долю «бідної вітчизни» [77].

Утім, події розгорталися не за гадкою Мазепи. Ослаблена невдалим наступом на Москву шведська армія в жовтні 1708 р. вступила в Україну. Це зробило її основною ареною військового протистояння, чого Мазепа якраз збирався уникнути. Непідготовлена до союзу зі шведами масова опінія українців послабила позиції гетьмана у критичний момент, а демагогічна царська пропаганда проти «зрадників Бога і вітчизни», помножена на терор проти мазепинців, лише посилила дезорієнтацію українського населення.

Так, налякані репресіями, залишили Мазепу миргородський полковник Данило Апостол та компанійський полковник Гнат Галаган, як вже згадувалось, уродженець Омельника на Кременчуччині [78]. Перший очолив козацькі загони на Миргородщині, що «малою війною» серйозно докучали шведам (межиріччя Псла та Ворскли стало основною ареною сутичок суперників, одним з головних опорних пунктів російських військ стала Говтва) [79]. Останній скоро (в березні 1709 р.) був призначений на полковницький уряд до Чигирина, де намагався нейтралізувати мазепинсько-гордієнківський вплив на Правобережжі [80].

Усе це значною мірою утримало кременчуцьку околицю від виступу на боці Мазепи [81]. «Під шумок» війни тут, щоправда, подекуди вдавалися до зведення місцевих порахунків. Так, Чигирин-Дібровська сотня відмовилась підкорятись сотникові Івану Болюбашу, а свіжооселені ним мешканці трьох хуторів, відомих під єдиною назвою Кагамлик (надання від лубенського полковника отримане у 1707 р.), перестали визнавати його своїм «паном» [82]. Правобережна ж Кременчуччина, цей традиційний прихисток для втікачів з Гетьманщини, приваблювала «нейтралів», які воліли почекати, коли політична ситуація набере певніших абрисів. Так у Крилові разом із дружиною сховався син сумнозвісного Кочубея – Василь (зв’язок з матір’ю він підтримував через Кременчук) [83].

Виняток склала південна Кременчуччина, що перебувала під визначальним впливом Запоріжжя. Вона взагалі опинилася в епіцентрі протистояння, адже запорожці на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком наприкінці 1708 р. вирішили підтримати Мазепу і почали готуватися до походу на з’єднання зі шведсько-козацьким військом. Запорізькі сили мали рухатися трьома шляхами: правим берегом Дніпра на Чигирин, лівим – у напрямку прикордонних «слобод» Полтавського полку та на Переволочну. Останній напрямок був основним, його очолював сам Гордієнко.

Намагаючись завадити просуванню запорожців на терени Гетьманщини, російський фельдмаршал граф Шереметьєв 21 лютого 1709 р. наказав щойно обраному «антигетьману» Івану Скоропадському послати («щоб запорожці чого не наробили») в міста і містечка Манжелію, Потоки, Кременчук та Омельник з регулярних військ по батальйонові від піхотних полків і при них козаків «від кумпанії» (гетьманських компанійців) на власний розсуд, а в усі місця, вигідні для спорудження мостів і перевозів, звелів відрядити легкі партії за ріку Псел для дій проти запорожців. Він також пропонував, якщо діяти військовими засобами буде неможливо, написати кілька листів «до відвернення запорожців від Мазепиної знади» і розкидати ті листи у зручних місцях, щоб запорожці з тих листів могли «вирозуміти знаду зрадника Мазепи і лиходійство кошового отамана» [84].

Запорожці зайняли Переволочну 11 березня і наступного дня тут відбулася загальна рада Запорізького Війська, яка остаточно вирішила підтримати Мазепу. Після цього запорожці здійснили два успішних напади на російські гарнізони у Царичанці та Кобеляках. Удача під Царичанкою, де 800 запорожців погромили 3-тисячний загін драгун бригадира Кампеля, відразу піднесла запорізьку славу, так що кількість їх загонів швидко зросла до 15 тис. чоловік. До них повиходили з лісових нетрів і боліт українські жителі, які займали вичікувальну, а то й ворожу щодо шведів позицію. Запорожці фактично закріпили за собою басейни рік Орелі, Ворскли та прилеглу частину Дніпра.

З Нових Санжар Гордієнко рушив на Диканьку, до ставки Мазепи, а звідти до містечка Великі Будищі, де 27 березня запорожці з’єдналися зі шведськими військами. Після цього вони повернулися до Нових Санжар, де й стали табором, опікуючись ширенням повстань проти росіян на Полтавщині та Правобережній Україні. 12 квітня запорожці взяли участь у шведському рейді правим берегом Ворскли за Кобеляки, де під містечком Соколки (сучасне с.Правобережна Сокілка Кобеляцького р-ну) був розгромлений значний загін російських військ [85].

У цей самий час росіяни задумали каральну акцію проти самої Запорізької Січі. Ось як описує початок цього походу, що безпосередньо зачепив Кременчуччину, відомий історик запорізького козацтва Д.Яворницький:

«Полковник Петро Яковлєв з трьома полками сів на судна під Києвом і рушив униз Дніпром. За ним берегом Дніпра мала йти й кіннота, щоб не дати можливості запорожцям відтяти шлях російському флоту на Дніпрі.

Спускаючись Дніпром, полковник Яковлєв найперше, квітня 16 дня напав на містечко Келеберду. В Келеберді стояв запорізький табір; на нього напала партія донців і, переколовши немалу кількість запорожців, саме містечко спалила («окром церкве» [86]). Від Келеберди полковник Яковлєв дійшов до Переволочної. У Переволочній на той час було 1000 запорожців і 2000 навколишніх жителів і всіма ними керував запорізький полковник Зінець. У центрі містечка влаштований був замок, і в тому замку сидів гарнізон з 600 чоловік, добре забезпечених припасами й цілком упевнених у своїй перевазі над росіянами. Підступивши до містечка Переволочної, полковник Яковлєв спочатку вимагав від запорожців добровільної капітуляції. Та запорожці, які вже попередньо кілька разів перемагали росіян, відповідали москалям пострілами. Тоді Яковлєв відкрив по Переволочній запеклий вогонь, скеровуючи ядра й бомби в сам замок містечка. Запорожці, які мали невелику порівняно з росіянами чисельність і були не такі дисципліновані, як росіяни, вперто боронилися, та все-таки не змогли вистояти проти них більше двох годин: росіяни вдерлися в містечко, тисячу чоловік перебили на місці, частину людей попалили в хлівах і хатах, деякі з козаків самі потонули при переправі через Дніпро й Ворсклу, так що в полон узяли тільки 12 козаків, один прапор і одну гармату. Лють росіян була такою великою, що вони знищили всіх жінок, дітей і старих, спалили всі млини на ріках, усі будівлі в містечку, всі судна, що стояли на Дніпрі біля Переволочненської переправи» [87].

Отже, Переволочна поділила сумну долю гетьманської столиці Батурина, ставши символом звірячої жорстокості московської солдатні в Україні. Похід Яковлєва, в якому сумну роль зрадника товариства зіграв вже відомий нам Г.Галаган, завершився успішно. 19 травня Січ була захоплена і спалена, а разом з цим понищені плавзасоби вздовж Дніпра, що згодом мало фатальне значення при відступі шведсько-українських військ з-під Полтави.

Перед генеральним боєм 6 червня Петро І наказав І.Скоропадському з 45 тис. козаків утримувати рубіж Псла, починаючи від Дніпра і до псільських верхів’їв [88]. Полтавська битва 27 червня (8 липня) 1709 р. закінчилась поразкою шведів. Але справжній крах шведської армії стався під багатостраждальною Переволочною, де більшість шведської армії 30 червня (11 липня) 1709 р. капітулювала перед царськими військами [Шведський король повівся шляхетно при відступі, не погодившись рятувати лише власне військо, він досить повільно відходив на Переволочну, даючи змогу «нестройовим» українцям (яких чимало було в обозі) знайти сховок у навколишніх лісах та інших можливих притулках. Як пам’ять про ті події під Келебердою згодом існувала слобода Шведівка. «Шведчина» взагалі глибоко вразила народну уяву на Полтавщині та Кременчуччині (з’явилася навіть чимало фіктивних «шведських» топонімів, див.: Макаренко Н. Городища и курганы Полтавской губернии (Сборник топографических сведений). – Полтава, 1917. – С.ІV, 23 («Шведська Могила» в колишній Солоницькій волості Кременчуцького повіту)), адже це був єдиний випадок в історії, коли на місцевих теренах вершились долі всієї Східної Європи і два монарха особисто стали на чолі своїх армій.].

Запорожців, які не встигли переправитися на правий берег Дніпра, було жорстоко страчено за наказом царя. Роздратований Петро вигадував найвитонченіші страти для них: одних із запорожців він звелів колесувати; інших, котрі перевдяглися у шведські мундири й тому початково зберегли життя, наказав безжально поколоти багнетами; третіх звелів закувати в кайдани й у віддалені місця Сибіру заслати. Близько 15 тис. простих козаків, причетних до повстання, було позбавлено козацького статусу і розміщено по українських селах [89].

Водночас стратили кожного десятого з 24 козаків, котрі намагалися вчинити напад на Кременчук, але були схоплені Данилом Апостолом. Згодом, здається уже в наступному 1710 р., і решту з цих козаків за наказом графа Головіна «на пострах іншим зрадникам» віддали катам, причому з усіх способів страти обрали найлютіший – садовили на палю [90].

Гоніння на мазепинців особливо лютували в Полтавському полку, царський уряд навіть розглядав проект переносу його полкового центру. Зокрема, пропонувалось побудувати замок в Переволочні, що мав стати «главним местом полку Полтавського» [91].

Полкові втрати позначились як на сфері військового господарства [92], так і на дусі місцевої людності та особливо старшини. Келебердянці події 1709 р. взагалі дорівняли до сумнозвісної Руїни. Ще в 1725 р. «шведська руїна» була для них точкою відліку в житті містечка [93]. Своєрідне почуття розчарування у світі відчув «сокільський житель» Микита Федорович, який 1714 р. заповів Полтавському Хрестоздвиженському монастиреві млин на три кола [«двох катепей (борошномельних? – Д.В.) и третем ступном».], пасіку з бджолами, навпроти пасіки ліс за Ворсклою на острові, хутір під Кобелячком, бровар з казаном і «солодовик» (або грошей талярів сто замість бровару та солодовні), а також віддав під монастир свій двір в Соколці та всі свої поля «со всемы принадлежностямы» та «приобещал» на початок тамошнего господарства «и на плуг волов чотыре» [94]. Гетьман І.Скоропадський 1717 р. своїм універсалом ствердив це надання, поклавши таким чином початок Сокольському Преображенському монастиреві – новому сакральному центру південної Кременчуччини (в якому під ім’ям Никодима і доживав віку Микита Федорович) [95].

У Миргородському ж полку, завдяки особистій позиції Д.Апостола, який зберіг свій пернач, старі старшинські роди від урядового «полювання на відьом» майже не постраждали. Зокрема відомо, що 1733 р. він зумів оборонити свого родича говтвянського сотника Федора Остроградського, сина підозрюваного в «мазепинстві» [96]. У Кременчуцькій сотні мав змогу робити адміністративну кар’єру і син Дмитра Чечеля (мазепинця-оборонця Батурина) – Йосип [97].

Жертвою падіння Мазепи стало і козацьке Правобережжя. Провальний Прутський похід 1711 р. Петра І проти Туреччини, який дорого коштував підросійській Гетьманщині [98], відживив надії П.Орлика та запоріжців на реставрацію за допомогою турків гетьманату принаймні на правому березі Дніпра (з центром у Немирові, Чигирині або Білій Церкві), але черговий «згін» росіянами українського населення [99] та натиск Речі Посполитої, яка щойно почала оговтуватись від лихоліть Північної війни та шведської окупації, не лишили орликівцям шансу на реванш [Тоді то прийняв свій «останній бій» вождь правобережного козацтва Самусь. У квітні 1711 р. він був оточений разом зі своїм Богуславським та Корсунським полками в Богуславі підрозділами росіян Д.Голіцина, який діяв у порозумінні з польськими загонами А.Синявського. Під час боїв Самусь із сином та інші козацькі старшини потрапили у полон, але й після цього їх козаки продовжили битись (див.: Артамонов В.А. Вказ. праця. – С.54; Чухліб Т. Вказ. праця. – С.335). Зрозуміло, що без розгрому Самуся годі було сподіватись провести «згін» 1711-1712 рр.]. Є в цьому і частка вини самого Орлика, який надто міцно тримався за шведський союз та виявляв стійку нехіть до турецької протекції [100].

Найбільші успіхи Орлика на Правобережжі припали на весну-літо 1712 р., коли на згарищах південної Брацлавщини та південної Київщини з’являються близько 4 тис. козаків, які відроджують полки в Умані, Корсуні та Чигирині [101]. Орликівці навіть планують вторгнення на Лівобережжя із захопленням Переволочни [102]. Але вже у грудні 1713 р. 20 коронних польських корогв та кілька піших батальйонів каменецького каштеляна Калиновського виступили з Умані проти піших та погано споряджених сил запорожців-орликовців, які, оселюючись на Правобережжі, явочним порядком бажали закріпити за собою територію від Дніпра до Случі. У сутичках під Погребищами, Немировим і Фастовим було перебито, повішено та посаджено на палі близько 1660 козаків. Це був розгром. Найбоєздатніші частини сердюків та кінних козаків у лютому 1714 р. віддали перевагу відступу на Лівобережжя, де вони склали свої клейноди перед Скоропадським. Ненависні ж Петру І запорожці, які не сподівались на помилування від царя, пішли на південь, у татарські володіння [103].

Примітки

62. Дядиченко В.А. Вказ. праця. – С.458.

63. Акты, относящиеся к истории Западной России. – Т.V. – C.276-278.

64. ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.14275.

65. В Омельнику сотниками були Дмитро (?-1682-?) та Трохим (?-1719-?) Авраменки, а в Кременчуцькій сотні у середині ХVIII ст. фіксується сотенний отаман – значковий товариш Михайло Авраменко; з 1752 р. є згадка про значкового товариша Миргородського полку Григорія Авраменка, члена комісії у справі крилівських володінь П.Апостола; 1762 р. «сказку» про свою попередню службу подав значковий товариш Клим Овраменко з Омельника (33-річного віку, в службі з 1750 р.).

66. Новицкий Я.П. Малорусские исторические песни, собранные в Екатеринославщине (1874-1903 г.) // Летопись Екатеринославской Ученой Архивной Комиссии. – Вып.IV. – Екатеринослав, 1908. – С.160-161. В одному з варіантів пісні про Морозенка такі слова:

Зустрінемось з Ордою під Келебердою.

А в городі Келеберді покопані шанці, –

Взяли, взяли Морозенка не ввечері – вранці; (Там само. – С.164).

67. Напевне тоді й були розгромлені ординцями три ватаги кременчуцьких, потоцьких та омельницьких пасічників, про що писав 16.І.1696 р. компанійський осавул І.Максимович (див.: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.14363).

68. Цит. за: Костомаров Н.И. Мазепа. – М., 1992. – С.86-87.

69. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків. – Т.ІІІ. – С.149; Костомаров Н.И. Мазепа. – М., 1992. – С.86-88.

70. Акты, относящиеся к истории Западной России. – Т.V. – C.281-282.

71. Там само. – С.283-284 (першоджерело: ІР НБУВ. – Ф.ІІ. – Спр.14460).

72. Сосса Р.І. Історія картографування території України. Від найдавніших часів до 1920 р. – К., 2000. – С.57-59.

73. 1701 р. Д.Апостол з 5 козацькими полками взяв участь у першій переможній для росіян битві під Ерестфером (поблизу Тарту), 1705 р. цей миргородський полковник розбив загін шведів під Варшавою та взяв у полон 300 чоловік (див.: Шутой В. Народна війна на Україні проти шведських загарбників у 1708-1709 рр. – К., 1951. – С.48,88).

74. Яковенко Н.М. Нарис… – С.231.

75. Костомаров Н. Мазепа и мазепинцы. – СПб., 1885. – С.189.

76. Костомаров Н.И. Мазепа. – М., 1992. – С.118.

77. Яковенко Н.М. Нарис… – С.232.

78. Д.Апостол прибув у розташування російського гарнізону в Сорочинцях 21 листопада 1708 р., Г.Галаган 6 грудня 1708 р. просив дозволу прийняти його загін у Миргороді (див.: Шутой В. Вказ. праця. – С.104,152,196). Відомий на Кременчуччині сердюцький полковник Яків Покотило прийшов «з повинною» до царя лише після Полтавської битви (див.: Костомаров Н.И. Мазепа. – С.305).

79. Шутой В. Вказ. праця. – С.156, 159, 210, 214, 215.

80. Там само. – С.154.

81. Помітним тутешнім «мазепинцем» став хіба один з трьох синів полковника Іллі Новицького – Григорій (див.: Лазаревский А.М. Исторический очерк Полтавской Лубенщины ХVII-XVIII вв… – С.158). Згодом засланець, він став відомим описами Сибіру. Цікаво, чи не був пізніший адміністратор Старого Крилова (польського) Йосип Новицький (фіксується 1748 р. див.: Ділова документація Гетьманщини ХVIII ст. – С.134-135) його родичем? Відомо також, що Чигирин-дібровський та лукомський сотники були в числі 6 сотників Лубенського полку, які прибули на заклик Мазепи до нього вже після анафемування старого гетьмана російським урядом та обрання антигетьмана І.Скоропадського (цим сотникам повсталий гетьман доручив збирати провіант для шведського війська) (див.: Костомаров Н.И. Мазепа. – С.264).

82. Лазаревский А.М. Исторический очерк Полтавской Лубенщины ХVII-XVIII вв… – С.119. Справа в тому, що лубенський полковник Д.Зеленський, який зафіксував це надання, пішов за гетьманом І.Мазепою.

83. Костомаров Н.И. Мазепа. – С.277. Крилів Кочубей обрав і через те, напевно, що тут володарював його родич Д.Апостол.

84. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків. – Т.ІІІ. – С.263.

85. Там само. – С.278-279.

86. Шутой В. Вказ. праця. – С.181. М.Костомаров повідомляв, що зроблено це було під претекстом, що келебердянці поставляли провіант Мазепі та вислали свої сім’ї в Переволочну під захист запорожців. В останній момент келебердянський сотник, бажаючи порятувати місто, запропонував покору, але після попереднього опору, росіяни вже забули про милосердя (див.: Костомаров Н.И. Мазепа. – С.287).

87. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків. – Т.ІІІ. – С.280-281; Шутой В. Вказ. праця. – С.181.

88. Шутой В. Вказ. праця. – С.218.

89. Яворницький Д.І. Історія запорізьких козаків. – Т.ІІІ. – С.297.

90. Там само. – С.297-298.

91. Кривошея В. Генеалогія українського козацтва… – С.286.

92. 1725 р. полковий осавул доповідав у Генеральну канцелярію, що ревізія виявила відсутність штатних гармат у Новосанжарівській, Білицькій, Китайгородській, Царичанській, Маяцькій, Нехворощанській, Великобудиській, Решетилівській, Кобеляцькій, Сокольській, Переволочанській та Келебердянській сотнях, в Старих Санжарах знайшлось 2 гармати «без всяких припасів». Винуватцями «зникнення» полкової артилерії називались шведські та російські війська (див.: Слабченко М.Е. Малороссийский полк в административном отношении. – С.189; Модзалевский В.Л. Судьба Малороссийских пушкарей // Труды Черниговской Губернской Ученой Архивной Комиссии. – Вып.11. – Чернигов, 1915. – С.15).

93. Ділова і народно-розмовна мова ХVIII ст. – С.163 (документ №63).

94. О Сокольском Преображенськом мужском монастыре (ныне местечко «Соколка» Кобеляцкого уезда Полтавской губернии) // Летопись Екатеринославской Ученой Архивной Комиссии. – Вып.6. – Екатеринослав, 1910. – С.182-183.

95. Там само. – С.180.

96. Див.: Кривошея В. Генеалогія українського козацтва… – С.312.

97. У 1740-1750-х рр. значковий товариш Кременчуцької сотні, згодом сотник архангелогородський та осадчий-сотник Новослобідського козацького полку.

98. Див.: Артамонов В.А. Россия и Речь Посполитая после Полтавской победы (1709-1714 гг.). – М., 1990. – Розділи 2 («Россия, Речь Посполитая и Прутский поход»), 3 («Проблема «русской угрозы» в 1711 г. Развязка на Пруте») та 4 («Последствия Прутского мира»).

99. В універсалі І.Скоропадського (грудень 1711 р.) старшині Миргородського полку наказувалось, аби, зважаючи на зимовий час, «в побережних полку свого городах и селах старшине и всякого чину обивателям … тамо бочного краю людей, котории сюда перейшовши набитков своїх вглиб рейменту нашого городи, чим спроваджати неметимуть, межи собою без всякой отмови и противности местити» (див.: Пивовар А.В. Вказ. праця. – С.245). Отже, як бачимо, саме узбережні сотні найбільш потерпали від «згону» 1711-1712 рр.

100. Субтельний О. Мазепинці. Український сепаратизм на початку XVIII ст. – К., 1994. – С.92-93; Т.Чухліб схильний з більшим співчуттям ставитися до позиції П.Орлика, сумніваючись у спроможності Порти захистити орликівців від зазіхань з боку Росії та Польщі (див.: Чухліб Т. Вказ. праця. – С.346-350).

101. Артамонов В.А. Вказ. праця. – С.116.

102. Там само. – С.125. Слід завважити, що найпомітнішим орликівцем, пов’язаним із Кременчуччиною, став Федір Третяк, екс-дозорця переволочанський, що справляв при Орлику уряд генерального судді (Кривошея В. Генеалогія українського козацтва. – С.279).

103. Артамонов В.А. Вказ. праця. – С.150.