Начальная страница

МЫСЛЕННОЕ ДРЕВО

Мы делаем Украину – українською!

?

Выбор исправника

Г.Ф.Квитка-Основьяненко

Дворянские выборы, часть вторая, или
Выбор исправника

Комедия в четырех действиях, в прозе

Действующие лица

Василий Петрович Твердов – уездный предводитель.

Семен Андреевич Скромов, Захар Прохорыч Проживайкин, Макей Сидорыч Лупилин, Степан Кузьмич Думалкин, Андрон Парамоныч Выжималов, Амельян Панкратьич Забойкин, Прохор Еремеич Драчугин, Макар Макарыч Подтрусов – дворяне того же уезда.

Демьян Терентьевич Ненасытин – служащий исправник.

Матрена Спиридоновна – жена его.

Софья Васильевна – дочь ее от первого мужа.

Домна Трифоновна Пересолихина – жена стряпчего

Мадам – торгующая модами.

Плутовкин – протоколист дворянского собрания.

Бутылочкин – содержатель гостиницы.

Трофимыч – волостной голова.

Шельменко – волостной писарь, малороссиянин.

Агафон – выборный.

Сотский.

Акулина – крестьянка, старуха.

Слуга Ненасытиных.

Несколько дворян.

Девки Ненасытиной.

Трактирные слуги.

Действие первое в деревне, а прочие в губернском городе, в декабре месяце.


Примітки

Вперше надруковано: Дворянские выборы, часть вторая, или Выбор исправника. Комедия в четырех действиях, в прозе. Москва, тип. П. Степанова при императорском театре, 1830. Уривки друкувалися в московських журналах: 7 і 8-а яви з другої дії – «Галатея», 1829, ч. 10, № 50, с. 205 – 224; перша дія – «Московский вестник», 1830, ч. 1, с. 239 – 279.

Автограф невідомий.

Цензурний дозвіл С. Глінки – 27 листопада 1829 р. У листі до C. Аксакова від 17 квітня 1829 р. Г. Квітка-Основ’яненко повідомляє: «Вторая часть «Выборов дворянских, или Выбор исправника», в 5 действиях, скоро вышлется на рассмотрение Ваше. С нею я больше занимался, и она, кажется мне, ловчее будет. Жалею, что и с первою поспешил, – я не ожидал, чтобы она так далеко шагнула» {Квітка-Основ’яненко Гр. Твори у 8-ми т., т. 8, с. 115).

Комедія була заборонена театральною цензурою. Цензор III відділу Є. Ольдекоп у своєму рапорті 1831 р. доповідав, що друга частина «Дворянских выборов» за змістом близька до першої частини, забороненої до постановки, що деякі її сторони можуть бути приємні тільки «чорному народові». 31 березня 1831 р. «Дворянские выборы, часть вторая» були заборонені до вистави.

Однак комедія ставилася за життя Г. Ф. Квітки-Основ’яненка. Про це свідчить і сам письменник, зазначаючи в листі до Ф. Коні від 20 липня 1840 р., що його дружина Анна Григорівна («ценсор мой») бачила її на сцені (див.: Квітка-Основ’яненко Гр. Твори у 8-ми т., т. 8, с. 187). Трупа І. Дрейсіга 1845 р. ставила комедію в Тифлісі.

Подається за першодруком.

«Галатея» – російський щотижневий журнал літератури, новин і мод, видавався в 1829 – 1830 та 1839 – 1840 рр. у Москві С. Є. Раїчем. У ньому друкувалися твори Є. Баратинського. Ф. Глінки, В. Жуковського, О. Пушкіна, Ф. Тютчева та ін.

«Московский вестник» – російський двотижневий журнал, виходив у 1827 – 1830 рр. Офіційний видавець – М. П. Погодін; фактично журнал видавався членами «Общества любомудрия»; активну участь у ньому брав О. С. Пушкін.

Подається за виданням: Квітка-Основ’яненко Г.Ф. Зібрання творів у 7-ми томах. – К.: Наукова думка, 1979 р., т. 1, с. 192 – 263.