Як був створений
Гетьманський фонд Петра Дорошенка
Олексій Дорошенко
У квітні 2013 року я був запрошений на презентацію книги «Остання з роду Скоропадських» до музею Гетьманства. На презентації було багато поважних гостей. Одним з виступаючих був екс-мер Києва та людина за якої був створений музей Гетьманства – Іван Салій. Між іншим він розповів про створений багато років тому Фонд Мазепи.
Як тут же з’ясувалось будь-якого об’єднання навколо прізвища Дорошенко не має. Тому це стало початком виникнення Гетьманського фонду Петра Дорошенко.
До засновників фонду увійшли люди, які мають прізвище Дорошенко, наукові співробітники музею Гетьманства – Галина Ярова та Людмила Бевз, відомий фахівець з козацької генеалогії – Володимир Кривошея.
Установчі збори «Гетьманського фонду» пройшли у музеї Гетьманства. З цієї та з інших причин можна вважати місцем народження фонду саме музей Гетьманства. Днем народження громадської організації «Гетьманський фонд Петра Дорошенко» ми вважаємо 5 липня 2013 року – день реєстрації фонду.
Цілями фонду є вивчення життя та діяльності гетьманів України Михайла та Петра Дорошенків, їх родів та споріднених родів (у тому числі Гончарових і Хмельницьких), видання книг з цієї тематики та козацтва взагалі, популяризація прізвища Дорошенко, написання наукових та популярних матеріалів для ЗМІ.
До планів фонду входить проведення першої в Україні наукової конференції присвяченої гетьману України Петру Дорошенку, введення на державному рівні дня пам’яті Петра Дорошенка, видання творів, присвячених найвідомішим постатям цього роду, а також передрук найбільш видатних творів про життя та здобутки Петра Дорошенка.
У планах фонду на найближчі роки зробити «Гетьманський фонд» міжнародним, активно співпрацюючи з українцями, які проживають за межами України та діаспорою.
Гетьманський фонд планує видавати кожного року наукові та науково-публіцистичні роботи, збірки присвячені Петру та Михайлу Дорошенкам, для чого створюється власна друкарня. Фонд готовий співпрацювати з усіма, хто вивчає ці постаті, з тими, хто пише матеріали для широкого загалу, наукові праці або дисертації.
Постать Петра Дорошенка мало вивчена, як в політичному так і в особистому планах. На жаль в Україні залишилось небагато документів, які б могли пролити світло на цей період нашої країни.
Найбільш популярною особистість Петра Дорошенка була в Україні на початку ХХ століття. В цей час він уособлює образ людини, яка до останнього боролася за політичну незалежність країни в епоху Руїни. Тому всього за роки з 1910 по 1911 роки Леся Українка, Лариса Старицька-Черняхівська і Василь Пачовський створюють драматичні твори, присвячені гетьману Дорошенко (створюються майже одночасно «Бояриня» (1910), «Гетьман Дорошенко» (1911), «Сонце Руїни» (1911)).
Постать Михайла Дорошенка практично нам не відома. Відомі лише останні роки його життя, коли він вибирався гетьманом війська Запорізького. Тому нам лише належить проводити історичні розвідки.
У 2015 році ми запросили до роботи у фонді молодих істориків, таких як Ольга Корпас та Злата Бичкова, які на цієї конференції вже представляють свої роботи, які не поступаються важливістю та грунтовністю роботам історикам зі стажем.
Мені приємно, що перша науково-практична конференція, присвячена Петру Дорошенку, зібрала фактично усіх істориків, які пишуть про Гетьманщину. Фонд планує продовжити проведення науково-практичної конференції «Петро Дорошенко», бо та, яка відбулася у 2015 році стала лише першою у сучасній Україні. Рік тому, у листопаді 2014 року, також у музеї Гетьманства проводилась «Гетьманська вітальня», присвячена Петру Дорошенку, на якій головним виступаючим був один з засновників фонду Володимир Кривошея. Серед виступаючих був і Іван Мицик.
Примітки
Опубліковано: Гетьман Петро Дорошенко та його доба в Україні. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2015 р., с. 338 – 340.