Нижня Теличка, Покал, Галерний острів – маловідомі об’єкти Лисогір’я
Парнікоза І.Ю.
«Потім же Ольговичі з половцями перейшли Дніпро [місяця] грудня у двадцять і дев’ятий день. І стали вони пустошити, од Треполя [починаючи], навколо [городів] Красна і Василева, і до Білгорода, і аж до самого Києва, і по [річці] Желяні, і до Вишгорода, і до Деревлян, і через [ріку] Либідь перестрілювалися.»
Літопис Руський, 1135 р.
Унікальність Києва полягає перш за все в неповторності його природних ландшафтів. Є серед них добре відомі не тільки киянам, але й гостям міста: Володимирська гірка, Труханів острів і багато інших. Втім є і такі, про які мало хто здогадується, бо знаходяться вони на околицях та вміють добре приховувати свої таємниці. Саме до таких належить прилеглий до Лисої гори комплекс заплавного лісу в урочищі Покал, що в районі Галерної затоки виходить до Дніпра ділянками збереженої прибережної смуги та акваторії, а також стародавнє гирло р. Либідь. Мало хто знає, що ці урочища унікальні для Середнього Придніпров’я, адже внаслідок будівництва гідроелектростанцій на Середньому Дніпрі лишилося лише дві ділянки, в яких річка тече в природних берегах: тут, на південь від Києва, а також у районі Канева.
Комплекс Лисогірського узвишшя та правобережної заплави у поєднанні із збереженим неспотвореним водосховищем руслом Дніпра, є унікальним острівцем природи Правобережжя і України в цілому. Адже в єдиному подібному до нього правобережному комплексі Канівського природного заповідника заплавний ліс відсутній, а прибережно-водна рослинність сильно порушена. В той самий час заплавні комплекси Лисогір'я розташовані в межах міста і характеризуються високим флористично-фауністичним розмаїттям.
Нажаль, створений у 1994 р. Регіональний ландшафтний парк «Лиса гора» та у 2007 р. Національний природний парк “Голосіївський” включили лише угрупування схилів та вершин київських лесових пагорбів, а також невеликий фрагмент високої заплави в ур. Бичок. В попередніх главах ми детально оповіли про історичний шлях Лисої гори. Сусідні ж території – заплавний ліс Покал, Галерний острів та частина стародавнього гирла річки Либідь (лівобережна), нажаль, лишаються поза охороною (Див. ).
Зміст розділу