Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Сучасний режим Лисої гори, проблеми з його додержанням та шляхи їх вирішення

Парнікоза І.Ю.

Як ми вже вказували, починаючи з 1994 р., Лиса гора (137.1 га) має статус об’єкту природно-заповідного фонду України, а саме Регіонального ландшафтного парку. У 2003 р. урочище отримало новий охоронний статус. Зусиллями директора історико-архітектурної пам’ятки-музею «Київська фортеця» Кулініча В. Я. територію Лисої гори площею 118.7449 га рішенням Київради було передано музею (Див. публічну кадастрову мапу Києва).

У 2004 р. поблизу Лисої гори створено також комплексну пам'ятку природи місцевого значення «Природне русло р. Либідь»

Таким чином, наразі територію Лисої гори, без перебільшень рятує лише музейний статус.

На відміну від багатьох подібних історико-культурних об’єктів, межі земель музею «Київська фортеця» винесені в натуру. Окрім того музей має державні акти на право користування землею, в тому переліку й на територію Лисої гори. Таким чином, унікальна доля гори сприяла тому, що під охороною Лисогірського форту вона дійшла до нашого часу не забудованою і потрапила під охорону.

Рис. 6. 1. Перший директор…

Рис. 6. 1. Перший директор історико-архітектурної пам’ятки-музею «Київська фортеця» Кулініч В. Я. (Фото Парнікози І. Ю.)

Рис. 6. 2. Лиса гора та прилеглі…

Рис. 6. 2. Лиса гора та прилеглі території Лисогір'я вид з літака (Фото з мережі)

Рис. 6. 3. Колектив Національного…

Рис. 6. 3. Колектив Національного історико-архітектурного музею "Київська Фортеця", по центру Генеральний директор О.С. Новікова-Вигран

Однак, навіть така сприятлива ситуація не вирішила всіх проблем збереження урочища. В наступних підрозділах ми детально проаналізуємо проблеми, з якими зіткнулося додержання на території Лисої гори природоохоронного та пам'яткоохоронного режимів. В 2015 р. колектив музею очолила О. С. Новікова-Вигран. Значні зусилля колектив музею та його керівник спрямовують на вирішення питання охорони та збереження Лисогірського форту – регіонального-ландшафтного парку "Лиса гора". А через віддаленість цього об’єкту від офісу музею та мінімальне фінансування дається це не легко. Сучасному режиму території Лисогірського форту, його проблемам та можливим шляхам вирішення цих проблем посвячено цей розділ.