Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Розкопки південно-західної ділянки Ніконія Одеським університетом в 1994 році

Мартиненко А.I.

Джерело : “Археологічні дослідження в Україні в 1994-1996 роках”, К., 2000 р., с. 99.

У 1994 р. кафедра археології та етнографії України Одеського державного університету паралельно з Одеським державним археологічним музеєм продовжували охоронні розкопки прибережної частини південно-західної ділянки. Планувалось дослідити площу в 100 м2, але фактично було розкопано значно менше через те, що края деяких квадратів виходили за рамки обривів і були неповні.

Дана ділянка характеризується численними перекопами та мішаністю культурного шару, що говорить про інтенсивну господарчу діяльність. На ділянці виділено ряд господарчих ям римського часу, які були викопані в більш ранньому грецькому шарі і тільки їхні придонні частини були впущені в материк. У зв’язку з цим не завжди вдається зафіксувати повну форму ям і виявити їхні верхні частини, нерідко знищені під час оранки городища вже в XIX-XX ст.

Діаметри ям 1-1,2 м, глибина доходить до 1,40 м. Заповнення рихле, золисте, інколи переходить повністю в золу. Ями римського часу не завжди навіть придонною частиною опускалися в материк городища, культурний шар якого доходить іноді до 3 м. Подібне явище залежить від потужності культурного шару, інтенсивності господарчої діяльності на тій чи іншій ділянці городища. В ямах найчастіше містяться фрагменти кераміки перших віків нової ери : червонолакові та червоноглиняні миски, горщики, світлоглиняні амфори. Іноді знаходять кераміку грецького періоду, яка могла попасти туди, наприклад, в результаті господарської діяльності людей чи засипки ями культурним шаром з матеріалом грецького часу, що містився в ньому.

Окрім господарчих ям, виявлено скупчення каменю, яке, можливо, є розвалом частини стіни наземного приміщення. Стіна була складена з необробленого каменю-черепашника, але деякі камені мали оброблену прямокутну форму і, ймовірно, здобуті з комплексів більш раннього часу. Камені зв’язувались між собою глиняним розчином, залишки якого можна простежити між каменями основи стіни. Сама кладка орієнтована із заходу на схід і її можна простежити на протязі 1,10 м.

На даній ділянці також було виявлено напівземляночну конструкцію, напевно господарчого призначення. Вона орієнтована також із заходу на схід і має розміри 1,7×1,4 м. Глибина котловану 0,50 м. Із західного боку був вхід, від якого залишилась одна сходинка. У котловані виявлено скупчення фрагментів амфор та іншої кераміки виключно грецького часу, до якого, ймовірно, відноситься час функціонування напівземляночної конструкції.

Зважаючи на те, що на центральному розкопі були виявлені також комплекси римського часу, можна сподіватись у майбутньому на успішне дослідження даного періоду існування Ніконія.