Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Роботи Прикарпатської, Городоцької і Львівської обласної експедицій

Мацкевий Л.Г.

Джерело : “Археологічні дослідження в Україні в 1994-1996 роках”, К., 2000 р., с. 101 – 102.

Роботи Прикарпатської експедиції Інституту українознавства ім. I.Крип’якевича НАН України здійснювались завдяки запрошенню Косівської адміністрації. Відкрито пам’ятки доби мезоліту в Косівському районі Івано-Франківської області, поблизу сіл Космач і Шешори. Це стоянка Шешори I (уроч. Замчище) на північно-східній околиці села (розкоп 20 м2), Шешори II (Центр) за 1 км на північний схід від церкви, а також Космач II (Мис) на південній околиці села за півдороги від церкви до печери Довбуша. Номенклатура виробів, мікролітоїдність i високий відсоток знарядь, серед яких переважають скребки, дозволяють відносити їх до групи пам’яток типу Лука II-Кам’яниця II культури Незвисько-Оселівка. Окремі крем’яні артефакти та зуб мамонта дозволяють припускати заселення цієї території вже в палеоліті. Крім пам’яток під відкритим небом, обстежено й понад 40 печерних порожнин регіону. Найбільш важливі результати зафіксовані при зачистках у печері Шешори III (Центр) на захід від уроч. Замище I в печері Довбуша, де виявлені матеріали XVIII-XX ст., пов’язані з опришками та світовими війнами.

Городоцькою експедицією рятівної археологічної служби (директор В.I. Івановський) ІУ НАН України проведені охоронно-рятівні дослідження в с. Мшана Городоцького р-ну Львівської області в місцях каналів, гідротехнічних, інших меліоративних споруд. Було обстежено 8 пам’яток, відомих з робіт 1939, 1974, 1977 рр., а також відкрито ще 6 пунктів. На стоянці Мшана X (Острівець-Копань), за 0,6 км на північ від греко-католицької церкви, проведені розкопки на площі 64 м2. Зафіксовано культурний шар доби мезоліту (643 крем’яні артефакти). Відзначимо 74 знаряддя, серед яких 28 скребків, 6 скобелів, по 4 різця i різчика, 15 ножів, наконечник і скобель-ніж, а також 15 трапецій. Комплекс віднесений до групи пам’яток типу Баранне I місцевої локальної культури Кам’янця-Баранне. Верхній шар представлений 250 уламками посуду та кам’яними виробами доби енеоліту. Важливі матеріали відкриті також і на інших пам’ятках. На Мшані IX (Задвір’я) на північній околиці села було зафіксовано поселення доби енеоліту, на Мшані XI (Гора) на північно-східній околиці села i на Мшані XII (Застав’єни-Мальчицьке) в 1,5 км на північ від церкви – мезоліту і енеоліту, а на Мшані XIII (Застав’єни-Хутір) в 1,6 км на північ від церкви і на Мшані XIV (Застав’єни-Хутір I) в 1,7 км на північний схід від церкви – вироби доби мезоліту.

Львівською обласною експедицією ІУ НАН України відкрито та обстежено 14 пам’яток. Найбільш значні роботи проведені на пункті Львів VII в ур. Чортова (Чатова) скеля у межах навісу Романа і площадки перед ним. Дослідження здійснені у співдружності із Винниківським краєзнавчим музеєм (директор I.В. Тимець). Пам’ятка розташована за 1,35 км на схід від межі м. Львова і в 1,45 км на південь від с. Лисиничі. Розкопано 25 м2 на глибину до 400 см від поверхні. За визначенням М.С. Демедюка та спорово-пилковим аналізом, відклади членуються на 4 літологічні горизонти, два верхні з яких віднесені до голоцену, а два нижніх – до кінця плейстоцену. В горизонті I у сучасному супіщаному грунті зафіксовані матеріали XVIII-XX ст., а також фрагменти посуду доби раннього заліза (скіфський період) та численні кістки тварин, в тому числі одомашнених (велика рогата худоба, кінь, коза-вівця тощо), визначення яких частково проведено В.В. Гуменюком і К.А. Татариновим. У горизонті II у супіску, на глибинах від 50-65 см до 135-140 см від поверхні, виявлені рештки тільки диких тварин (олень благородний і північний, лисиця, борсук, птахи тощо) і крем’яні вироби, в тому числі пірамідальний нуклеус, скребки та ножі. Комплекс віднесений до мезоліту, що підтверджує і датування по С14 (Ки-5413, -8500±70 років від наших днів). У горизонті III (від 135-140 до 200-205 см від поверхні), в суглинках із значним умістом брил вапнистих грубозернистих сірих пісковиків діаметром до 2 м, як стверджує I.М. Гуньовський наявні рештки мамонта, північного оленя, птахів, інших тварин, а з крем’яних виробів – скребки, різці, проколки та ножі. Крім того, фіксуються кістяні знаряддя і прояви палеолітичного мистецтва – зображення куреня або променів сонця, X-подібні знаки, паралельні заглиблення тощо. Комплекс віднесений до кінця палеоліту (Ки-5414, -11800±90 і Ки-5412, -13500±110 років від н.д.). У горизонті IV в лесоподібному суглинку із значним умістом брил пісковику простежені кістки мамонта, північного оленя, первісного коня, сіноставця, лемінга, інших тварин, а з кам’яних і кістяних виробів – скребло, ножі та проколки. Датований комплекс пізнім палеолітом (Ки-5415, -27200±170 років від наших днів).

На пункті Львів V (Медова печера) на південно-східній околиці міста, закладено 8 шурфів 1×2 м, у яких знайдено матеріали XVIII-XIX і XX ст., переважно військового призначення, та кераміка. Аналогічні результати отримані й у гроті Львів VI (Лиса гора) в центральній частині Львова, в шурфі 2×2 м, глибиною до 3,5 м, прокопаному також до скельного дна.

В печерному ансамблі Прийма I (Німеча), за 1 км на південний захід від с. Прийма Миколаївського р-ну, при зачистці зафіксовано матеріали доби раннього заліза, XVIII-XIX ст. (верхній навіс), XVIII-XIX ст. (нижня печера), а також датовані мустьєрською добою (верхній поверх-грот). В навісі Прийма VII (Німеча), за 0,75 км на південний захід від села, при зачистці зібрані кістки тварин, в тому числі вістря із рогу оленя, віднесене до V тис. до н.е. В навісі Прийма VIII (Німеча), за 0,91 км на південний захід від села, при шурфовці до скельного дна (8 м2) виявлені кістки тварин і уламки посуду XVIII-XIX ст., а в гроті Верин VII (Піднадійське), за 0,5 км на північний схід від села, при зачистці виявлені матеріали XVIII-XIX ст. В печері Щирець III (Золота або Церковна гора) на західній околиці смт Щирець Пустомитівського р-ну, в шурфі 1×3 м, глибиною 95 см (досягнуто скельне дно) виявлені матеріали майже виключно XX ст., переважно військового призначення, а також керамічний та скляний посуд.

Під відкритим небом у межах території, що підлягає юрисдикції Львівської мерії, зібрано підйомний матеріал X-XI ст. (Київська Русь) на поселенні Рудне VIII (Лісне) в 0,65 км на північний захід від смт Рудне та Брюховичі X (Садок на мису) в 0,1 км на північ від вул. Потічкової. В Миколаївському районі відкриті поселення Верин VIII (Верениця) за 0,75 км на північ від села Пісочне I (Колонія) за 1 км на південь від села (доба мезоліту та енеоліту) і Розвадів II (Діброва) в 1 км на схід від села (мезоліт). У Буському р-ні досліджено пункт Новосілки II (Хутір) за 0,8 км на південь від села, де знайдено крем’яні вироби доби мезоліту.