Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Інтенсивнiсть використання кам’яної сировини

В.М.Степанчук

1. Пролом I : серія виробів з “місцевої” сировини — шерту

Iнтенсивність невисока, що витікає з таких даних : розміри нуклеусів і пренуклеусів великі, постнуклеуси відсутні, робоча поверхня як правило займає не всю доступну площу нуклеусів. Показові такі індекси : співвідношеня пренуклеусів і нуклеусів 1 : 1.3. Фрагментованих знарядь 4.6; в той же час одно- та багатолезові знаряддя представлені приблизно однаково, причому біля 1/3 – конвергентні форми; багато сколів мають сліди псевдоретуші.

2. Пролом II, III культурний шар : серія виробів з “місцевої” сировини — шерту

Iнтенсивність невисока, що витікає з таких даних : розміри нуклеусів і пренуклеусів великі, постнуклеуси відсутні. Співвідношеня пренуклеусів і нуклеусів 1 : 1.3; фрагментованих знарядь 9.7; в той же час одно- та багатолезові знаряддя представлені приблизно однаково (48.5 та 51.5%), причому конвергентні форми сягають 45.5%; третина сколів має псевдоретуш використання.

3. Пролом II, III культурний шар : серія виробів з “приносної” сировини — туронського кременю

Сировина використовувалася досить інтенсивно, про що свідчать невеличкі розміри нуклеусів, наявність постформ, зміщення кількісного піка максимальних розмірів незадіяних сколів в інтервал 3.5-4.0, ретельний контроль за якістю сколів вже на етапі підготовки нуклеусів. Співвідношеня пренуклеусів і нуклеусів 1 : 1.8. Показник фрагментованості для знарядь на сколах – 36.4; для двобічних – 42.9, причому 1/10 перших і 1/2 останніх мають ознаки реутилізації. Однолезових знарядь менше (36.4%), ніж багатолезових (63.6%). Конвергентних форм 47.0%. Приблизно 1/5 сколів – із слідами використання.

4. Сари-Кая I : серія сколів з туронського кременю

Можна констатувати відносно невисоку інтенсивність утилізації сировини, на що вказують : великі розміри нуклеусів, відсутність серед них постформ, мала кількість фрагментованих знарядь, значне переважання однолезових знарядь над багатолезовими (їх співвідношення 2.2 : 1). Конвергентних форм всього біля 21%. В той же час пренуклеуси і нуклеуси співвідносяться як 1 : 4.3.