6. Днiпровсько-Донецький (пiвденно-схiдний) регiон
В.В.Вечерський
Об’єднує Дніпропетровську, Запорізьку і Донецьку області, до яких тяжіє й Луганська область.
6.1. Днiпропетровська область
Територія області історично належить до земель Війська Запорозького низового, етнографічно – до Південної Наддніпрянщини. Архітектурно-містобудівна спадщина датується XVIII-XX сторіччями, переважають пам’ятки доби класицизму та історизму. В області на державному обліку перебуває 172 пам’ятки архітектури, з них 33 – загальнодержавного значення. Відомо понад 300 нововиявлених пам’яток архітектури. До Списку історичних міст і селищ включено міста Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Нікополь, Новомосковськ, Павлоград.
6.2. Запорiзька область
Належить до південного регіону України й обіймає історичні терени Війська Запорозького низового і частково – Дике поле, в якому до кінця XVIII ст. кочували татарські орди. Архітектурно-містобудівна спадщина належить, переважно, до кінця XVIII – першої половини XX століть і представлена спорудами цивільної архітектури. На державному обліку перебуває 25 пам’яток архітектури, з них 5 – загальнодержавного значення. Відомо понад 600 нововиявлених пам’яток архітектури. До Списку історичних міст і селищ включено : Бердянськ, Гуляйполе, Запоріжжя, Мелітополь, Токмак. На території області діють три заповідника.
Національний заповідник “Хортиця” у м. Запоріжжі. Створено постановою Ради Міністрів УРСР від 18 вересня 1965 року як Державний історико-культурний заповідник на о. Хортиця на базі пам’яток археології, історії та природи острова, на якому за середньовіччя містилася Запорізька Січ. Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 1993 року надано національний статус і теперішнє найменування. Площа 2690 га. Охоплює острови і скелі Хортиця, Байда (Мала Хортиця), Дубовий, Розстьобин, Три Стоги, Близнюки, урочище Вирва. Включає 21 нерухому пам’ятку історії та культури і 21 пам’ятку природи, а також Державний геологічний заказник “Дніпрові пороги”. Діє Музей історії запорізького козацтва (з 1991 р. замість музею історії м. Запоріжжя). Є загальнодержавною власністю й підпорядкований Міністерству культури і мистецтв України.
Державний історико-археологічний заповідник “Кам’яна Могила“. Створено 1986 року на основі заповідної території, оголошеної розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 7 липня 1954 року. Міститься в Мелітопольському районі Запорізької області. Площа 15 га. Охороняються геологічні та археологічні пам’ятки європейського значення : вихід на поверхню кам’яних порід, в яких відкрито понад 60 гротів і печер із стародавніми петрогліфами та іншими слідами життєдіяльності людини (XIV-XII тис. до н.е.). Діє музей. Підпорядкований управлінню культури Запорізької облдержадміністрації.
Історико-архітектурний музей-заповідник “Садиба Попова” у м. Василівці Запорізької області. Створено розпорядженням представника Президента України в Запорізькій області від 29 січня 1993 року на базі архітектурного ансамблю садиби місцевих поміщиків XVIII-XIX століть. Площа 8.5 га. Включає 12 пам’яток архітектури. Підпорядкований відділу культури Василівської райдержадміністрації.
6.3. Донецька область
Область охоплює історичні терени Південної Слобожанщини та колишнє Дике Поле, де аж до XVIII століття кочували різні татарські орди. Архітектурна спадщина представлена, переважно, об’єктами XIХ-XX сторіч та поодинокими пам’ятками XVII століття. На державний облік узято 76 пам’яток архітектури, з них 15 – загальнодержавного значення. Відомо понад 140 нововиявлених пам’яток архітектури. До Списку історичних міст і селищ включено міста Артемівськ, Горлівку, Донецьк, Краматорськ, Макіївку, Маріуполь, Слов’янськ і Слов’яногірськ. Діє один заповідник.
Державний історико-архітектурний заповідник у м. Слов’яногірську. Створено постановою ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР від 27 травня 1980 року на базі колишнього Святогірського Успенського монастиря (XVII-XIX ст.) і низки нерухомих пам’яток історії та культури радянської доби. Територія 19 га, включає 22 пам’ятки, у тому числі печерний комплекс у товщі крейдяної гори. Підпорядкований Управлінню культури Донецької облдержадміністрації.
6.4. Луганська область
Область належить до східного регіону України й охоплює землі Слобожанщини. Архітектурна спадщина представлена об’єктами цивільної архітектури 2-ї половини XVIII-XX ст. Найбільший інтерес становлять класицистичні пам’ятки. На державний облік узято 341 пам’ятку архітектури, з них 11 – загальнодержавного значення. Відомо близько 100 нововиявлених пам’яток. До Списку історичних міст і селищ включено : Алчевськ, Кіровськ, Краснодон, Лисичанськ, Луганськ, Слов’яносербськ, Щастя.