1. Карпатський (захiдний) регiон
В.В.Вечерський
Об’єднує чотири області : Львівську, Закарпатську, Івано-Франківську і Чернівецьку.
1.1. Львiвська область
Область обіймає історичні терени Галичини і є найбільшою в Україні за кількістю, різноманітністю і ступенем збереження архітектурно-містобудівної спадщини. Вона представлена всіма типами будівель широкого хронологічного засягу – від княжої доби до середини XX століття. Найціннішими є пам’ятки стилістичних епох готики, ренесансу, бароко, класицизму, історизму і модерну, представлені у Львові та інших містах області найдовершенішими взірцями. В області на державний облік узято 3262 пам’ятки архітектури і містобудування, з яких понад 650 – загальнодержавного значення. До Списку історичних міст і селищ включено 55 населених місць Львівщини : Белз, Борислав, Броди, Брюховичі, Буськ, Великий Любень, Великі Мости, Винники, Глиняни, Гніздичів, Городок, Добромиль, Дрогобич, Дубляни, Жидачів, Жовква, Золочів, Кам’янка-Бузька, Комарне, Краківець, Куликів, Львів, Магерів, Медениця, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Нагуєвичі, Немирів, Нижанковичі, Новий Яричів, Олесько, Перемишляни, Підкамінь, Поморяни, Пустомити, Рава Руська, Роздол, Рудки, Самбір, Сколе, Сокаль, Старий Самбір, Стара Сіль, Стрий, Судова Вишня, Турка, Угнів, Хирів, Ходорів, Червоноград, Шкло, Щирець, Яворів [Список міст і селищ України]. На базі комплексів історико-архітектурної та містобудівної спадщини в області створено 5 заповідників. На базі комплексу пам’яток народного будівництва у Львові діє найстаріший в Україні Музей народної архітектури.
Державний історико-архітектурний заповідник у м. Львові. Створено постановою Ради Міністрів УРСР від 12 червня 1975 року на базі архітектурно-містобудівного комплексу львівського середмістя XIV-XVII ст. Перший в Україні заповідник, що охопив увесь середньовічний центр. Площа 120 га. Включає понад 1000 пам’яток архітектури, історії та цінних історичних споруд, з яких 200 належать до об’єктів національного культурного надбання. 1990 року на баланс заповідника передано історичну забудову поза його межами з 34 видатними пам’ятками архітектури. Спеціально уповноважений державний орган охорони пам’яток історії та культури на теренах Львова. В кінці 1998 року історичне середмістя Львова включено до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Підпорядкований Львівській міській Раді народних депутатів [Трегубова, Мих 1989; Вуйцик 1991].
Державний історико-культурний заповідник “Нагуєвичі“ в Дрогобицькому районі. Створений постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 1994 року на базі меморіальних місць, пов’язаних з життям і діяльністю Івана Франка : музею-філії Львівського літературно-меморіального музею І. Франка, відновленої 1981 року садиби батьків поета та “Стежки поета”. У 1990-1994 роках в Нагуєвичах існував літературно-меморіальний заповідник “Нагуєвичі“, створений Львівською обласною Радою народних депутатів. Нині заповідник підпорядкований Управлінню культури Львівської облдержадміністрації.
Державний історико-культурний заповідник “Тустань” Сколівського району. Створений постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1994 року на базі видатної пам’ятки історії, археології й містобудування – наскельного оборонного комплексу міста-фортеці Тустань IХ-ХIII ст. Підпорядкований Управлінню культури Львівської облдержадміністрації.
Державний музей-заповідник “Олеський замок” Буського району. Створено рішенням Львівського облвиконкому від 19 січня 1989 року на базі музею “Олеський замок” – відділу Львівської картинної галереї (відкритого 1975 р. після завершення реставрації замку). В інтер’єрах замку ХIII-XVIII століть експонуються твори середньовічного мистецтва (понад 500 одиниць зберігання). На території довкола замку відтворено парк XVII-XVIII століть, водойми, паркові споруди, влаштовано парк скульптур. Розміщений біля підніжжя замку монастир капуцинів (1739 р.) використовується як фондосховище з відкритими фондами, у яких демонструється, зокрема, батальне полотно М. Альтамонте “Битва під Віднем”. Підпорядкований Львівській картинній галереї [Возницький 1978].
Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві. Створений постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1994 року на базі ренесансних пам’яток історичного середмістя. Площа заповідника 27 га. Включає понад 40 пам’яток містобудування, архітектури, історії та монументального мистецтва, з яких 25 мають загальнодержавне значення, зокрема замок Жолкевських-Собеських (1592-1674 рр.) – один з найвеличніших в Європі, костел св. Лаврентія (1604-1618 рр.), дві дерев’яні церкви (поч. XVIII ст.), синагогу (1692 р.). Заповідник підпорядкований Львівській облдержадміністрації.
1.2. Закарпатська область
Область охоплює терени колишньої “Угорської Русі”. Архітектурно-містобудівна спадщина XIV-поч. XX століть представлена середньовічними замками, мурованими костелами і православними храмами, унікальними типами дерев’яних церков. На державному обліку перебуває 152 пам’ятки архітектури, з них 89 – загальнодержавного значення. Відомо близько 250 нововиявлених пам’яток архітектури. До Списку історичних міст і селищ включено : Берегове, Буштина, Великий Березний, Вилок, Виноградів, Воловець, Іршава, Королеве, Міжгір’я, Мукачеве, Перечин, Рахів, Солотвина, Тересва, Тячів, Ужгород, Хуст, Чинадієве, Ясиня. В Ужгороді діє регіональний музей народної архітектури.
1.3. Івано-Франкiвська область
Належить до історичного регіону Галичини. Архітектурно-містобудівна спадщина – в широкому хронологічному (XII-XX століття), стильовому (ренесанс, бароко, історизм) й типологічному діапазонах. Найбільший інтерес становлять дерев’яні храми XVI-XIX століть. В області взято на державний облік 1105 пам’яток архітектури, з них понад 100 – загальнодержавного значення. До Списку історичних міст і селищ включено 26 населених місць Івано-Франківщини : Богородчани, Болехів, Більшівці, Букачівці, Бурштин, Войнилів, Ворохта, Галич, Гвіздець, Городенка, Ділятин, Долина, Заболотів, Івано-Франківськ, Калуш, Коломия, Косів, Кути, Надвірна, Отиня, Рогатин, Рожнятів, Снятин, Солотвин, Тисмениця, Тлумач. В області діє один заповідник, а також Історико-архітектурний музей в Скиті Манявському (Богородчанського району).
Національний заповідник “Давній Галич” у Галицькому районі. Створений постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року як Державний історико-культурний заповідник у Галичі на базі пам’яток історії та культури села Крилос (городище княжого Галича – перш. пол. XII ст., руїни Успенського собору – 1157 р., Василівська каплиця – 1500 р., Успенська церква – XVI ст.), села Шевченкового – Пантелеймонівська церква (ХII ст.) та їхніх околиць, а також історико-краєзнавчого музею і музею народної архітектури в Крилосі. Указом Президента України від 11 жовтня 1994 року надано статус національного і нове найменування. Є загальнодержавною власністю. Підпорядкований Міністерству культури і мистецтв України.
1.4. Чернiвецька область
Ця область є історичним регіоном Північної Буковини й має архітектурно-містобудівну спадщину, вельми різноманітну як в етнічному, так і в хронологічному, стилістичному й типологічному відношеннях. До найцінніших належать середньовічні фортеці, муровані та дерев’яні храми унікального “хатнього” типу, окремі будівлі та їх комплекси доби історизму. В області взято на державний облік 354 пам’ятки архітектури й містобудування, з яких близько 100 – загальнодержавного значення. Відомо понад 500 нововиявлених пам’яток. До Списку історичних міст і селищ увійшли : Вижниця, Кіцмань, Лужани, Путила, Сторожинець, Усть-Путила, Хотин, Чернівці. В обласному центрі діє регіональний музей народної архітектури. Планується створення Державного історико-архітектурного заповідника у м. Хотині.