2.10.5. Долобецький острів – урочище Горбачиха з 1991 р.
Парнікоза І.Ю.
Наразі у природному стані у районі Русанівських садів лишається лише урочище Горбачиха. Це урочище є залишком колишньої протяжної Воскресенської піщаної гряди, яку називали Лисою горою та називали місцем відьомських зборів (Київ, 2001).
Рис. Топографічна мапа урочища Горбачиха
Рис. Рубки в урочищі Горбачиха
Втім, наразі цьому урочищу загрожує повне знищення. Адже земельну ділянку загальною площею 40 га в урочищі «Горбачиха» у Дніпровському районі м. Києва надано ТОВ «Будівельний міжгалузевий альянс». В урочищі відбулася рубка дерев під майбутнє будівництво. Наразі знищено більше 5 га заплавного лісу, проте, жоден з контролюючих органів не вжив заходів з її зупинення. Хоча територія урочища «Горбачиха» зарезервована під створення об’єкту природно-заповідного фонду. Про це прийняте рішення Київської міської Ради № 14 від 17 лютого 1994 р., яким урочище зазначене у Переліку цінних природних територій та об’єктів, що резервуються до заповідання. Крім того, резервування урочища під заповідання підтверджене Генеральним планом м. Києва до 2020 р. та Програмою комплексного використання зеленої зони м. Києва до 2010 р.
Відповідно до Наказу Міністерства охорони природи № 434 від 5 листопада 2004 р. «Про Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів відведення (викупу) земельних ділянок», Державне управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві не може погоджувати землевідведення за рахунок зарезервованих під заповідання територій. Проте, позиція Державного управління, яке не заперечує проти землевідведення і повідомляє, що погодження з його боку не здійснювалося, вказує на те, що таке погодження існує (). Що ж стосується Долобецького, то значну природну цінність становить його північна не освоєна Гідропарком частина. Проте, це зовсім не заважало Зеленбуду Дніпровського району довгий час спалювати тут рослинні рештки разом з гумовими покришками, страшенно забруднюючи довкілля.
Рис. Місце для спалювання сміття на Долобецькому острові (фото Парнікози І.Ю.)
Рис. Хрест на Долобецькому острові (фото Парнікози І.Ю.)
Завдяки проведеній компанії, ці факти припинилися. Однак в останні роки без будь-якого погодження і без врахування цінності тутешньої заплавної території у північній частині острова з’явився аеродром для гідролітака та гелікоптеру. У межі огородженої під цей аеродром території лише дивом не попало місцезростання рідкісної папороті гронянки багатороздільної (Botrychium multifidum S.G.Gmel. Rupr.), яка занесена до Червоної книги України. На території острова з ініціативи шанувальників князя Аскольда встановлено дерев’яний хрест.