Церква в селі Коропець (Монастириський район Тернопільської області)
Микола Жарких
Тридільна дерев’яна церква стоїть на головній вулиці в центрі села, орієнтована вівтарем на схід, до вулиці. План її складається з трьох прямокутників – вівтаря, нави та бабинця. З півночі до вівтаря зроблена маленька прямокутна прибудова (ризниця ?). Церква має відкрити кільцеве опасання, яке охоплює всі відділення, включаючи прибудову. Опасання спирається на кронштейни і покрите бляхою. Стіни церкви як вище, так і нижче опасання ошальовані дошками у вертикальному напрямку. На рогах споруди це шалювання має потовщення, утворюючи нібито пілястри під кронштейнами опасання. Кожне відділення церкви перекрите чотирисхилим дахом і восьмигранним барабаном з низьким грушоподібним куполом та глухим ліхтариком. Всього церква має, таким чином, чотири верхи. Всі дахи, барабани та куполи покрито бляхою. Основний об’єм церкви має вікна, прорізані вище рівня опасання. У кожній стіні вівтаря зроблено по одному вікну, у північній та південній стінах нави – по два вікна, у бічних стінах бабинця – по одному вікну. Два маленьких вікна зроблено у північній та південній стінах барабану над навою, одне вікно – в північній стіні прибудови. Всі вікна мають прямокутну форму. Церква має двоє прямокутних дверей : у західній стіні бабинця та в південній стіні нави. Вони мають прямокутну форму. По обидва боки дверей нави на зовнішній стіні розміщено дві великих ікони.
Дзвіниця розташована на північний схід від церкви. Вона квадратна у плані, має перший ярус мурований, а другий – дерев’яний. Перший ярус вимуровано на цоколі, роги його оброблено плоскими пілястрами. Другий ярус має каркасну конструкцію; він значно вужчий за перший, уся верхня частина його – отвір дзвону. Дзвіниця перекрита чотирисхилим бляшаним дахом. Двері до неї зроблено у західній стіні; у східній стіні першого ярусу прорізано два маленьких квадратних віконця.
Обійстя церкви обведено невисоким кам’яним муром, який має прямокутний план; дзвіниця займає його північно-східний кут. На площі на північ від церкви був (мої спостереження 16.06.1988 р.) низенький двохярусний мурований постамент з квадратним отвором в центрі. Тут стояв хрест на пам’ять про скасування панщини в 1848 р. За злочинного комуністичного панування ці пам’ятні знаки вважались ідеологічно шкідливими і скрізь нищились (принаймні у 1988 р. я не бачив жодного цілого хреста, хоч не помітити їх неможливо; зараз, коли вони масово відновлюються, вони просто самі кидаються у вічі). Сподіваюсь, що і в Коропці цей хрест відновлено.
Цю цікаву пам’ятку церковного будівництва можна датувати 18 ст.