Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Церква в селі Рухотин (Хотинський район Чернівецької області)

Микола Жарких

Це маленька мурована церква, що складається з прямокутної нави та півциркульного вівтаря. Нижня частина стін оброблена як цоколь. Церква має бляшаний дах : над навою він чотирисхилий з трьома глухими ліхтариками (більшим посередині й крихітними – по боках); над апсидою дах має гранчасту, пірамідальну форму. Церква має чотири маленьких прямокутних вікна – по одному в кожній стіні; єдині двері з лучковим завершенням прорізано в бічній стіні (церква стоїть на крутому схилі, і з заходу просто немає місця для влаштування хоч якоїсь площадки перед входом). Церква потинькована, не має ніякого зовнішнього декору; тільки над лукою двері зроблено простий рельєф : серце, з якого виростає чотирираменний хрест.

Малюнок 11:14. Церква в с.Рухотин.…

Малюнок 11:14. Церква в с.Рухотин. Загальний вигляд

Малюнок 11:15. Церква в с.Рухотин.…

Малюнок 11:15. Церква в с.Рухотин. Вигляд зі сходу

Малюнок 11:16. Церква в с.Рухотин. Вхід

Малюнок 11:16. Церква в с.Рухотин. Вхід

Малюнок 11:17. Церква в с.Рухотин.…

Малюнок 11:17. Церква в с.Рухотин. Дзвіниця

На північ від церкви стоїть мурована двоповерхова надбрамна дзвіниця. Вона має квадратний план, покрита чотирисхилим бляшаним дахом з глухим ліхтариком. Складена з грубо обколених плит каменю. Нижній ярус дзвіниці має проїзд, перекритий склепіннями на арках. Зараз проїзд закладено з зовнішнього боку і відкрито тільки з обійстя. Проїзд дуже низенький, і складається таке враження, що довкола нього з часу побудови дзвіниці наріс шар відкладів. Верхній ярус дзвону має чотири високі отвори з півциркульним завершенням – по одному в кожній стіні. Ніяких слідів пристосування дзвіниці для оборони не видно. На зовнішній поверхні стін видно кінці дерев’яних балок. На стіні першого поверху з боку обійстя видно якусь арку з дуже незначною стрілою вигину. Призначення її незрозуміле.

Цей ансамбль може датуватись 15..17 ст. на підставі тих самих міркувань, що й попередня пам’ятка.

Стан обліку пам’яток архітектури в Україні є таким, що нові пам’ятки можна відкривати не тільки в таких глухих закутках, як перелічені вище села. Декілька відкриттів мені “пощастило” зробити навіть у містах.