Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Межовий план 1841 р.

Планшет межового плану № 1 Планшет межового плану № 2
Села Дереївка і Куцеволівка на планшетах межового плану їх земельної дачі у складі Мішуринорозької казенної волості Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії зйомки 1841 року (РДІА, ф. 380, оп. 7, д. 163, арк. 4-5)

Відображені на попередній сторінці планшети 1 і 2 плану земельної дачі сіл Дереївки і Куцеволівки зберігаються в Російському державному історичному архіві у Санкт-Петербурзі у фондах планового архіву Міністерства землеробства, створеного у 1837 році при креслярні третього департаменту Міністерства державного майна для зберігання планів, карт, креслень та інших межових документів на землю і ліси, що належали державі. У справі, з якої їх залучено, таких планшетів 8. Всі вони органічно поєднані спільною назвою, зазначеною на планшеті № 1: "План казенных селений Дериевки, Куцеволовки и Мишурина Рога Мишуринорожской волости Верхнеднепровского уезда Екатеринославской губернии". Крім перших 2-х планшетів дача Дереївки і Куцеволівки відображена на планшетах 5 і 6, а також за № 3 [31], де її частина показана спільно із суміжною дачею Мішуриного Рогу, на той час центру казенної волості відомства управління державним майном.

План виконано у масштабі 200 сажень в англійському дюймі. Як зазначено у підписах до кожного планшету, його укладав і обраховував топограф Кендлер. План підписав також начальник загону топографів Лащ. Крім того, зйомку перевіряли класний цивільний топограф 1-го розряду Є.Вестенрик і начальник межової партії Музиченко, затвердив – начальник креслярні третього департаменту Міністерства державного майна В.Вестенрик.

План виконувався виключно на землі, що належали до казенних, тому земельні наділи суміжних власників на ньому не відображені (зазначалися лише їх назви та власники). Зокрема, з числа таких, на першому планшеті маємо згадки про суміжні землі села Плахтіївки відомства військових поселень, сільце Іванівку поміщика Іванова, сільце Малу Дереївку поміщиці Горинської, села Млинів генерал-майора Пищевича [32], сільця Парного поміщика Величкова, що невеликим квадратом виокремлювалося у середині казенної дачі. Аналогічне (серединне) розташування мала також дача сільця Лимани поміщика Хижинського, що показана на другому планшеті. Земля, відображена на планшетах 5 і 6, межувала також із селами Куп’єватим поміщика Пареного, Крутоярівка поміщика Линевського, Ясинувате поміщика Пугачевського та хуторами Бєдіна і Шутєвим.

Всі планшети супроводжуються також відміткою про загальну кількість замежованої і відображеної в них землі та інших угідь. При цьому варто зазначити, що кожне з попередньо зазначених цифрових даних про кількість угідь, відображених у планшеті, виявилося закресленим, а поруч червоним чорнилом дописані уточнені чи скориговані дані. Зокрема, за вищезгаданими номерами планшетів маємо наступні відомості про кількість землі до і після коригування:

№ планшета та кількість землі: дес/саж
1 2 3 5 6
початкові дані 2450/38 4487/38 ¾ 2750/30 889/24 1751/3
після коригування 2523 д./2386 саж. 4547 д. 100 саж. 2861 д. 1500 саж. 889 д. 1200 саж. 1734 д. 1940 саж.

Коригування, вочевидь, було здійснене при надходженні укладеного плану у відповідний департамент Міністерства державного майна та після перевірки наданих до нього розрахунків (при пізніших виправленнях мала б бути проставлена дата їх внесення, засвідчена відповідальною посадовою особою). В той же час чисто механічне узагальнення отриманих відомостей за планшетами не дає відповіді про загальну кількість землі в дачі сіл Дереївки і Куцеволівки, оскільки, як вище згадано, дані планшету № 3 одночасно стосуються також дачі села Мішуриного Рогу. Не менший інтерес викликали також чисельні номери земельних ділянок, відображені на планшетах плану, яких у першому нараховується у цілому 176, у другому – 183, розшифровка яких практично унеможливлюється без наявності відповідних текстових додатків.

У пошуках цифрових розрахунків до плану при повторному зверненні до описів архівного фонду такі відомості вдалося відшукати у сусідній справі, що за назвою стосується дачі села Лихівки, яка у цей час також входила до складу Мішуринорозької волості (РДІА, ф. 380, оп. 7, спр. 162, арк. 3-12, 16-17, 30). Віднайдені відомості становлять у цілому невід’ємну частину таблиці детального обрахунку угідь за планшетами трьох земельних дач Мішуринорозької волості, наприкінці яких додано також зведену інформацію в розрізі сіл, планшетів плану та складу угідь. У випадку, якщо у складі планшету згадувалися відомості про землі лісничого та про церковні землі, вони у зведеній відомості подавалися відокремлено з відповідною розбивкою на склад угіль. Зведену відомість скріплено підписами вже згаданих начальника загону топографів, класного топографа Лаща і перевіряючого топографа 1-го розряду, надвірного радника Є.Вестенрика.

Як і на планшетах плану, цифорові дані розрахункової таблиці містять непоодинокі виправлення попередньо відображених відомостей, які стосуються корелювання даних як по окремих ділянках, так і відповідних підсумків по кожному планшету. Зрозуміло, що найбільше таких виправлень зазнала зведена відомість по всіх трьох дачах та 12-ти планшетах планів, чотири останніх із яких (за № 9-12), стосуються дачі села Лихівки. За підсумковими даними розрахунків та перерахунків після зйомки 1841 року у складі спільної дачі сіл Дереївки і Куцеволівки було обліковано 10373 дес. 375 кв. саж. угідь, з яких 9376 дес. і 1888 саж. віднесено до придатної, 996 дес. 887 кв. саж. – до непридатної землі (тамже, арк. 30).

Обрахована кількість землі у 1841 році виявилася помітно більшою, ніж вона фігурувала в раніше приведених даних 1838 року на час утворення в Дереївці і Куцеволівці товариства вільних матросів (10123 дес. 1167 саж., як це і було зафіксовано генеральним межуванням). Помітно зросла також частка придатної землі, що, вочевидь, зумовлено зарахуванням до цієї категорії окремих угідь, які раніше не підлягали обкладанню мирськими повинностями.


Примітки

31. Згадані планшети за № 3, 5 і 6 нами не копіювалися. – Уп.

32. На плані прізвище Пищевича (вже померлого) передане із значними перекрученнями. – Уп.