Жанна де Серенвіль (1808)
Луняк Є.
Історик і письменниця Жанна-Елеонора де Серенвіль [500] про намагання Потьомкіна зберегти рештки козацького війська в Україні
Р. 297. – Потьомкін значно збільшив російську армію. Він підпорядкував Російській імперії розсадник воїнів, які відтоді отримали ім’я її підданих, проте які, тим не менш, приносили їй не дуже багато користі. Це козаки, які формували вільне військо, що керувалися республіканськими законами. Їх осередок називали Січ. Потьомкін скасував цю інституцію, до якої ніхто не наважувався доторкнутися перед ним. Він звів козаків у полки, підпорядкував їх таким же законам рекрутування та дисципліни, як і в інших військах. Надалі він використовував їх у їхньому справжньому призначенні, тобто як загони на аванпостах, однак змусивши їх діяти у відповідності до принципів і тактики, які підходили для цього роду війни (чого вони не робили
Р. 298. – раніше), він довів на ділі, що ці зміни, зроблені з козаками, зможуть принести більше користі від цих людей в російській армії. Потьомкін їх дуже любив і вони його любили. Вони обожнювали також Суворова, який і сам виявляв до них прив’язаність і вмів їх дуже розумно задіяти у справі. Козаки, котрі ще так небагато часу мали регулярну організацію, не були ще такими, якими повинні були б стати. Якщо російський уряд продовжить займатися цим військом і засобами щодо його поліпшення, можна зробити хоробрих козаків здібними, вірними, невтомними, більш чисельними та завзятими у війні; можна з них зробити, скажемо так, головний інструмент своїх успіхів і страху для своїх ворогів.
Cérenville Jeanne Éleonore de. Vie du prince Potemkin: feld-maréchal au service de Russie sous le règne de Catherine II, rédigée d’après les meilleurs ouvrages allemands et français qui ont paru sur la Russie à cette époque. – P.: Chez H. Nicolle, 1808. – VIII+303 p.
Примітки
500. Жанна-Елеонора де Серенвіль (1738–1807).
Подається за виданням: Луняк Є. Козацька Україна ХVІ-ХVІІІ ст. очима французьких сучасників. – Ніжин: 2013 р., с. 466 – 467.