Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Огюст де Лагард-Шамбона (1811)

Луняк Є.

Переказ дипломатом графом Огюстом-Луї-Шарлем де Лагардом-Шамбона [503], який перебував в Україні в 1811 р., бувальщини про зустріч Потьомкіна з Сидором Білим та утворення Чорноморського козацького війська

Р. 138. – Князь Потьомкін був уже перед Очаковом, коли йому повідомили, що Сидір Білий, гетьман запорожців (Sider Bialy, hetman des zaporoges), мешкає тут на островах Дніпра й живе поміж очерету за рахунок риболовлі, не бажаючи залишати ці береги, які він розглядав як власність запорожців. Князь Потьомкін надіслав людей до цього усамітненого місця, щоб знайти Сидора. Той постав перед князем майже весь вкритий білою бородою, завдяки чому й отримав своє прізвисько Білий.

Цей запорозький Нестор був хитрий, як загалом і всі козаки. Він промовив князю Потьомкіну: «Що думаєш про нашу долю ти, який також є запорожцем?» (і дійсно,

Р. 139. – багато російських дворян воліли записатися до цього війська; князь також наслідував цей звичай у пору своєї молодості). Далі козак заспівав старовинні українські романси, акомпануючи собі на теорбі [старовинний музичний струнний інструмент – Є. Л.], чим і викликав зацікавлення Потьомкіна, котрий мав надзвичайну пристрасть до всілякої народної музики.

Російський імператор Олександр І…

Російський імператор Олександр І показує Наполеону в Тільзиті козаків, калмиків і башкирів своєї армії. З картини П’єра-Ноласка Бержере (1782-1863), орієнтовно створеної у 1808-1809 рр. Образ козака праворуч ілюструє традиційні для французів уявлення про козаків, як про орду східних варварів

Перед завершенням цієї кампанії [йдеться про облогу Очакова в 1788 р. – Є. Л.] запорозьке військо було відновлене й прославилося взяттям острова Березань. Воно також згодом брало участь у штурмі Ізмаїла, але було змінено найменування запорозького козацтва, яке з того часу отримало назву козаків Чорного моря або чорноморських.

La Garde-Chambonas Auguste Louis Charles, comte de. Voyage de Moscou à Vienne par Kiow, Odessa, Constantinople, Bucharest et Hermanstadt; ou Lettres adressées à Jules Griffith: par le comte de Lagarde. – P.: Chez Treuttel et Würtz, 1824. – VIII+440 p.


Примітки

503. Огюст-Луї-Шарль де Лагард-Шамбона (1783-1853?), граф, котрий в 1811 р. перебував в Україні, виконуючи дипломатичні та розвідувальні місії.

Подається за виданням: Луняк Є. Козацька Україна ХVІ-ХVІІІ ст. очима французьких сучасників. – Ніжин: 2013 р., с. 468 – 469.