Григор Орлик (1741)
Луняк Є.
З «Мемуару» Григора Орлика від 12 лютого 1741 р. про права козацької нації на Україну, адресованого кардиналу Андре-Еркюлю де Флері [334], очільнику французького уряду в 1726-1743 рр.
Такий посередній предмет, як інтереси козацької нації, здається, можуть бути прийняті в розробку тієї величезної махіни, якою Ваша Вельможність керує з такою обачністю й таким мудрим передбаченням; в будь-якому разі є неспростовним право цієї нації на Україну, узурповане російським домінуванням, котре знищило всі її привілеї та свободу й утвердило ярмо, що стає все більш і більш нестерпним. Мій батько в силу своїх обов’язків і завдяки своїм відданим зусиллям, що пов’язують його з даною нацією, котра обрала його своїм гетьманом, ніколи не припиняв шукати будь-які легітимні засоби для відновлення своїх прав і прав козацької нації на Україну. Він міг лише плекати улесливі надії на ті обставини, які дозволили б здійснити ці справедливі наміри. Поєднаність інтересів Швеції з прагненнями Польського королівства та Османської імперії, користь, яку ці могутні держави отримують від зв’язків з козацькою нацією, і сприятливі обставини, які мають сьогоднішні справи [335], переконують мене, що мій батько не зміг би ніколи знайти кращих умов, як ці, що постали зараз перед нами, щоб знову проявити своє старання й вірність інтересам Його Величності і всіх тих могутніх держав, які зацікавлені побачити ослаблення Росії.
Dmytrychyn Iryna. Grégoire Orlyk. Un cosaque ukrainien au service de Louis XV. – P.: L’Harmattan, 2006. – 373 р. – Р. 8.
Примітки
334. Андре-Еркюль де Флері (1653-1743), відомий французький політичний діяч, що довгий час визначав політику уряду Людовіка ХV. Член Французької академії.
335. В 1741 р. Франція вступила у війну за австрійську спадщину. В той же час відбувалася підготовка до війни між Швецією та Росією. Щойно була завершена програшна для Османської імперії російсько-турецька війна 1735-1739 рр., а незадовго до того війна за польську спадщину. З використанням такої військово-політичної ситуації і пов’язував свої проекти Григір Орлик.
Подається за виданням: Луняк Є. Козацька Україна ХVІ-ХVІІІ ст. очима французьких сучасників. – Ніжин: 2013 р., с. 321.