Початкова сторінка

МИСЛЕНЕ ДРЕВО

Ми робимо Україну – українською!

?

Наводницький парк – проектована пам'ятка природи місцевого значення «Наводницький парк»

Парнікоза І.Ю.

Об’єкт знаходиться на території Печерського району м. Києва і являє собою штучно-створений масив деревно-чагарникових насаджень на прирусловій терасі правого берега річки Дніпро. Межі об’єкту: Набережне шосе, Дніпровська набережна та міст Патона.

Місце розташування: Набережне шосе. Землекористувачем є КП УЗН Печерського району. Площа – 14,3 га.

Тутешня місцевість має цікаву історію. Тут в районі впадання в Дніпро малої річки Неводничі (звідки й сучасна назва парку), розташовувалася розлога Печерська коса. З цієї коси, починаючи з XVIII ст. солдати гарнізону Київської фортеці наводили на лівий берег наплавний міст, що діяв усю теплу половину року й дозволяв переправлятися на лівий берег у напрямку Чернігова. Наразі річка Неводничі пущена в підземній трубі та перетворена на дощовий колектор, що впадає в Дніпро поблизу в’їзду на міст Патона. Під час будівництва капітального мосту через Дніпро, яке було закінчено в 1950-х рр. поблизу мосту на підсипаному грунті на площі 11 га розбили парк, який назвали на честь ватажка червоного козацтва Примакова і поставили йому пам’ятник. Цей пам’ятник під час декомунізації був демонтований. На території парку 1982 р. розташували інший пам’ятник на честь заснування Києва. Це відома усім киянам лодія з братами Києм, Щеком, Хоривом та їх сестрою Либіддю. Цей пам’ятник набув в 1980-1990-х рр. великої популярності і ще досі є одним з символів Києва. 24 жовтня 2005 року у Наводницькому парку було закладено Алею ООН з нагоди відзначення 60-річчя заснування ООН та встановлено пам'ятний знак.

Територія парку наразі складається з двох частин: Старого та Нового парку.

Основу насаджень Старого парку, що має регулярне планування, складають листяні дерева. Серед них особливо вирізняються стрункі тополі італійські (Populus italica). Значну цінність становить група поважного віку лип (Tilia cordata). Наявні і дерева другого ярусу: клени цукристі та гостролисті. З Виростити вказані види дерев дуже важко, тож наявні розвинуті насадження мають ретельно охоронятися. З декоративних дерев у парку висаджено цілу низку екзотів. Це різної форми туї (Thuja spp.), ялівцю (Juniperus spp.), райська яблуня. З чагарників висаджено квітуючий навесні духмяними квітами чубушник (Philadelphus coronarius), форзицію (Forsythia sp.), бирючину (Ligustrum vulgare), спірею Вангута (Spiraea vanhouttei), жовту акацію (Caragana arborescens) та різні форми кизильників (Cotoneaster spp.).

В парковому ансамблі присутні окремі посадки білостовбурних берез (Populus pendula). Трапляються дерева осики (Populus tremula) та тополі Боле (Populus bolleana), що походить з Середньої Азії. Сквер – улюблене місце відпочинку місцевих жителів, тому має багато молоденьких дбайливо висаджених дерев дуба (Quercus robur), робінії (Robinia pseudocacia), липи (Tilia cordata) та клена гостролистого (Acer platanoides).

В трав'янистому ярусі зростають звичайні види міських парків, серед яким напрочуд декоративним квітуванням вирізняються глуха кропива біла (Lamium album) та плямиста (Lamium maculatum) а також пшінка весняна (Ficaria verna).

Новий парк займає північну частину об’єкту. На його території висаджені групи молодих дерев клену, липи та інших цінних порід. Насадження цієї частини парку мають ретельно охоронятися, як майбутня основа нового ландшафтного комплексу.

На території проектованого об’єкту розвішано цілу низку шпаківень, що дають прихисток багатьом видам дикої фауни. Головним чином, це птахи дуплогнізники: мухоловка-білошійка (Ficedula albicollis), синиця велика (Parus major) та блакитна (Cyanistes caeruleus). Втім, інколи ці схованки використовуються червонокнижними кажанами: вечірницею дозірною (Nyctalus noctula) та кажаном пізнім (Eptesicus serotinus). Усі ці тварини охороняються Додатком ІІ до Бернської конвенції.

В кущах чагарників гніздують такі невтомні борці з шкідниками, як кропив’янки (Sylvia spp.) та вівчарики (Phylloscopus spp.) що також охороняються Додатком ІІ до Бернської конвенції.

Наводницький парк, що розташований в водоохоронній зоні Дніпра створює зелену завісу між берегом річки та інтенсивним рухом автотранспорту по Набережному шосе.

Офіційно парк створений рішенням виконкому міськради від 20.03.1972 р. №363, проте в сучасних умовах цей статус забезпечити охорону цього масиву не в стані. У зв’язку з великим комплексним значенням цього зеленого масиву доцільно оголосити його територію пам’яткою природи місцевого значення «Наводницький парк».